Screenshot: YouTube
ČETIRI godine nakon cunamija koji je opustošio obalu Japana i izazvao nuklearnu katastrofu kakva se ne pamti, nacija završava s javnom raspravom o 400 kilometara dugačkom lancu morskih zidova koji bi na pojedinim dijelovima trebali biti visoki poput peterokatnica i spriječiti ponavljanje scenarija iz 2011. godine.
Pobornici kažu da su morski zidovi "nužno zlo" koje će, barem na neko vrijeme, zaposliti veliki broj ljudi.
"Bezrazložni" javni radovi
Lokalno stanovništvo ne dvoji da su golemi javni radovi glavna strategija vladajuće Liberalne demokratske strane i njezinih poklonika u građevinarstvu i velikom biznisu, radove podržavaju i mjesni dužnosnici.
Stručnjaci pak ističu da mjere kakve poduzima vlada mogu umanjiti štetu, ali i izazvati spokoj u slučaju nove prirodne katastrofe. Najmanje 18,500 ljudi poginulih u cunamiju iz 2011. godine nije poslušalo upozorenja i upute o evakuaciji, piše AP.
Među protivnicima "velikog zida" je i Akie, supruga premijera Shinzoa Abea, koja je prošlog rujna u New Yorku iznijela pregršt razloga protiv "cementiranja sjeveroistočne obale".
"Molim vas da se s tim ne nastavi čak i ako je već donesena odluka," rekla je Akie i zatražila fleksibilnije planove, među kojima je i izgradnja "zelenog zida" od drveća.
"Ja pitam, je li izgradnja visokih morskih zidova za zaštitu obale zaista najbolja ideja?"
U sjevernom lučkom gradu Osabe, Kazutoshi Musashi mrko gleda na 12.5 metara visoku betonsku barijeru koja priječi pogled na otvoreno more.
"Realno govoreći, izgleda poput zatvorskog zida," komentira 46-godišnji Musashi koji se nakon razornog cunamija s obale preselio dublje unutar kopna.