S LIJEPIM vremenom sve je više djece na dječjim igralištima, ali i u Klaićevoj bolnici.
"Najčešće je riječ o ozljedama glave, ogrebotinama, natučenjima ili uganućima. Za ne mali dio njih igra završi i s težim posljedicama: otvorenim ranama, jačim kontuzijama glave, pa i potresima mozga ili prijelomima, pa i višestrukim, uglavnom na kostima ruke i šake", objašnjava Barčot.
"Nisu sva igrališta adekvatno opremljena niti sagrađena"
Nažalost, moguća su i teže ozljeđivanja sa smrtnim posljedicama ili trajnim invaliditetom. "Ima na žalost slučajeva da se malo dijete od, recimo, 2 ili 3 godine popne na tobogan i padne na glavu direktno na beton. Nisu sva igrališta adekvatno opremljena niti adekvatno sagrađena", kaže Barčot.
Od 484 igrališta koje održava Zrinjevac većina ih ima antistresne podloge i drvene sprave po europskim sigurnosnim standardima, kaže direktor Igor Toljan.
"Sprave ugrađene u zadnjih 5 godina su sve certificirane za sigurnost korisnika od materijala do njihove izvedbe. Ima nešto starijih sprava. Nemoguće je financijski i fizički sve to skupa promijeniti, ali se radi na izmjeni", objašnjava Toljan.
"Najčešći uzrok je nepravilno korištenje sprava"
"Dječja igrališta na području Zagreba su, smatram, među najbolje uređenima u našoj zemlji, a dobar dio njih odgovara standardima koji se danas propisuju", kaže Toljan.
Sva se igrališta dnevno obilaze i popravljaju u što kraćem roku. "Dva i pol milijuna kuna je samo prošle godine utrošeno na popravke uslijed devastacije. Znači, lom, trganje i palež, a palež je sada postao sve češći", pojašnjava direktor Zrinjevca koji se s doktorom Barčotom slaže da za ozlijede uglavnom nisu krive sprave.
"Najčešći uzrok je nepravilno korištenje sprava", kaže između ostalog Toljan.