Foto: Hina
MALO je nedostajalo da Grčka ovog vikenda napusti eurozonu. Izvješće koje je objavio Financial Times mučne pregovore koji su trajali čak 18 sati nazvao je čak i nasilnima u pojedinim trenucima.
Izvješće donosi detalje koji prikazuju kako se odvijao sastanak iza zatvorenih vrata u Bruxellesu, a sudeći prema njima, nikome nije bilo nimalo lako, pogotovo ne Aleksisu Ciprasu.
Ako je vjerovati Financial Timesu, njemačka kancelarka Angela Merkel i grčki premijer Aleksis Cipras žestoko su se prepirali oko uvjeta bailouta.
Donald Tusk spriječio je Merkel i Ciprasa da napuste pregovore
Merkel i Cipras sukobili su se oko privatizacijskog fonda. Njemačka kancelarka zahtijevala je da Grčka garantira svojom imovinom, dok je Cipras takvo što ocijenio ponižavajućim. Njemačka je također žestoko navaljivala da se Grčku privremeno izbaci iz eurozone, no Hollande je to rješenje odbio.
Merkel i Cipras ustali su sa svojih stolaca u 6 ujutro i krenuli prema izlazu, odlučivši da je vrijeme za Grexit. U tome ih je oštro spriječio predsjednik Vijeća Europe Donald Tusk.
"Žao mi je, ali nema šanse da izađete iz ove prostorije"; rekao im je Tusk. Moguće je da je upravo ovaj događaj spriječio grčko izbacivanje iz eurozone.
Cijelo izvješće pokazuje koliko su mučni bili pregovori ovog vikenda za sve uključene, a jedan ih je sudionik opisao čak i nasilnima.
Cipras kao "pretučeni pas"
"Ciprasa su unutra razapeli", rekao je neimenovani dužnosnik Financial Timesu. U jednom je trenutku navodno francuski ministar financija Michel Sapin sugerirao da svi u prostoriji kažu jedni drugima što misle, što su mnogi od njih jedva dočekali, pa je tako finski ministar financija Alexander Stubb okrivio Grčku za 50 godina neuspješnog implementiranja reformi.
Dva dužnosnika koji su promatrali pregovore neovisno su Bloombergu Ciprasa opisali kao "pretučenog psa", kojem je prihvaćanje zahtjeva kreditora bila jedina preostala opcija.
Sporazum je donijet, Grčka mora program progurati u parlament do srijede. Budući da se Cipras morao toliko toga odreći, pa i referendumskog "ne", pitanje je hoće li Cipras uopće ostati na svojoj poziciji do implementiranja posljednjeg bailouta, piše Business Insider.
Europska centralna banka u međuvremenu nije još spremna povećati hitnu pomoć Grčkoj, stoga se situacija na grčkom terenu i dalje ne mijenja. Banke su i dalje zatvorene, kao i tržišta dionicama, dok je grčka ekonomija i dalje manje-više zaleđena.