U NAJNOVIJEM u neprekidnom nizu incidenata s ispuštanjem industrijskih toksina, emisije olova iz tvornica u Kini su otrovale 160-ero djece, objavila je jučer tamošnja državna novinska agencija Xinhua.
U tom su gradu povišene i prirodne razine olova, jer Dongtang leži na pojasu bogatom rudom olova i cinka. No, u izvještaju se ne navode imena tvornica odgovornih z ispuštanje olova u atmosferu i tlo, a sam izvještaj baziran je na prošlomjesečnim preliminarnim pretragama uzoraka krvi uzetih od 531 osobe.
Trovanje olovom u Kini na vodećem je mjestu svih trovanja, i u prošlosti je nebrojeno puta uzrokovalo prosvjede roditelja bijesnih zbog obolijevanja njihove djece.
Kako bi se ublažio široko rasprostranjen bijes javnosti Peking je obećao borbu protiv zagađenja olovom, a zbog sve brojnijih zahtjeva kineske bi industrijske vlasti u naredne dvije ili tri godine mogle zatvoriti tri četvrtine tvornica za proizvodnju olovnih akumulatora.
Kina je najveći svjetski potrošač rafiniranog olova, a 70 posto tog teškog metala koristi se upravo za proizvodnju akumulatora.
Do trovanja olovom dolazi sustavnim izlaganjem malim količinama metala, i dovodi do teškog oštećenja živčanog i reproduktivnog ustava, bubrega, a trovanje također uzrokuje visoki krvni tlak i anemiju.