Foto: Hina
Franić je za Hinu rekao kako je, čim je to doznao, vlasniku i direktoru Adria čelika Edgaru Schumacheru odmah napisao i poslao prosvjedno pismo u kojemu ističe da je razočaran "njegovim nečinjenjem prema željezari" te da će zbog toga poduprijeti zahtjeve radnika i pružiti im svu pravnu pomoć.
"Činjenica je da je račun željezare blokiran više od 260 dana, ali isto tako i da nije pronađen investitor. Vlasnik mora za svakog radnika napraviti plan zbrinjavanja i to poslati Zavodu za zapošljavanje, a koliko sam doznao, otkazni rok će biti 45 dana. Međutim, sporni su obračuni plaća za prva četiri mjeseca ove godine jer su, iako to po našem zakonu nisu smjeli biti, napravljeni kao minimalci na koje nisu uplaćena davanja", rekao je.
Schumacher je, istaknuo je Franić, najavio i pokretanje proizvodnje u srpnju, no najprije će trebati pozvati na posao otpuštene radnike.
Vijest o otkazima radnici splitske željezare dočekali su u šatoru koji su u petak ujutro ponovno postavili jer su ga prije dva dana skinuli zbog bure. Radnici su na šator danas izvijesili njemačku zastavu.
Radnici pola godine nisu dobili plaće
Vođa prosvjeda, sindikalac Zvonko Šegvić rekao je kako nova situacija u kojoj će 150 radnika ostati bez posla ne mijenja ništa jer oni ne odustaju od toga da im se isplati svih šest neisplaćenih plaća i da se proglasi stečaj.
"Pa radnici pola godine nisu dobili plaće. Što ih više može iznenaditi od toga? Ako se ova situacija i dalje nastavi te se radnicima ne isplate plaće, smatrat ćemo da je željezara radnička", poručio je Šegvić.
Radnici Adria čelika posljednju su plaću primili krajem 2014., a poslodavac je svima njima ostao dužan od 20 do 28 tisuća kuna. Otkazi su im bili pripremljeni početkom ovoga mjeseca, ali zahvaljujući brzoj reakciji sindikata, upozoreni su da su otkazi nezakoniti jer nije provedeno savjetovanje sa sindikalnim povjerenikom, o otkazima nije obaviješten Zavod za zapošljavanje, niti je načinjen program zbrinjavanja tehnološkog viška.
Potpora splitskim metalcima
Dio radnika pokrenuo je zahtjev za stečaj poduzeća. Sredinom svibnja organizirali su prosvjed ispred željezare, no uprava im je to zabranila pa su dva dana poslije, zahvaljujući dopuštenju vlasnika zemljišta nasuprot Adria čelika, razapeli dva šatora.
Kaštelani su spojili struju, donijeli hladnjak, televiziju, sokove i hranu, a mnogi ih podupiru trubeći s ceste. Splitske metalce podupiru i radnici Jadrankamena s Brača, radnici Kaštelanskih staklenika, koji su u stečaju od prije nekoliko dana, predstavnici udruga ratnih veterana, hrvatskih branitelja, udovica i roditelja poginulih branitelja grada Splita i Splitsko-dalmatinske županije te branitelji koji su im se u srijedu pridružili u prosvjedu.
Vlasnik i direktor Adria čelika Edgar Schumacher oglasio se tek nekoliko dana nakon podizanja šatora te je predstavnicima sindikata predložio da na pregovore dođu u Njemačku ili Austriju, koja je bliža, a on će im platiti sve troškove puta. Predsjednik Hrvatske udruge radničkih sindikata (HURS) Ozren Matijašević mu je poručio da pregovori nisu potrebni jer nemaju smisla te ga je pozvao da radnicima isplati plaće. Iako im je obećao isplatiti jednu plaću do srijede, to nije učinio.
Edgar Schumacher i njegova grupa Techcom kupili su splitsku željezaru u lipnju 2012. za 10,3 milijuna kuna. Ugovorom se obvezao u nju uložiti 8,5 milijuna eura i tako ubrzati razvoj i dodatno zapošljavanje radnika. Najavio je brzi prijenos suvremenoga tehnološkog znanja i opreme za pogon čeličane, svježi investicijski kapital, pristup novim tržištima i skraćenje roka do uspostave punog kapaciteta proizvodnje i maksimalnog zapošljavanja.