Foto: kastela.org, sibenik.in, Josip Raguž, Šibenski portal, Mijo Jaredić/Crometeo Video: INFO kanal (čitatelji); Šime Strikoman
JAKO grmljavinsko nevrijeme praćeno obilnim oborinama zahvatilo je u četvrtak ujutro zapadne i središnje dijelove Šibensko-kninske županije i stvorilo pravi kaos - voda je poplavila ulice i domove.
U kratkom vremenu je palo preko 100 litara kiše po metru četvornom, navodi se na internet portalu Šibenik meteo za praćenje vremenskih prilika na šibensko-kninskom području. Prema trenutno dostupnim podacima, najviše kiše palo je na širem vodičkom području.
Za petak najavljeno još kiše
Nastavak kišnog vremena očekuje nas i sutra. "Promjenljivo, u unutrašnjosti osobito prijepodne i pretežno oblačno. Povremeno kiša, na Jadranu i pljuskovi i grmljavina, a oborine mogu biti obilnije ponajprije u Dalmaciji te ponegdje u gorju. Vjetar većinom slab. Na sjevernom Jadranu umjerena, podno Velebita i jaka bura, u Dalmaciji sjeverozapadnjak i jugozapadnjak, na južnom dijelu jugo, prema kraju dana u jačanju. Jutarnja temperatura između 11 i 17, na Jadranu između 15 i 20. Najviša dnevna od 16 do 21, u Slavoniji i Baranji te na Jadranu između 20 i 25 °C", stoji u prognozi Državnog hidrometeorološkog zavoda.
U Vodicama do 17 sati palo ekstremnih 240 mm kiše
Ekstremnih 240 litara oborine po kvadratnom metru palo je na Crometeo mjernoj postaji Vodica – Blata tijekom četvrtka, do 17 sati poslijepodne. Od toga je najviše kiše palo u dvosatnom jutarnjem nevremenu, koje je počelo u 6 sati i 45 minuta, te je potrajalo nešto više od dva sata. U tom su pljusku pale 164 litre, a količina oborina se do 17 sati popela na 236 litara, piše Crometeo.
Prema podacima s mjernih postaja mreže Pljusak.com, i mnogi drugi krajevi Dalmacije primili su ekstremne količine oborina u kratkom vremenu. Na otoku Prviću pale su 153 litre kiše po kvadratnom metru, a slijede Ljubitovica u trogirskom zaleđu 149, Komiža 101, Bilice 100, Šibenik Vidici – 87, Baška na otoku Krku 86.
Koliko su ove vrijednosti velike svjedoči primjer Komiže. Na tamošnjoj službenoj mjernoj postaji do 14 sati palo je 83 mm oborine, a prosjek za cijeli mjesec rujan iznosi 60,7 mm. To znači da je u samo jednom danu, točnije u nekoliko sati, premašen čitavi mjesečni prosjek. Od početka rujna, do 14 sati, u Komiži su pale 233 litre po kvadratnom metru, gotovo 400 % prosječne mjesečne oborine!
Velika kiša pala je i na širem šibenskom području. Na portalu Šibenik meteo navode kako Bilice jutros mjere 72, Dubrava 55, a Šibenik 53 litre liše po metru četvornom.
Gradonačelnica Vodica Branka Juričev-Martinčev komentirala je za Šibenski portal "kako u Vodicama vlada opći kaos". Evakuirani su vodički dječji vrtić ‘Tamaris’ te su djeca smještena u vrtić Okit, škola i Kulturni centar, a vodičkim vatrogascima u pomoć su pristigle i vatrogasne snage iz Šibenika, Pirovca, Tisnog i Murtera. Zapovjednik JVP Šibenik Vojimir Milošević, koji se također nalazi u Vodicama, kazao je Šibenskom portalu kako su im u spašavanju prioritet ljudski životi. Nimalo bolja situacija, navodi Milošević, nije niti u Tribunju koji je "postao otok".
Potpuni kolaps
Kolaps na šibenskom području. Kiša je doslovno potopila Vodice i Tribunj. Zaustavio se promet, ljudi su zaglavili u kućama i stanovima.
"Ovdje je poplava, aute nosi po cesti...udara okolo", snimke poplave preplavile su društvene mreže i medije.
Vatrogasci su od jutra na terenu. Ispumpavaju vodu, izvlače mještane...
" Žena je isplivala, pet apartmana je ostalo pod vodom."
Poplavljene su brojne prometnice, zgrade vrtića i osnovne škole, a djeca su puštena kućama. Ni najava novih padalina nije ohrabrujuća, rekao je MS-u zapovjednik VZ Šibensko-kninske Darko Dukić.
"Poplavljeno imamo 200-injak objekata koji su pod vodom. Bilo je evakuacija dječjeg vrtića, starijih osoba iz podrumskih prostorija i stanova, ali na svu sreću nema dojava o stradavanju ljudskih života i to je ono što je najvažnije", zaključuje Dukić."
Prvi zadatak sad je sanirati štetu i napraviti ono neophopdno, a kad se sve zbroji vidjet ćemo treba li nam pomoć", rekla je i gradonačlenica Vodica Branka Martinčev Juričev.
Jako nevrijeme u Splitu
Nakon što su jučer tijekom dana jaki grmljavinski oblaci zahvatilo šire zadarsko i kninsko područje, u srijedu navečer nevrijeme se premjestilo nad dijelove srednje Dalmacije, javlja Crometeo.
Iza 20 sati niz kumulonimbusa počeo se razvijati u trogirskom zaleđu, a tijekom večeri oblak se proširio na velik dio područja od Trogira, Čiova, Kaštela i Splita. Nevrijeme je najjače pogodilo Trogir i okolicu. Do 22 sata na Crometeo mjernoj postaji Trogir-Plano u samo sat vremena pale su 62 litre oborine po kvadratnom metru, a do 22:30 količina oborina popela se na 72 litre. Iako obilan pljusak u prvom dijelu večeri u Trogiru nije dugo potrajao, velika količina oborine koja je pala u kratkom vremenu poplavila je nekoliko gradskih ulica, pa su članovi DVD-a Trogir izašli na intervenciju. Osim bujica vode preko ulica, koja se mahom događaju zbog loše očišćenih vodnih kanala, trogirski su vatrogasci intervenirali zbog poplavljenog poslovnog prostora.
Prema informacijama koje smo dobili u DVD Kaštela, tijekom večeri zaprimljeno je više desetaka poziva za intervencijom zbog obilnih kiša koje su poplavile ceste i dvorišta. Najviše kiše je palo na području Kaštel Štafilića i Kaštel Novoga, pa su tu obilne oborine stvorile najviše problema. Na terenu su tri ekipe DVD-a Kaštela.
Na mjernoj postaji Kaštel Gomilica u samo sat vremena palo je 60 litara kiše po kvadratnom metru.
Iako su dijelovi Splita, osobito istočna predgrađa, zbog udara munja povremeno ostajala bez javne rasvjete, kiše je bilo znatno manje nego u Trogiru i Kaštelima. Tako je na Spinutu palo 13, a na Visokoj samo 6 litra kiše po kvadratnom metru. U Solinu su pale 4, u Žrnovnici 1 litra kiše po kvadratnom metru.
Prema dojavi koje su primili iz Okruga na Čiovu, prije 21 sat zabilježena je i tuča.
Nevrijeme koje je zahvatilo područje od Trogira do Splita samo je uvod u vrlo nestabilno razdoblje u cijeloj Dalmaciji koje će trajati sljedeća 3 dana. Pri tome će vjerojatno najviše kiše pasti u drugom dijelu četvrtka, kada je moguće da padne višestruko više kiše nego je palo na trogirskom području u srijedu navečer!
Kiša ponovno potopila Split
Drugu večer zaredom Split i okolicu u 18,30 sati pogodilo je jako nevrijeme praćeno obilnom kišom, koja je u vrlo kratko vrijeme ne samo potopila gradske ulice, već i podrume, prizemne stanove, kuće, sportske dvorane, pa čak i banku, a dio cesta u istočnom dijelu grada su bile zatvorene za promet, doznaje se od dežurnih službi.
U splitskom centru 112 kažu kako su u samo dva sata imali preko 300 dojava građana o posljedicama nevremena, a većinom se radilo o poplavama gotovo svih prizemnih objekata. Slična situacija je bila i u okolnim gradovima i mjestima nedaleko Splita.
Pod naletom velike količine kišnice nisu izdržali ni gradski šahtovi koji su iskakali iz svog ležišta i dodatno potapali već namočene gradske ulice stvarajući gužvu u prometu.
Najduža splitska ulica Vukovarska najteže je prošla pod naletom vode, pa je njen dio u istočnom dijelu grada nedaleko City centra u jednom momentu bio toliko potopljen da automobili nisu mogli prolaziti.
Na terenu su sve raspoložive ekipe koje pomažu u ispumpavanju vode. Splitski vatrogasci su do 20 sati već odradili 20 intervencija. Ispumpavali su vodu po gradskim ulicama, iz kuća, prizemnih stanova, sportskih dvorana, pa čak i iz jedne banke u koju je poprilično prodrla voda.
Štete od poplave će biti velike, tako barem misle vatrogasci koji zbog obima intervencija još nisu počeli detaljno zbrajati sve svoje intervencije. A kiša je na splitskom području tek započela jer lokalni meteorolozi za sutra najavljuju još obilnije oborine.
U Kaštelima poplavljeni vrtovi, kuće i okućnice
Veliko grmljavinsko nevrijeme s velikom količinom kiše u četvrtak poslijepodne pogodilo je i Kaštela.
Prepune bujice, prelijevanje vode u vrtove i okućnice, začepljene šahte, neodgovarajuća kanalizacija i slično, a sve u kombinaciji s nekoliko desetaka litara kiše po metru četvornom, donijele su i pune ruke posla kaštelanskim vatrogascima, pa su tako vatrogasci iz Kaštel Starog imali više od 30 intervencija u Donjim Kaštelima, a ništa manje posla nije bilo ni za gomiličku i sućuračku postrojbu, javlja kastela.org.
Jako grmljavinsko nevrijeme i u Makarskoj
Jako grmljavinsko nevrijeme s obilnom kišom pogodilo je danas prijepodne Makarsku i dio Makarskog primorja, a u samo jedan sat palo je 40 litara kiše po metru četvornome.
U dijelovima grada u kojima odvodni kanali nisu dobro očišćeni kiša je uzrokovala pravu poplavu pa su automobili tim ulicama opreznije vozili, a na više su mjesta zbog izbačenih poklopaca sa šahtova intervenirali i radnici Vodovoda.
Vatrogasci su zbog nevremena imali petnaestak intervencija na ispumpavanju vode iz podruma i drugih prostorija, a bilo je i poplavljenih prizemlja u nekoliko hotelskih kuća. U mjestima južno od Podgore bilo je i prekida u opskrbi električnom energijoj, doznaje se iz Gradskog centra Osejava u Makarskoj.
Vozače se upozorava da pozornije voze zbog mogućih nanosa zemlje i šljunka na nekim prometnicama i gradskim ulicama.
Nastavljaju se ekstremne količine oborina na Jadranu
Ekstremne količine oborina pale su u nekim dijelovima Hrvatske za mjerno razdoblje od prethodna 24 sata, najviše na Dugom otoku, gdje je DHMZ-ova mjerna postaja Božava zabilježila 148 mm vodenog taloga.
Prema procjenama koje DHMZ ima za najbližu postaju, Zadar, tolika količine oborina može se očekivati jednom u 20 godina.
Za isto vrijeme u Lipiku je palo okruglo 100 mm, u Karlobagu 93, a u Pločama 79 mm kiše.
Na splitskom aerodromu palo je 92,2 mm kiše, što je prema procjenama koje je priopćila klimatologinja DHMZ-a Marjana Gajić – Čapka količina koja se statistički može očekivati jednom u 12 do 15 godina.
U prvih deset dana rujna neke su postaje izmjerile dvostruke količine oborina za taj mjesec.
Na Hvaru je za deset dana rujna palo oko 150 mm, dok je mjesečni prosjek od 60 mm, dva i pol puta niži.
U Dubrovniku je za isto vrijeme palo 240 mm oborina, što je dvostruko više od iznosa za cijeli rujan, dok je Varaždin jedva malo umjereniji sa 70 mm u odnosu na mjesečni prosjek od 130 mm.
Lokalni mediji javili su danas o ekstremnim količinama oborina na šibenskom području. Na otoku Prviću do 10,30 sati izmjereno je 125 mm, a u Vodicama u kratkom vremenu više od 100 mm.
Vodice zbog toga jutros imaju velikih problema s poplavama.
Prema podacima iz Klimatskog atlasa Hrvatske, najveći maksimumi dnevnih količina oborina na području Hrvatske od 1951. godine su 352,2 mm u Zadru 11. rujna 1986., 319,5 mm u Marčeljima 27. rujna 1956. i 315,0 mm u Crikvenici 25. rujna 1987.,
Potom sijede Gerovo s 254,0 mm 14. studenog 1987., Cres s 250,8 mm 5. rujna 1993., i 231,7 mm 25. rujna 1951., zatim Pridvorje uz Konavoskom polju sa 225,9 mm 17. listopada 1976., Zadvarje između Mosora i Biokova s 225,6 mm 7. srpnja 1992., Cavtat sa 201,5 mm 19. kolovoza 1979. godine, i drugi.
Oblačno povremeno s kišom i pljuskovima
Umjereno do pretežno oblačno, povremeno s kišom te pljuskovima i grmljavinom. Očekuju se obilne oborine, osobito u gorskim krajevima, Dalmaciji te unutrašnjosti Dalmacije pri čemu može pasti između 50 i 100 litara kiše po četvornom metru, ponegdje i više. Najmanje kiše očekuje se u istočnoj Slavoniji.
Vjetar većinom slab, na Jadranu slabo do umjereno, na južnom dijelu mjestimice i jako jugo i jugozapadnjak, na sjevernom dijelu bura.
Najviša dnevna temperatura u središnjim i gorskim krajevima između 15 i 19, a u Slavoniji i Baranji te na Jadranu od 19 do 24 stupnjeva Celzijusovih.