Ljajić: Srbija je pod pritiskom EU, konačan dogovor o oporezivanju hrvatskih cigareta nije postignut

Foto: scx.hu

SRBIJANSKI ministar trgovine Rasim Ljajić ustvrdio je u srijedu pred parlamentom Srbije da su pregovori o stopi oporezivanja hrvatskih cigareta pri uvozu u Srbiju u završnoj fazi ali da konačni dogovor još nije postignut, istaknuvši da je Beograd bio pod pritiskom EU zbog izvješća Europske komisije.

Pitanje carinske stope na uvoz cigareta iz Hrvatske i pitanje što je vlada Srbije zapravo prihvatila izazvala su žestoku polemiku zastupnika u srbijanskom parlamentu, uz protivljenje oporbe što se za odluku saznalo dan prije nego je Europska komisija trebala objaviti izvješće o napretku Srbije u eurointegracijama.

Godišnja izvješća

EK je u srijedu objavila godišnja izvješća o napretku zemalja kandidatkinja i potencijalnih kandidata, Srbiji, BiH, Crnoj Gori, Albaniji, Makedoniji i Kosovu, te Turskoj i Islandu, koji je ove godine samoinicijativno prekinuo pristupne pregovore.

"Točno je, bili smo pod velikim pritiskom. Nikad nisam rekao da su nam šanse velike. Rekao sam da ulazimo u pregovore, da su nam ruke vezane", rekao je zastupnicima ministar Ljajić i podsjetio da se o carinskoj stopi pregovara od studenog prošle godine, ali sa Europskom komisijom (EK), a ne s Hrvatskom, niječući da to ima veze s posjetom predsjednika Hrvatske Ive Josipovića Srbiji.

"Konačnog dogovora još nema i ništa nije potpisano, a ta odluka na kraju će morati biti potvrđena u parlamentu", citirali su beogradski mediji Ljajića iz Skupštine Srbije.


Oporba je istaknula da odluka nije dobra za Srbiju i ocijenila to kao nesposobnost srbijanske vlade.

"Ne može nas nitko uvjeriti da je prihvaćanje nečega noć uoči objavljivanja izvješća (Europske komisije) dobro za Srbiju", rekao je zastupnik oporbene Liberalno-demokratske stranke Ivan Andrić, ukazujući da se o problemu carinske stope za cigarete pregovora godinu dana.

On je ocijenio da je Srbija "neradom i nesposobnošću vlade" dovedena u situaciju da mora nešto prihvatiti noć uoči objavljivanja izvješća kako bi ono bilo pozitivno.

Milivojević: Zašto se Srbija odriče 300 milijuna eura

Zastupnik Demokratske stranke Srđan Milivojević nazvao je odluku o primjeni stope na uvoz cigareta iz Hrvatske po ugovoru CEFTA-e "skandaloznom" i upitao zašto se Srbija "odriče 300 milijuna eura".

Ministar Ljajić je u skupštinskoj raspravi nekoliko puta ponovio da još nema konačnog dogovora s EU o poreznoj stopi na uvoz cigareta iz Hrvatske i da su pregovori u završnoj fazi, ali da je vlada jučer poslala Europskoj komisiji dopis u kojem je navela da je spremna za razgovore i da želi dogovor.

Kako je ranije objavila Europska komisija, Srbija je pristala na zahtjeve EK i dopustit će Hrvatskoj i dalje izvoz cigareta po povlaštenim carinskim stopama u istom opsegu kao i prije hrvatskog ulaska u Europsku uniju.

Komisija je nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju započela pregovore o promjenama Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koje EU ima sa zemljama zapadnog Balkana kako bi se u obzir uzela nova činjenica, to jest ulazak Hrvatske u EU, koji je automatski značio i njezin izlazak iz Srednjouropske zone slobodne trgovine (CEFTA).

Stano: Srbija je revidirala stav

Srbija je revidirala stav i pristala na očuvanje postojećih kvota za uvoz cigareta iz Hrvatske, izjavio je jučer navečer Peter Stano, glasnogovornik povjerenika EU za proširenje Štefana Fuelea.

Spor između Srbije i Hrvatske izbio je nakon što je Srbija zatražila da se Hrvatskoj, kao zemlji koja je postala članica EU i izašla iz CEFTA-e, oduzme privilegirani izvoz cigareta u Srbiju sa sniženim carinama u odnosu na one koje vrijede za ostale članice Unije.
 
Stano je u priopćenju naveo da je Srbija "nakon konstruktivne rasprave promijenila svoju poziciju i prilagodila Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, tako da se očuva tradicionalni protok robe u skladu s regulativom koju je donedavno važila unutar CEFTA-e ", javili su beogradski mediji.
 
Europska komisija je zauzela stav suprotan Beogradu, uz obrazloženje da je običaj da nove članice EU zadrže privilegije koje su imale u okviru regionalnih trgovinskih ugovora.
 
Stano je naveo da Europska komisija još razmatra zahtjev Srbije da joj se zauzvrat povećati kvota za bescarinski izvoz šećera u EU.
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.