Jedni gladuju, drugi se kupaju u novcu: BiH šokirana visokim plaćama direktora i dužnosnika

Foto: Klix.ba

DIREKTORI poduzeća u suvlasništvu Federacije BiH, vladinih agencija, javnih ustanova, razvojne banke, dekani i sveučilišni profesori imaju deset puta veća primanja od prosjeka u tome bosanskohercegovačkom entitetu, navodi se u popisu 100 najvećih plaća koji je danas objavio Klix.ba, ističući kako se radi o sramotno visokim prihodima dok većina građana jedva sastavlja kraj s krajem.


Popis je ocijenjen skandaloznim. Bivši direktor farmaceutske kompanije Bosnalijek Nedžad Polić u ožujku ove godine primio je plaću od 14.927 maraka (oko 7.500 eura), a iako je tada razriješen dužnosti, u travnju je počašćen plaćom od 15.008 maraka, dok je za mjesec svibanj "osvojio premiju" pa mu je isplaćeno čak 41.761 marka. Prema dostupnim popisima, najveće plaće u tri mjeseca 2013. godine imali su zaposlenici Bosnalijeka, banaka te dioničkog društva Aluminij iz Mostara.

Bivši direktor Aluminija Ivo Bradvica si je u travnju naplatio 20.036 maraka, slijedi Midhat Terzić, direktor Sarajevo osiguranja s plaćom od 18.434 maraka.

Istodobno, članovi Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović i Željko Komšić u travnju su imali plaću od 6.071, odnosno 5.694 maraka.

Navedeno je više sveučilišnih profesora koji mjesečno zarađuju preko 10.000 maraka, ali i direktora s plaćama od 6.000 maraka, premda ta javna poduzeća posluju s velikim gubitcima.

Prosječna plaća u BiH iznosi oko 800 maraka (oko 400 eura), a mirovina 300 maraka, a u zemlji je preko 560.000 nezaposlenih pa je jasno zašto ovaj popis izaziva toliko ogorčenja.

Dio političara osudio astronomske plaće


Dio političara u BiH u četvrtak je osudio slučajeve astronomskih plaća predsjednika i članova uprava javnih poduzeća od kojih su neke isplaćivane i u tvrtkama koje posluju s gubicima, kao i enormne plaće u tijelima državne i lokalne vlasti.

"Te su plaće bezobrazno visoke za uvjete u kojima živimo", kazao je predsjednik vlade Federacije BiH Nermin Nikšić novinarima u Sarajevu ocjenjujući to nedopustivim i upozoravajući kako među onima koji imaju enormno visoke plaće ima i onih iz tvrtki koje posluju s gubicima.

Bakir Izetbegović, zamjenik predsjednika Stranke demokratske akcije (SDA) čiji je član i rekorder u primanjima bivši prvi čovjek tvrtke "Bosnalijek" Nedžad Polić u četvrtak je kazao kako prvi puta čuje ovakve informacije. Odbivši komentirati taj pojedinačni slučaj kazao je kako se zalaže za ograničavanje plaća sukladno onome što je prosjek u državi te kako je i osobno na tome opetovano inzistirao u različitim prilikama.

Ministar sigurnosti BiH Fahrudin Radončić u četvrtak je ustvrdio kako su podaci o enormnim plaćama napokon objavljeni jer su na tome uporno inzistirali zastupnici iz njegovog Saveza za bolju budućnost (SBB) u parlamentu Federacije BiH. "U zemlji kakva je BiH imati mjesečnu plaću od 20 ili 40 tisuća konvertibilnih maraka je dokaz socijalne neosjetljivosti. Plaće nisu zarađene u privatnom sektoru nego u javnom sektoru što ima dodatnu težinu", izjavio je Radončić.

Potpredsjednik Federacije BiH Mirsad Kebo je podatke o visokim primanjima osoba koje rade u javnim tvrtkama ali i tijelima vlasti poput gradske uprave Sarajeva ocijenio sramnim i nedopustivim jer se oni bogate "dok građani gladuju". Najavio je kako će se stoga potaknuti proces smjena. "Na zakonit način ćemo smijeniti one koji sramotno za nerad stječu bogatstva, one koji mitom i korupcijom varaju građane i stvaraju svoja carstva. U narednu godinu ući ćemo s promjenama, jer socijalni bunt pred kojim su građani očevidno ne osluškuju oni koji ovaj period koriste za kampanje i bogaćenje", izjavio je Kebo.

U nekim tvrtkama u Bosni i Hercegovini koje su u javnom vlasništvu predsjednici i članovi uprava imaju primanja koja su i dvadeset puta veće od prosječnih. Nejasno je kako je u nekim slučajevima uopće bilo moguće isplaćivati takve plaće kada zakon propisuje da one mogu biti najviše pet puta veće od prosječnih odnosno maksimalno četiri tisuće KM (dvije tisuće eura).

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.