Šljunčare i divlja kupališta opasni za građane: "Ljudima se kaže da se mogu kupati, a o sigurnosti se ne razmišlja"

Ilustracija: Marko Todorov/Cropix

OSVJEŽENJE od vrućina kao i svake godine brojni će građani, osim na moru, potražiti u rijekama i jezerima, ali i drugim mjestima, koja nisu toliko sigurna za kupanje. Stručnjaci upozoravaju na izbjegavanje divljih kupališta.

"Apeliramo na naše sugrađane da se nikako ne kupaju odnosno ne traže osvježenje na mjestima gdje se vrši eksploatacija"

U iščekivanju ili nedostatku mogućnosti za odlazak na more, velik broj građana u kontinentalnom dijelu rashladit će se na raznim vodotocima, jezerima, i što je još opasnije, umjetno stvorenim šljunčarama i bajerima koji često skrivaju brojne opasnosti. Direktor gospodarsko interesnog udruženja Grupacija šljunka i pijeska Gordan Šredl kaže kako svake godine upozoravaju na opasnosti.

"Apeliramo na naše sugrađane da se nikako ne kupaju odnosno ne traže osvježenje na mjestima gdje se vrši eksploatacija. Ona mjesta koja nisu predviđena za kupanje trebaju svakako izbjegavati. Pogotovo roditelji koji imaju djecu tinejdžerske dobi, koja u ovo vrijeme traže neko osvježenje. To im je vrlo interesantno, dođu tamo i u trenutku se dogodi nesreća", ističe Šredl.

"Najveći problem je nagli prijelaz dubine. Osoba ulazi u vodu, naglo propada u dubinu i zbog razlike u temperaturi dolazi do zastoja srca"

Voditeljica Službe spašavanja života na vodi Hrvatskog crvenog križa Silvana Radovanović ponovila je važnost standardnih pravila za kupanje, a kada su u pitanju šljunčare i slični lokaliteti najopasnije je kada ih osobe posjećuju same.


"Najveći problem je nagli prijelaz dubine. Osoba ulazi u vodu, naglo propada u dubinu i zbog razlike u temperaturi dolazi do zastoja srca, on samo tone i jednostavno se osoba više ne može naći i ne može joj se pomoći", naglašava Radovanović.

"Često se događa da se naprave kupališta, građanima se kaže da se mogu kupati, a o sigurnosti se ne razmišlja"

Ana Puljak iz Zavoda za javno zdravstvo Andrija Štampar kaže kako se takva kupališta ne preporučuju građanima.

"Takozvana `divlja` kupališta se ne preporučuju. Na službenim kupalištima postoje spasilačke ekipe i liječnički timovi. Zatim je velika opasnost od neravnog dna. Bilo što da se dogodi, vi morate hitno intervenirati kod kupanja. Posebno se ne preporučuje djeci i kroničnim bolesnicima. Temperatura vode može dovesti do nekog incidenta, a i zbog čistoće vode nije se uputno kupati na šljunčarama", naglašava Puljak.

Gordan Šredl apelira na lokalne zajednice da pripaze na posjete takvim divljim kupalištima. Neki lokaliteti su saživjeli s lokalnom zajednicom, no problem je neuređenost, kaže Silvana Radovanović.

"Koncesionari takvih šljunčara ili gradovi te oni koji su koncesionari, ne vode brigu o tome. Često se događa da se naprave kupališta, građanima se kaže da se mogu kupati, a o sigurnosti se ne razmišlja", ističe Radovanović.

Svi su složni kako su najskloniji ovome adolescenti, stoga upozoravaju roditelje da im djeca ne posjećuju ovakva kupališta, posebno ne sama.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.