Foto: Hina
Zamjenik ministra financija Boris Lalovac pohvalio se dosadašnjim učincima primjene Zakona posebno kad je riječ o nelikvidnosti.
"Jer znate da je negdje u rujnu 2012. bio oko 44,5 milijardi, on s današnjim danom nelikvidnosti i dalje kontinuirano pada, mjesec za mjesec, i on je oko 34 milijarde kuna", izjavio je Lalovac te dodao kako je više od 5 tisuća poduzeća zatražilo predstečajnu nagodbu, a od 50 milijardi kuna prijavljenih potraživanja riješeno 22 milijarde te je spašeno 22 tisuće radnih mjesta.
"Zakonu ne bi pomoglo ni deset čitanja jer se ionako spašavaju samo odabrani", odgovorio je HDZ-ov Goran Marić.
"Način biranja nagodbenog Vijeća ovaj Zakon deklarira partijskim zakonom. To je zaključak znanstvenog skupa. Ovaj je zakon prilagođen samo pojedincima. Tu država spašava izabrane dužnike, kumove, rođake prijatelje i to sve na štetu vjerovnika", kaže Marić.
"Reći ću Vam neke kompanije koje su restrukturirane: Institut IGH 700 radnih mjesta i dogovor za 1,7 milijardi kuna, Dalekovod 1,5 milijardi kuna i 760 zaposlenih, Optima telekom, Konstruktor-Inženjering", nabrojio je Lalovac.
"Jedina namjena ovog Zakona prolongiranje je stečaja nauštrb onih poduzeća koji nisu u tolikim problemima", poručio je HDDSB-ov Ivan Drmić.
"Za nekoliko mjeseci, maksimalno godinu dana, doći će do lančane reakcije i ova poduzeća koja su zrela za stečaj povući će u stečaj i one koji bi možda preživjeli ovu krizu da ih niste uhvatili ovim zakonom“, rekao je Drmić.
Što misliti o Zakonu kojem se usprotivio čak i sud, istaknuo je HDZ-ov Marić.
"Da je netko od HDZ-ovaca izvršio pritisak na suca Kolakušića kao ova Vlada tražile bi se smjene i bili bi smijenjeni ministri."
Od kuda sad kritike prema Zakonu koji ste prije podržavali, upitao je SDP-ov Igor Rađenović.
"Nešto ne štima u ovoj Vašoj politici ili ona sad samo ruši pa makar i dobra rješenja", istaknuo Rađenović.