Foto: Google Maps
PILOT Cessne, koja se danas srušila kod Pakraca, večeras je nakon pružene pomoći u Općoj bolnici u Novoj Gradiški prevezen u zagrebačku Traumatološku kliniku, a drugi muškarac iz zrakoplova pušten je kući, rekli su za Hinu u Novoj Gradiški.
Zrakoplov je nestao s radara i srušio se jutros oko 10,30 sati na obroncima Psunja, na 600 metara nadmorske visine.
Spasilačke ekipe su ih locirale oko devet kilometara od Pakraca, u blizini Rogolja u Brodsko-posavskoj županiji.
Sa stradalnicima su ekipe GSS-a uspostavile vezu mobitelom, ali je potraga bila otežana zbog miniranoga, teško pristupačnog i šumovitog terena.
HGSS je ozlijeđene osobe predao na skrb hitnoj medicinskoj pomoći u 15,35 sati, čime je završio još jednu akcija potrage i spašavanja, izvijestio je HGSS na svojim mrežnim stranicama.
U 15,06 sati spasioci su zajedno s liječnikom HGSS-a "uspjeli doći do unesrećenih, medicinski ih zbrinuli i nosilima transportirali dva kilometra kroz teško prohodan teren".
Ekipe su bile sastavljene od spasilaca HGSS-a iz Novske, Požege i Slavonskoga Broda te policije, vatrogasaca, hitne pomoći i MUP-ova helikoptera.
Bacali mamce za lisice
U zrakoplovu su se nalazile dvije osobe koje su netom prije nestanka zrakoplova s radara od kontrole leta zatražile hitnu pomoć. HGSS je izvijestio kako su HGSS Novska i Požega u potrazi su za zrakoplovom koji se srušio na širem području Lipika.
"Oko 11 sati putem Županijskog centra 112, HGSS stanica Požega zaprimila je dojavu o zrakoplovu koji se srušio u blizini naselja Gornji Rogolji, na području Lipika. Spašavatelji iz HGSS Novska i Požega hitno su upućeni na teren i tragaju za osobama koje su se nalazile u zrakoplovu", izvijestili su.
Spasioci su stupili u kontakt s pilotom i putnikom iz aviona koji je nestao iznad šume kod Pakraca. Oko 14.30 sati spasioci su došli do zrakoplova i dvojice putnika. Avion je pao u mjestu Gornji Rogolji iznad Pakraca.
Ozlijeđene osobe su na pakračkom području bacale mamce za lisice protiv bjesnoće, budući da se radi o obavezi koju smo preuzeli ulaskom u EU da zaštitimo granice od bijesnih lisica.
Unesrećene nosili dva kilometra
Spašavatelji su uspješno odradili posao noseći unesrećene dva kilometra kroz teško prohodni teren, uz loše vremenske uvjete, kišu i maglu, potvrdio je pročelnik HGSS-a Vinko Prizmić. Dodao je da unesrećeni imaju ozljede ekstremiteta i leđa, a prvu pomoć im je pružio liječnik HGSS-a.
U spašavanju su sudjelovali pripadnici GSS-a iz Slavonskog Broda, Novske i Požege, policajci, vatrogasci, pripadnici Hitne medicinske pomoći, djelatnici Hrvatskih šuma, angažiran je i helikopter, a obaviješten je i Hrvatski centar za razminiranje zbog minski sumnjivog područja.