Vrdoljak o KBC-u Rijeka: Model javno-privatnog partnerstva nije lopovluk

"MODEL javno-privatnog partnerstva onaj je po kojem bi se trebala graditi Sveučilišna bolnica u Rijeci", poručili su jučer iz HNS-a na konferenciji za novinare kojoj je prisustvovao i ministar graditeljstva i prostornog uređenja te potpredsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak.

"Hrvatska narodna stranka je gotovo jedina u Hrvatskoj prepoznala vrijednost modela javno-privatnog partnerstva, prije svega u kriznim vremenima, znači u vremenima kada vlada opća nestašica financija i novca za kapitalne projekte. Mi smo ovdje da na neki način afirmiramo taj model prema kojem ima dosta otpora, potpuno neutemeljenih", rekla je saborska zastupnica HNS-a Nada Turina-Đurić i dodala:

"Nadamo se da ćemo u našoj županiji vrlo brzo dočekati početak izgradnje objekta, ne jednog, nego više koji se zovu KBC Rijeka. Nakon jako puno godina jer mislim da je prošlo gotovo 40 godina, da smo posljednji objekt koji je novi i koji je vezan uz KBC Rijeka napravili gore na Sušaku. Osim što smo otvorili dijalizu, u međuvremenu je sve drugo puno starije, odnosno napravljeno je početkom prošlog stoljeća i nadamo se da će ta nova Sveučilišna klinika značajno dignuti standard ne samo Rijeke, ne samo Primorsko-goranske županije nego i cijele šire regije", istaknula je Turina-Đurić.

Da su otpori prema javno-privatnom partnerstvu neutemeljeni dokazuje, kaže Turina-Đurić, primjer Varaždinske županije, gdje su se upravo modelom javno-privatnog partnerstva izgradile 33 škole.

"Čudi me da uopće može biti otpora nekom pametnom projektu"

"Mi smo jednostavno imali potrebu izgraditi škole, ali nismo imali novaca. Klasični model nije dolazio u obzir, zaduženje nije bilo moguće, a trebalo nam je 350 milijuna kuna da bismo napravili i realizirali taj projekt. Godišnje smo imali na raspolaganju nekih 15 milijuna za izgradnju škola. Izračunali smo da bi trendom ulaganja 15 milijuna godišnje, mi za 20 i nešto godina izgradili sve škole. Model javno-privatnog partnerstva omogućio nam je da to učinimo u roku od dvije i pol godine", kazao je član središnjeg odbora HNS-a i varaždinski župan Predrag Štromar te dodao kako je županija izdvojila 80 posto, a općine i gradovi 20 posto sredstava.

U projektu riječke Sveučilišne bolnice trebala bi, misle u HNS-u, sudjelovati Primorsko-goranska županija i grad Rijeka, a ključni partner trebalo bi biti Ministarstvo zdravlja.

"Čudi me da uopće može biti otpora nekom pametnom projektu, ali ok, nakon čuđenja ide realizacija, pa onda rezultati pokažu da se nije trebalo čuditi. Prezentiramo pojedine programe kapilarno, znači u pojedinim sredinama pojedine projekte Vlade Republike Hrvatske kako bismo informirali građane o nekim stvarima o kojima se možda manje priča nego što zaslužuju, a s druge strane, da bi u kontaktu s našim ljudima i s našim HNS-ovcima na terenu definirali put prema pobjedi na lokalnim izborima. Očekujem da će se u prvom tromjesečju sljedeće godine promijeniti trend i da će se dogoditi rast bruto društvenog proizvoda, a onda će se u stvari potvrditi oni naši bazni, konkretni ciljevi", naglasio je ministar graditeljstva i prostornog uređenja te potpredsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak te dodao:

"Mi ovdje informiramo građane da javno-privatno partnerstvo nije lopovluk, korupcija, nije dug, nego potencijal s kojim u Rijeci možete izgraditi nešto što čekate 40 godina", poručio je ministar.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.