Šef pravnog tima Srbije pred Haag: Zlodjela nisu imala obilježja genocida!

Foto: FAH

ŠEF  pravnog tima Srbije u sporu s Hrvatskom pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) u Den Haagu Saša Obradović ocijenio je važnim da odluka po uzajamnoj tužbi i protutužbi za genocid ishodi rješenje koje će omogućiti dalju izgradnju dobrosusjedskih odnosa dviju država, izvijestili su u nedjelju beogradski mediji iz Den Haaga.

“Uvjereni smo da su činjenice i argumenti koje ćemo iznijeti takvi da im sud (ICJ) mora pokloniti veliku ozbiljnost”, rekao je Obradović tijekom susreta s novinarima.

On je istaknuo stajalište Srbije da, bez obzira na nesporna teška kaznena djela, počinjena tijekom rata nad hrvatskim i drugim nesrpskim stanovništvom, ta zlodjela “nisu imala obilježje genocida”, kako tvrdi Hrvatska, izvijestili su mediji.

Kako je rekao Obradović, Srbija će tijekom rasprave izložiti dokaze u prilog svojoj protutužbi da je operacija Oluja predstavljala “kulminaciju kriminalne namjere” hrvatske vlade i vojnih snaga da uklone srpsko stanovništvo iz Kninske krajine, i da je imala obilježja genocida. Srpski pravni tim će, po Obradovićevim riječima, dokazivati da je Oluja bila “najteže kazneno djelo” tijekom rata u Hrvatskoj.

Obradović je naglasio i “legitimni interes” Srbije da pred ICJ-om iznese dokaze o “broju žrtava” i činjenici da u Hrvatskoj sada živi jedna trećina Srba koji su u njoj živjeli prije rata.

Glavni pravni zastupnik Srbije pred ICJ-om podsjetio je i da srbijanska vlada nije pokrenula postupak niti je željela da se u uzajamnom sporu o genocidu “dođe do ove faze”, te da je uložila mnogo napora da dođe do pomirenja i rješenja spora vansudskim putem, ali se to “nažalost nije dogodilo”.

“Sada kada smo ovdje, naš zadatak je najprije uvjerljivo dokazati da kaznena djela počinjena 1991. u Hrvatskoj nisu imala bitna obilježja genocida, a drugo je da zločini koji su počinjeni prema srpskoj strani, prije svega oni u operaciji ‘Oluja’, jesu imali bitna obilježja kaznenog djela genocida”, rekao je Obradović.

Naznačio je da je za srpsku stranu važno predstaviti činjenice o Oluji, kao o “izuzetno ozbiljnom zločinu”, “koje nijedan sud”, uključujući i Haaški sud (ICTY) u procesu zapovjedniku te operacije Anti Gotovini, do sada nije uzeo u obzir.

Obradović nije želi govoriti o mogućnom ishodu spora, ocijenivši da ja “na sudu da presudi”.

U ponedjeljak počinje glavna rasprava pred ICJ, nakon što je 2. srpnja 1999. Hrvatska u Den Haagu tužila tadašnju SR Jugoslaviju za kršenje konvencije o sprječavanju i kažnjavanju genocida i zatražila od najvišeg pravosudnog tijela Ujedinjenih naroda da presudi da je od 1991. do 1995. ta zemlja počinila genocid u Hrvatskoj, te da odredi odštetnu svotu koju Beograd treba platiti.

Država koju je Hrvatska tužila pred ICJ-om u međuvremenu se triput promijenila - od SRJ je prvo nastala državna zajednica Srbije i Crne Gore, a 2006. su nastale dvije postojeće države, kad je Republika Srbija odlukom parlamenta postala sljednicom državne zajednice SCG i u cijelosti naslijedila njezin međunarodno-pravni subjektivitet, pa time i hrvatsku tužbu.

Nakon što se sud proglasio nadležnim Srbija je 2010. uložila protutužbu protiv Hrvatske za povredu konvencije o genocidu smatrajući da je počinjen genocid nad Srbima u Oluji 1995. kada je “250.000 Srba etnički očišćeno s prostora Hrvatske”.

Rasprava o hrvatskoj tužbi i srpskoj protutužbi trajat će od 3. ožujka do 1. travnja i bit će javna, osim iskaza svjedoka čiji je sadržaj tajan do završetka rasprave. Presuda se očekuje do kraja godine.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.