Foto: Ilustracija
HRVATSKA Matica umirovljenika priopćenjem se oglasila vezano uz najavljene promjene u sustavu dopunskog zdravstvenog osiguranja. Kažu kako "povećanje dopunskog zdravstvenog ugrožava najsiromašnije". Priopćenje prenosimo u cijelosti:
Predsjedništvo Matice umirovljenika Hrvatske ocijenilo je i da je od prvorazredne važnosti u novom Zakonu o mirovinskom osiguranju promijeniti formulu za usklađivanje mirovina i uvesti novu varijabilnu, jer je postojeća u proteklih 14 godina dovela najveći broj umirovljenika do siromaštva u kojem jedva preživljavaju.
U Nacionalnom vijeću za umirovljenike i starije osobe, u kojem Matica ima svoja dva predstavnika, već je istaknut stav da se umjesto sadašnjeg načina usklađivanja, u kojem se zbraja 50 posto rasta plaća i 50 posto rasta potrošačkih cijena, ide na novu, za umirovljenike povoljniju - varijabilnu formulu. Ona bi se temeljila na zbroju 80 posto rasta potrošačkih cijena ili plaća, zavisi koji je veći, i 20 posto onog koji je od njih imao manji rast.
Takva varijabilna formula usuglašena je i kao zajednički prijedlog Matice umirovljenika Hrvatske, Sindikata umirovljenika Hrvatske, Koordinacije umirovljeničkih udruga i parlamentarne Hrvatske stranke umirovljenika, a iz Ministarstva rada i mirovinskog sustava je potvrđeno da se kao polazna osnova prihvaća takav pristup s tim što se još nastavlja razgovor oko navedenih postotaka.
Predsjedništvo Matice zauzelo je stav da u pripremama novog Zakona postojeća tri stupa mirovinskog osiguranja treba temeljito izanalizirati i preispitati daljnji opstanak drugog stupa obvezne individualne kapitalizirane štednje. Pri tome valja imati na umu i iskustva drugih zemalja koje takav stup nisu uvele, ali i onih koje su ga formirale pa ukinule ili smanjile doprinose za njega. Predsjedništvo Matice nije za povećavanje doprinosa za drugi stup i ozbiljno upozorava da je prisutan preveliki pritisak bankarskih i lobija financijskog kapitala koji najmanje brinu o umirovljenicima, a najviše o svojim apetitima na umirovljenička sredstva iako već raspolažu s četvrtinom novca iz doprinosa za mirovinsko osiguranje.
Također smatra da treba preispitati sadašnji sustav beneficiranog staža, ali da izdvajanje u posebne sektorske mirovinske fondove za vojsku policiju, ribare i neke druge, kako se predlaže, ne bi pridonijelo stabilizaciji mirovinskog sustava, nego bi moglo dovesti do njegova ozbiljnijeg narušavanja.
Matica zastupa interese sadašnjih umirovljenika i polazi od njih, a u raspravi o uvjetima koji će biti potrebni za odlazak u mirovinu, bilo da je riječ o godinama starosti ili stažu, želi čuti radničke sindikate kao socijalne partnere posebno na Gospodarsko-socijalnom vijeću. Nije dobro da se u javnosti sa sjednica Nacionalnog vijeća za umirovljenika i starije osobe, čak i iz nekih umirovljeničkih redova, kao glavni problem navode uvjeti za odlazak u mirovinu sa 65 na 67 godina, a odnosi se na razdoblje tek od 2020. do 2030. godine. Time se glavni problem sadašnjih umirovljenika, koji jedva preživljavaju, stavlja u drugi plan. Matica na to želi upozoriti javnost, ali će podržati opravdane stavove sindikata, odnosno svojih budućih umirovljenika, iako je očekivala više podrške radničkih sindikata i do sada posebno s ciljem da se spriječi teško osiromašivanje umirovljeničke populacije i pad mirovina na najniži odnos prema bruto plaći u Europi".