Foto: Dragan Matić/Cropix
JOŠ DVA dana Hrvatska ima za odgovor potpredsjednici Europske komisije na pitanje kada će promijeniti Zakon o pravosudnoj suradnji sa zemljama članicama unije, odnosno ukinuti vremensko ograničenje za izručenje hrvatskih državljana. Odgovora još nema, a premijer Zoran Milanović ponavlja da s tom odredbom ima problem i najavljuje razgovore s europskim državnicima.
Rok je petak. Što ako odgovor do tada ne stigne? "Komisija će razmotriti sve opcije koje ima na raspolaganju u tom slučaju. Komisija iam pravo poduzeti `odgovarajuće mjere` u slučaju da Hrvatska ne ispunjava obveze iz domene pravosuđa i unutarnjih poslova", kaže Andreeva.
"Radi se o jednom pravilu koje je vrlo nezgodno nasađeno. Diskriminira države. Ne vrijede ista pravila za Hrvatsku, koja ima stroži režim od onoga koje ima Austrija, na primjer, ili Francuska"
U Ministarstvu pravosuđa odgovor je i danas isti: "Ne komentiramo razgovore dok traju". No, zato se premijer, sinoć na HTV-u raspričao o europskom uhidbenom nalogu. Milanović ne skriva koliko mu to, što nam Komisija prijeti da vremensko ograničenje moramo ukinuti, ide na živce.
"Radi se o jednom pravilu koje je vrlo nezgodno nasađeno. Diskriminira države. Ne vrijede ista pravila za Hrvatsku, koja ima stroži režim od onoga koje ima Austrija, na primjer, ili Francuska. Zašto? A radi se o izručivanju vlastitih državljana. Smatramo da je to tema za razgovor i to će vam reći većina europskih državnika. Jer time ne narušavate ničija prava. Da smo recimo zabranili uvoz mineralne vode iz Austrije, e to bi sve diglo na noge jer time ljudima direktno uzimate novac iz džepa", rezonira Milanović.
Što god Miljenić napisao u pismu povjerenici Reding, Milanović najavljuje da će o tome razgovarati s šefovima država članica. Jer što god Hrvatska preuzela kao obvezu u pregovorima, ne znači da se o tome više ne može razgovarati.
"A naročito ne da se ne može razgovarati među državama, čak i bez komisije. Jer to je oblik pravosudne suradnje među državama. Tu se radi o izručivanju državljana i ja imam problem s time i rekao sam koji mi je problem: Ne želim da se za djela koja su se događala u ratu, da se slučajno ili bilo kako dogodi da opet hrvatski državljani idu izvan Hrvatske po principu neke opće jurisdikcije. Ako to netko ne vidi, onda ne vidi. Ja to vidim i znam da postoji takva mogućnost", zaključuje Milanović.
Kad je riječ o Josipu Perkoviću, Milanović ponavlja da se njega ionako ne može izručiti jer je nastupila zastara te da je zbog toga i predložio izmjene Ustava. Iako smo sada u šestom od onih osam tjedana koje je Milanović dao HNS-u da promijene mišljenje u vezi promjene Ustava, dogovora još nema. Premijer na tome i dalje ustraje, a koalicijskim partnerima poručio je tek da im argument protiv izmjena ne može biti da se Ustav ne smije prečesto mijenjati, jer postoje, objašnjava, važne i nevažne promjene. Nezastarijevanje politički motiviranih ubojstava za Milanovića je vrlo važna promjena.