Ilustracija: Arhiva
25. STUDENOG se obilježava međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Centralni program u Rijeci ove godine zbiva se na Korzu potpomognut riječkim umjetnicama, opernom prvakinjom Ologom Kaminskom i glumicama HNK Ivana pl. Zajca, Jelenom Lopatić, Tanjom Smoje, Leonorom Surijan i Oliverom Baljak. Između brojnih događanja kazalište će 25. odigrati predstavu Crnac a određen broj karata biti će podijeljen ženama koje su žrtve obiteljskog nasilja i nalaze se u skloništima.
"Još ako te pretuče netko na ulici, isto je strašno, ali ako te tuče netko u tvojoj obitelji, teško je o tome. Posebno me dirnulo da će doći na predstavu žene koje su u skloništima", zgrožena je stvarnošću glumica HNK Zajc, Olivera Baljak.
Svim srednjim školama dostavljaju se plakati koji ukazuju na problematiku, u danas će na Korzu biti postavljen štand gdje će razne srodne udruge i poznatiji Riječani kao, na primjer, vaterpolisti Primorja, jasno iskazati stav: Stop nasilju nad ženama.
HDZ: U Hrvatskoj u zadnjih deset godina nasilni partneri ubili 300 žena
Svakih 15 minuta jedna žena biva zlostavljana bilo da se radi o fizičkom, psihičkom ili seksualnom nasilju, a u Hrvatskoj su u zadnjih deset godina nasilni partneri ubili 300 žena, rečeno je danas na konferenciji HDZ-a u povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
"Čak 35 posto žena u svijetu je doživjelo jedan od oblika nasilja, tj. jedna od tri žene je bila zlostavljanja na jedan od navedena tri načina, a kada govorimo o trgovini ljudi žene su najčešće one kojima se trguje", naglasila je članica Predsjedništva HDZ-a Josipa Rimac.
"Radi se o velikoj brojci koja bi nam trebala otvoriti oči i uši da možemo djelovati kao društvo, ali prvenstveno da se može djelovati kroz sustav", dodala je.
Istaknula je da je nasilje o kojem se manje govori, ali je sve prisutnije, ekonomsko nasilje, što znači da su žene za isti posao u odnosu na muškarce potplaćene.
Rimac je upozorila da je ono u društvu itekako prisutno te da utječe na razvoj obitelji, društva i na svaku ženu pojedinačno.
Stoga smatra da se u društvu mora više govoriti o tom problemu i da "moramo biti jači kada govorimo o zlostavljanim ženama i mehanizmima kojima možemo spriječiti zlostavljanje u društvu i na taj način promijeniti crnu sliku, tj. statistiku".
Mađerić pozvala Opačić: Što prije pripremiti Konvenciju protiv nasilja
Predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova zagrebačke Gradske skupštine Margareta Mađerić naglasila je da je potrebna što hitnija ratifikacija Konvencije Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i u obitelji, tj. Istambulske konvencije.
Stoga su pozvali ministricu socijalne politike i mladih Milanku Opačić da u što kraćem vremenskom roku pripremi Konvenciju za ratifikaciju.
"Ta Konvencija će biti prvi obvezujući dokument koji prepoznaje nasilje u obitelji i nad ženama kao temeljno kršenje ljudskih prava", rekla je Mađerić, dodavši da ona ujedno ukazuje na važnost medija u prepoznavanju, prijavljivanju i sprječavanju obiteljskog nasilja i nasilja nad ženama.
Navela je da se u HDZ-u zalažu za izmjene i dopune kaznenog zakona u primjeni od prošle godine, tj. da se nasilje u obitelji vrati iz prekršajne u kaznenu sferu.
Također, ocijenila je da novi obiteljski zakon dodatno viktimizira žene koje su žrtve obiteljskog nasilja.
Josipović pozvao Sabor da ratificira Konvenciju o suzbijanju nasilja nad ženama
U povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, predsjednik Republike Ivo Josipović uputio je poruku hrvatskoj javnosti. Poruku prenosimo u cijelosti:
"O nasilju nad ženama progovarao sam od početka svog mandata, jer se za borbu protiv svakog oblika nasilja zalažem još od vremena dok sam kao aktivist radio na promicanju ljudskih prava.
Iako je još 2003. godine Hrvatska formalno definirala nasilje u obitelji kao sveopći društveni problem i počela stvarati mehanizme i okvir za njegovo suzbijanje, zbog ratnih trauma, ali i sve teže ekonomske situacije, obiteljsko nasilje se ne smanjuje. U posljednjem je desetljeću u Hrvatskoj stradalo više od tri stotine žena, čiji su ubojice bili supruzi, sinove ili članovi obitelji. Iako broj ubijenih žena pada, na žalost, i prošle godine život je izgubilo 11, a u prvih šest mjeseci ove godine 3 žene.
Zahvaljujući velikom angažmanu nevladinih ženskih udruga, kao i Vladinog Ureda za ravnopravnost spolova, Hrvatska je odavno uskladila svoje zakonodavstvo s europskim i time, barem deklarativno, zaštitila ženska prava. No, nakon godina kontakata s predstavnicama civilnog društva i žrtvama nasilja, duboko sam svjestan činjenice da u provedbi donesenih zakona i strategija za suzbijanje nasilja u obitelji ima mnogo problema.
Stoga je potrebno mijenjati sudsku praksu, ubrzati kažnjavanje nasilnika, i posebno obratiti pažnju na prevenciju nasilja kroz obrazovni sustav. Trebamo se usmjeriti prema mladim generacijama kako bi nasilje učinili društveno neprihvatljivim ponašanjem.
U nadi da će nasilje nad ženama jednog dana postati nezamislivo, na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama ponovno pozivam Hrvatski sabor da ratificira Konvenciju o suzbijanju i borbi protiv nasilja nad ženama", stoji u Josipovićevoj poruci.