Šešelj mora nazad u Haag, Vučić bijesan: Ne mogu sakriti ljutnju, stabilnost Srbije nema cijenu

Foto: Hina

ŽALBENO vijeće Haškog suda naredilo je Raspravnom vijeću da odmah opozove odluku o puštanju Vojislava Šešelja na slobodu te da naredi njegov povratak u pritvor u Scheveningenu, javlja Blic.

"Šešelj nije dokazima potkrijepio tvrdnju da žalba Tužiteljstva nije zasnovana na validnim pravnim motivima", navodi se u podnesku koji je glavni haški tužitelj Serge Brammertz uputio Žalbenom vijeću.

Srbija i Nizozemska morat će se ponovo izjašnjavati o Šešeljevom puštanju na slobodu te će se se ponovo morati procjenjivati mogućnost da se šefu Srpske radikalne stranke dozvoli privremeni izlazak na slobodu, javlja Al Jazeera.

Šešelj: Da vidimo kako će me sada Vučić i Nikolić uhititi

"Neću se dobrovoljno vraćati u Haag. Ostajem pri svemu što sam govorio od kada sam se vratio u Beograd. Da vidimo kako će me sada Aleksandar Vučić i Tomislav Nikolić uhititi", kazao je Šešelj za Večernje novosti.

"U središtu sam stranke, obavljam stranačke poslove. Popodne idem u Bor održati tribinu. Neka dođe policija. Ona uhićuje. Ako dođe Žandarmerija, moram čuvati leđa", kazao je Šešelj i dodao: "Neće imati lak posao da me uhite", pišu Večernje novosti.

Šešelj je najavio da će, dok bude trajala procedura koju država mora poštovati u suradnji s Haagom, "pokušati osporiti zahtjev Haaga da se vrati", naglasivši da su mu u Nizozemskoj "ugrožena prava".


"Ja sam Haaški tribunal pobijedio. Oni su me protupravno tamo držali 12 godina. Prekršili su moje pravo na suđenje u razumnom roku i uopće me to ne interesira", izjavio je danas Šešelj, poručivši kako država mora poštovati procedure o izručenju.

Vučić: Ne mogu sakriti ljutnju

"Kada bih sad izgovorio sve što osjećam, netko bi pomislio da nisam uspio suzdržati bijes zbog nemoralnih odluka koje su neki donijeli", kazao je Aleksandar Vučić, predsjednik srpske vlade, komentirajući odluku Haškog suda, prenosi B92.

"Nisam u situaciji da sakrijem ljutnju na vijest zbog nemoralne odluke koju su donijeli. Narednih dana izjasnit ćemo se o tome", kaže Vučić, koji tvrdi da se u ovom slučaju uopće ne radi o Šešelju, već je "nekoga zasmetao govor kojeg je održao povodom obljetnice NATO-ovog bombardiranja Srbije".

"Ali ja ne želim da mijenjam ni svoje srce, ni svoj um, ni svoj obraz. Te hoću da upozorim da moj ponos i moj moral, kao i stabilnost Srbije, nemaju cijenu", kazao je Vučić. Osvrnuvši se na Šešeljevu tvrdnju da se neće svojevoljno vratiti u Haag, Vučić je rekao da Šešelj ima pravo "ponašati se odgovorno ili neodgovorno".

U govoru na ceremoniji povodom 16. obljetnice od NATO-ovog bombardiranja Vučić je rekao da od Srbije "nitko ne može tražiti da zaboravi". "Mi pamtimo, a svi ostali trebaju zapamtiti - dugačko je naše srpsko pamćenje i nećemo nikada zaboraviti", kazao je tada Vučić.

Ministri: Odluka usmjerena na destabilizaciju Srbije

Da odluka o vraćanju Šešelja u pritvor ugrožava stabilnost Srbije smatra i Ivica Dačić, ministar vanjskih poslova, koji tvrdi da se radi o "perfidnoj i skandaloznoj odluci".

Ministar za rad Aleksandar Vulin tvrdi da je takva odluka "usmjerena prvenstveno na destabilizaciju Srbije, rušenje vlade Aleksandra Vučića i direktno rušenje premijera".

Rasim Ljajić, ministar i predsjednik Nacionalnog savjeta za suradnju s Haškim sudom, kaže da Srbija uopće nije službeno obaviještena o ovoj odluci. "Sada se iznenada donosi odluka o Šešeljevom povratku u Haag o kojoj smo se informirali sa stranice Tribunala. Na taj način Srbija se ni kriva ni dužna uvlači u spor između sudskog vijeća, tužiteljstva i samog Šešelja", kaže Ljajić.

Raspravno vijeće ICTY-ja mora ponovno razmotriti pitanje Šešeljeve privremene slobode


Žalbeno vijeće Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u ponedjeljak je naložilo povratak vođe srpskih radikala Vojislava Šešelja, optuženog za ratne zločine u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini, u haški pritvor iz Srbije te je naložilo raspravnom vijeću da nakon toga razmotri pitanje njegova eventualnog ponovnog puštanja na privremenu slobodu.

Žalbeno vijeće je zaključilo da Šešeljeva izjava da se dobrovoljno više ne vraća u Haag dovodi u pitanje poštivanje uvjeta njegove privremene slobode te da je raspravno vijeće pogriješilo odbijajući tužiteljski zahtjev da se ukine njegov pritvor.

Prijetio svjedocima i vrijeđao žrtve

Žalba Tužiteljstva kojom se tražilo poništenje odluke o puštanju na privremenu slobodu zasnovana je na Šešeljevim javnim aktivnostima koje podrivaju osnove za njegovo privremeno oslobađanje, stoji u podnesku.

Među tim aktivnostima navedene su Šešeljeve ponovljene izjave da se neće dobrovoljno vratiti u Haag, prijetnje ljudima koji surađuju s Tužiteljstvom, izjave koje su uvredljive za žrtve te Šešeljeve izjave i ponašanja koji dovode u pitanje humanitarne razloge vezane za njegovo zdravstveno stanje.


Vojislav Šešelj, koji je optužen za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, vojvodini i BiH, pušten je na privremenu slobodu u studenom prošle godine. Šešelj je pušten na slobodu kako bi mogao dobiti odgovarajuću zdravstvenu skrb zbog narušenog zdravlja i nastavka liječenja.

Udruge iz BiH pozdravile odluku

Udruge koje okupljaju ratne stradalnike iz Bosne i Hercegovine i obitelji poginulih i ubijenih tijekom rata u toj zemlji u ponedjeljak su pozdravile odluku Žalbenog vijeća Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) kojom je naložen povratak u pritvor haaškog optuženika Vojislava Šešelja.

"Odluka ICTY-a je gesta koju žrtve pozdravljaju", stoji u zajedničkom priopćenju Udruge žrtava i svjedoka genocida i Pokreta majki enklava Srebrenica i Žepa.

Iz ovih su udruga posebice zahvalili predsjedniku ICTY-a Theodoru Meronu i glavnom tužitelju Sergeu Brammertzu jer su, kako je navedeno, saslušali i prihvatili njihove argumente i zahtjeve za vraćanje Šešelja u pritvor.

"Vraćajući Šešelja u pritvor još jednom su dokazali da je glas žrtava prioritet Haaškog tribunala", stoji u priopćenju.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.