Foto: Index
"NAKON što su radnice vlasniku jasno poručile da više nemaju ni vremena ni materijalnih mogućnosti čekati rješenje u vidu dugo očekivane dokapitalizacije poduzeća, Milan Carić im je obećao da će do idućeg sastanka u ponedjeljak u 7 sati ili isplatiti zaostale plaće i ponuditi rješenje za isplatu svih drugih radničkih potraživanja ili stvoriti preduvjete da poduzeće pokrene stečajni postupak koji bi radnicama garantirao lakše i brže ostvarivanje prijeko potrebnih prava", stoji u priopćenju Novog sindikata sa sastanka radnica Domaće tvornice rublja (DTR) s vlasnikom Milanom Carićem koji je došao sa sinom Markom.
> Odvjetnik Nobilo i tajkun Carić prevarili radnice DTR-a: Dužni 3 plaće i naknade za prijevoz
> Nobilo i Carić obećali brda i doline, a radnice DTR-a već četiri mjeseca bez plaće, ne daju im na burzu!
Od danas je račun tvrtke u blokadi već dva mjeseca, a vlasnik je došao u tvornicu tek danas nakon što su radnice zaprijetile da će od sutra štrajkati.
Bez devet naknada za prijevoz
"Ukoliko vlasnik ne ispuni dano obećanje, radnice će biti prisiljene u ponedjeljak u 12 sati stupiti u štrajk", najavili su iz Novog sindikata. Podsjetimo, nekadašnji gigant s crnim prepoznatljivim logom dimnjačara našao se u problemima nakon predstečajne nagodbe, a radnicama su dužni plaće za ožujak, travanj i svibanj.
Nije isplaćeno čak devet naknada za prijevoz, što je znatna stavka za preživljavanje ovih radnica jer se radi o minimalnim plaćama. Uprava tvrtke u prošlotjednom razgovoru za Index, obećala je za ponedjeljak makar jednu plaću te hitnu deblokadu računa. No, to se nije dogodilo.
Nobilo i Carić se predstavili kao spasitelji
Radnice su štrajkale prošle godine zbog očajnog financijskog stanja u tvornici, no spas je stigao preko zagrebačkog poduzetnika Carića i odvjetnika Anta Nobila. Oni su 65,45 posto dionica DTR-a kupili na javnoj dražbi u ovršnom postupku, a za dionice je plaćeno 890.000 kuna što je značio i spas od stečaja za tvrtku. Tada je utvrđeno kako je ukupni dug tvrtke 6,5 milijuna kuna. Vlasnici su doveli njemački menadžment te obećali skori izlazak iz krize.