Podignute optužnice za ratne zločine u "slučaju Štrpci"

Screenshot: YouTube

TUŽITELJSTVO Bosne i Hercegovine u ponedjeljak je podignulo optužnicu za ratne zločine protiv deset bivših pripadnika paravojnih postrojbi bosanskih Srba koji su sudjelovali u protuzakonitom zatočenju i ubojstvu dvadeset osoba od koji su 18 bili Bošnjaci, jedna žrtva je bio Hrvat, a jedna arapskog podrijetla.

Optužnica u "slučaju Štrpci" odnosi se na otmicu i likvidaciju skupine putnika iz vlaka koji je u veljači 1993. godine vozio na redovitoj liniji između Beograda i Bara.

Na dijelu željezničke pruge koji u blizini Priboja prolazi preko teritorija BiH, pripadnici paravojne postrojbe pod nazivom "Osvetnici" iz Višegrada, koje je predvodio Milan Lukić, u mjestu Štrpci prisilno su zaustavili vlak, legitimirali putnike i pod prijetnjom oteli one za koje su na temelju imena i prezimena zaključili kako je riječ o osobama nesrpske nacionalnosti.

Sve otete putnike prevezli su jedno selo kod Višegrada.

Pronađeni ostaci samo četvero žrtava

Tamo su ih pretukli i oteli im novac, a nakon toga su ih vezane žicom ubacili u kamion i odvezli ka Višegradu gdje su ih ubili u garaži jedne od spaljenih seoskih kuća.

Do danas su pronađeni posmrtni ostaci samo četiri žrtve.

Kako se navodi u priopćenju Tužiteljstva BiH, prvooptuženi u ovom slučaju je Luka Dragičević (64) koji je neposredno zapovijedao otmicom i likvidacijama, dok su ostali optuženi počinitelji zločina.

Tužiteljstvo BiH podizanje optužnice navodi kao dokaz dobre suradnje koju u istraga o ratnim zločinima ima s pravosudnim tijelima Srbije.

Posebno srbijansko tužiteljstvo za ratne zločine je u ožujku ove godine podignulo optužnicu protiv pet bivših pripadnika vojske bosanskih Srba koje tereti za sudjelovanje u ovom zločinu.

U 2014. uhićeno 15 osoba


Optužnica je podignuta protiv Gojka Lukića, Ljubiše Vasiljevića, Duška Vasiljevića, Jovana Lipovca i Dragane Đekić, koji su nakon rata iz BiH odselili u Srbiju, a tamo i danas žive.

U sklopu istrage o ovom zločinu ukupno 15 osoba uhićeno je u prosincu 2014. u zajedničkoj akciji policije u Srbiji i Bosni i Hercegovini.

Ranije je osuđen tek jedan počinitelj. Nebojšu Ranisavljevića je 2002. godine Viši sud u Bijelom Polju, u Crnoj Gori, osudio na 15 godina zatvora.

Zapovjednika "Osvetnika" Milana Lukića Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u prosincu 2012. godine pravomoćno je osudio na doživotni zatvor i on kaznu trenutačno izdržava u Estoniji.

Lukiću nije suđeno za zločin u Štrpcima, no proglašen je krivim za ubojstvo više od stotinu žena, djece i staraca iz Višegrada. Riječ je o jednom od najbrutalnijih ratnih zločina počinjenih u BiH u kojemu su pripadnici srpskih paravojnih postrojbi ove žrtve žive spalili nakon što su ih zatočili u lipnju 1992. godine.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.