"Vrijeme je da vratimo stare navike": Ukidaju se besplatne plastične vrećice, najjeftinije će stajati 2 kune

MINISTARSTVO zaštite okoliša i prirode zabranit će besplatno dijeljenje plastičnih vrećica. Pravilnikom će se propisati da se vrećice moraju prodavati za najmanje dvije kune po komadu, potvrdila je ministrica Mirela Holy.

"Cilj je u tome da više nema tih malih, tankih vrećica zato što su one jako veliki pritisak na okoliš. Ukoliko je netko zagađivač, onda to treba platiti. Mislim da je vrijeme da ljudi steknu ekološki prihvatljivije navike i samo podsjećam da su ljudi, prije nego što se raširila upotreba plastičnih vrećica, koristili druge vrste vrećica, košara i slično i vrijeme je da vratimo neke dobre, stare navike", pojasnila je Holy.

Prema podacima ekoloških udruga, kada bi svaki pet građanin Hrvatske prestao koristiti takve vrećice, sljedeća generacija bi ih u prirodi zatekla gotovo 200 milijardi manje. Protivnici naplate plastičnih vrećica iz Društva za plastiku i gumu, tvrde da je njihova proizvodnja manje štetna za okoliš od proizvodnje platnenih i papirnatih vrećica, piše Glas Slavonije.

Dalje navode kako će se naplatom vrećica, koje u proizvodnji stoje pet lipa, obogatiti i oni koji će ih prodavati građanima, makar i za pet lipa više. Kao posljednji argument protiv naplate navode i da papirna i plastična ambalaža ne može poslužiti za nošenje mokrog povrća s tržnice i slično.

Prijatelji životinja podržali ukidanje

Udruga Prijatelji životinja podržala je najavu Ministarstva zaštite okoliša kako će novim Pravilnikom zabraniti besplatne plastične vrećice te će se one ubuduće isključivo morati kupovati i to po cijeni od najmanje dvije kune. Cilj je smanjiti zagađivanje okoliša.


Prijatelji životinja u priopćenju su istaknuli kako se danas svakodnevno nemilice troši mnoštvo plastičnih vrećica koje su izrazito štetne za okoliš te da je odluka Ministarstva o obaveznoj naplati plastičnih vrećica na tragu suvremenih europskih i svjetskih inicijativa za zaštitu okoliša.

Susjedna Italija prošle je godine uvela biorazgradive vrećice od tkanine ili papira, dok je Irska 2002. prva u Europi uvela porez na plastične vrećice te im je tako do danas potrošnja pala za 90 posto. Zbog njihove proizvodnje troše se prirodni resursi i energija, guše životinje u morima i nagrđuju plaže.

"Hrvatska bi, kao turistička zemlja, trebala na primjeru drugih država koje su zbog zagađenosti uvele zabranu plastičnih vrećica, naučiti da ne trebamo uništavati vlastite prirodne ljepote i čistu prirodu plastičnim vrećicama", istaknuli su Prijatelji životinja.

Inače, svake se godine u svijetu se potroši više od 500 milijardi plastičnih vrećica, a zbog visokih troškova reciklira ih se manje od 1 posto. Ostalih 99 posto završava u prirodi, odnosno morima, oceanima, rijekama i jezerima, a samo jedna platnena torba zamijeni i do 1000 plastičnih vrećica.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.