VRHUNAC vodnog vala prošao je kroz Zagreb u utorak između 17 i 19 sati. S nabujalom Savom su se potom borila područja nizvodno od Zagreba. Situacija ipak nije dramatična kao 2010. godine, nasipi su izdržali!
> Situaciju na Dravi pratite OVDJE
> Fotografije iz zraka poplavljenog dravskog područja u Međimurju pogledajte ovdje
15:30 Prema riječima zapovjednika gradskog kriznog stožera, Stjepana Kosa, razloga za paniku više nema. "Možemo zaključiti da se situacija poboljšava, da promet redovno i regularno funkcionira preko oteretnog kanala Sava-Odra, a Sava na potezu od Bukevja preko Sopi, Zablatja do Strmca je u opadanju", rekao je Kos.
"Mislim da je od vode ono što je došlo je došlo. Jedino ako iz Slovenije ne krene neki veliki val. Što se tiče ovog, mislim da je opasnost prošla. Nije tako velika bila, ali ovo što je bilo je prošlo", kaže Kos.
14:59 Vodostaji na području cijele Zagrebačke županije uz sliv Save su u opadanju, ali na području grada Velike Gorice te općina Orle i Rugvica i dalje su na snazi izvanredne mjere obrane od poplava. Županijski Stožer za zaštitu i spašavanje i danas obilazi teren, a u Rugvicu stiže i još kamenog materijala kako bi se nasip dodatno zaštitio, kaže šef Stožera i zamjenik župana Zagrebačke županije Rudolf Vujević.
"Mi smo imali dežurstvo cijelu noć, bili smo u Gorici i u Orlima, obilazimo kombinirano teren. Naravno, danas smo nastavili s radom stožera, dežurstvo je i dalje u Zagrebačkoj županiji. S obzirom da su na snazi izvanredne mjere obrane od poplava za područje Rugvice, Velike Gorice, Orla, dalje Dubrovčaka i prema Ivanić Gradu, mi se opnašamo sukladno napucima Državne uprave za zaštitu i spašavanje i Hrvatskih voda", ističe Vujević.
Područje oko Velike Gorice, ali i zapadni dio županije prema Samoboru i općini Brdovec bile su najkritičnije točke. "Brdovec, Zaprešić i Sveta Nedjelja, u tom dijelu se Sava povlači, znači nije bilo ozbiljnijih izlijevanja. Ono što je važno je da nije bilo nikakvih zahtjeva za evakuiranjem stanovništva i niti jedna kuća nije poplavljena. Tako da je u dijelu Samobora nasip koji je izgrađen odradio svoje. Ono što je važno, da na tom području u zapadnom dijelu županije nema nikakve materijalne štete", poručuje Vujević.
Uspješno je tako izbjegnut scenarij iz 2010. godine, kada je vodni val iz Slovenije ostavio za sobom velike materijalne štete na području Zagrebačke županije. Ovoga su puta bili spremni, ali i val je bio puno manji, kaže Vujević. Ipak, to je problem koji se dugoročno mora riješiti. "Mi od Vlade očekujemo da zajedno sa županijom i gradovima riješi taj dugoročni problem rijeke Save, odnosno da se izgradnjom hidrocentrale regulira tok Save jer smo svjedoci klimatskih promjena i u tom dijelu ne možemo čekati 15 godina, nego se jednostavno neke stvari moraju krenuti raditi", poručuje zamjenik župana Zagrebačke županije.
Redovna sjednica Stožera je večeras u 20 sati, do kada se očekuje potpuna normalizacija vodostaja i u preostalim djelovima županije.
14:00 Vodostaj na području Rugvice i dalje je u opadanju i trenutno iznosi 833 centimetra. Na području Lonje je vodostaj Save i dalje na 482 centimetra. Na području Dubrovčaka vodostaj je pao na 782 centimetra, a na području Prevlake se spustio na 604 centimetra.
13:35 "Slijedom aktualnih vremenskih neprilika obavještavamo Vas su noćas djelatnici podružnice Vodoopskrba i odvodnja radili na intenzivnim mjerama obrane od poplave. Ona je aktivno trajala do 4 sata ujutro, kada je razina vode počela opadati na istočnom dijelu grada, točnije na mjestu gdje Glavni odvodni kanal (GOK) utječe u Savu", izvijestili su iz zagrebačke podružnice Vodoopskrbe i odvodnje.
"Tijekom noći vrlo kritično je bilo na Glavnom odvodnom kanalu, gdje je vrh vodenog vala došao na 10 centimetara od vrha nasipa GOK-a, odnosno do same točke prelijevanja. Na zapadnom dijelu grada razina Save je počela stagnirati još jučer poslijepodne, ali je vodocrpilište Strmec i dalje kritično. Takva situacija će potrajati još nekoliko dana jer se razina vode u bunarima i dalje mora održavati intenzivnim radom pumpi. U protivnom bi bunari bili potopljeni", dodaju u priopćenju.
13:18 Vrhunac vodnog vala, a s njime i opasnost od poplave na velikogoričkom području su prošli. "Razloga za paniku više nema", ističe zapovjednik gradskog kriznog stožera, Stjepan Kos. "Možemo zaključiti da se situacija poboljšala, da promet redovno i regularno funkcionira preko kanala Sava-Odra, a Sava kao Sava na potezu od Bukevja, pa kod Zablatja do Strmca u onom dijelu je u opadanju", pojašnjava Kos. Zatvoreni dio kod mjesta Kuče se sanira i za sva će vozila biti omogućen promet preko mosta. "A dalje čekamo upute Hrvatskih voda da vidimo kada će se određene mjere koje su na snazi ukinuti, a ja se nadam da će to biti tijekom dana ili najkasnije sutra ujutro", poručuje Kos.
Uvjeren je da stanari ugroženih područja ni u idućim danima ne moraju strahovati. "Mislim da vode što je došlo je došlo, jedino ako iz Slovenije ne krene kakav novi val. Što se tiče ovoga, mislim da je opasnost prošla, da nije niti tako velika bila, ali ovo što je bilo, da je prošlo", kaže Kos. Naglašava i kako će stožer i dalje biti u pripravnosti, kao i ostale snage. "Mi smo svi u pripremi, operativne snage, trenutno policija i vatrogasci su još uvijek u pripremi i gradska poduzeća sa svojom mehanizacijom. Ako bude potrebno, to je sve u roku 15 do 20 minuta na terenu, ali ja se nadam da do toga neće ponovno doći", rekao nam je Kos.
13:00 Vodostaj na području Rugvice nastavlja opadati i trenutno iznosi 837 centimetara. Na području Lonje se vodostaj Save stagnira na 482 centimetra. Na području Dubrovčaka vodostaj je pao na 786 centimetara, a na području Prevlake se spustio na 610 centimetara.
12:16 "Stanje na terenu je mirno i zadovoljavajuće. Razina vode stagnira. Na terenu je dežuran DVD Strmec Bukevski, a članovi Stožera za zaštitu i spašavanje napustili su lokaciju Strmca Bukevskog i pripravni su u Velikoj Gorici, budući da su još uvijek na snazi izvanredne mjere. Za promet su otvoreni svi prijelazi preko oteretnog kanala Sava - Odra. U pripremi su sve raspoložive operativne snage vatrogasnih društava, kao i Javna vatrogasna postrojba, gradska komunalna poduzeća i Crveni križ. I dalje se redovito prati stanje na terenu", navodi se u najnovijem priopćenju Stožera za zaštitu i spašavanje Grada Velike Gorice.
12:00 Vodostaj na području Rugvice i dalje je u opadanju i trenutno iznosi 853 centimetra. Na području Lonje je vodostaj Save i dalje na 482 centimetra. Na području Dubrovčaka vodostaj je pao na 789 centimetara, a na području Prevlake se spustio na 615 centimetara.
11:50 "Vodni val Save koji je s protokom od tri tisuće metara kubnih prošao jučer Zagrebom u 19 sati, a danas velikogoričkim područjem, ne izaziva nikakve neželjene posljedice. Val se prati kako na terenu, tako i u nadležnim centrima obrane od poplave. Na području Siska očekuje se maksimalni vodostaj sutra poslijepodne. Sretna je okolnost da rijeka Kupa koja se u Sisku ulijeva u Savu nema značajniji protok pa neće dodatno povećati vodostaj u Sisku", kaže zamjenica rukovoditelja Centra obrane od poplava Hrvatskih voda Lidija Kratofil.
11:00 Vrhunac vodnog vala, a s njime i opasnost od poplava na zagrebačkom i velikogoričkom području su prošli. Vodostaj na području Rugvice nastavlja opadati i trenutno iznosi 861 centimetar. Na području Lonje se vodostaj Save snizilo na 482 centimetra. Na području Dubrovčaka vodostaj je pao na 794 centimetra, a na području Prevlake se spustio na 619 centimetara.
10:35 Iz Hrvatskih voda izvijestili su kako se na velikogoričkom području očekuje novi vodeni val.
"Sve je pod kontrolom. Za sada ne znamo ništa, čekamo da Hrvatske vode kažu da je val prošao i da se onda ide na smirivanje situacije i opadanje Save", ističe Stjepan Kos, načelnik Stožera za zaštitu i spašavanje Grada Velike Gorice.
Iz kriznog stožera sumnjaju da će ponovno doći do vodenog vala. "Kako u Jankomiru voda već pada, ne znam otkud bi sada voda došla, jedino povratni val, ako bi i kada odnekud došao. Sada čekamo da vidimo situaciju da se slučajno ne počne dizati voda, onda dižemo vatrogasce, ali za sada je situacija stabilna i sve je ok", poručuje Kos.
Razloga za paniku nema ni Ivan Radina iz Strmca Bukevskog, koji je prije dvije godine upravo zbog poplave pretrpio golemu štetu. "Mislim da su to nebulozne priče i da taj val nema otkuda doći", kaže Radina koji ima mjesta za humor ima i u ovoj situaciji. "Sad već razmišljamo što ćemo dalje raditi kad Sava otiđe. Bit će nam dosadno", uz smijeh poručuje Radina.
10:24 ZET je izvijestio kako započinje normalizacija autobusnog prometa na područjima na kojima su trajale mjere obrane od poplave, a prometnice su bile zatvorene. Autobusne linije koje su zbog zatvaranja odteretnog kanala Sava - Odra prometovale preusmjereno, od 10.15 sati vraćaju se na uobičajene trase. Unatoč uspostavi prometa, autobusi još neko vrijeme neće moći poštovati planirani vozni red, zbog čega se putnike moli za razumijevanje.
10:03 "Možemo konstatirati da je opasnost od poplave na području grada Velike Gorice prošla, razina rijeke Save je zbog povišenog vodostaja još uvijek visoka, ali nasipi su stabilni", otkriva posljednje informacije s terena gradonačelnik Velike Gorice Dražen Barišić.
Velikogoričko područje je 2010. godine pretrpjelo veliku poplavu, a i još uvijek strepi od nabujale rijeke Save. "Nasipi su stabilni i do krune nasipa ima još 40-ak centimetara na najugroženijim dijelovima, s time naravno, da smo i s našim snagama izgradili zečje nasipe za još 40 centimetara, tako da ne očekujemo pojačani i novi vodeni val i ne očekujemo da bi moglo doći do prodora. Međutim, naše snage su i dalje na terenu i pratimo sve što se događa na potezu rijeke Save, dakle na dužini oko šest kilometara i pratimo stanje na ostalim vodotocima koji su na području grada Velike Gorice", poručuje Barišić.
10:00 Vodostaj na području Rugvice je i dalje u opadanju i trenutno iznosi 873 centimetra. Na području Lonje u posljednjih sat vremena Sava se snizila još za centimetar, na 484 centimetara. Na području Dubrovčaka vodostaj je pao na 795 centimetara, a na području Prevlake se spustio na 622 centimetara.
9:32 Zoran Čavlović iz Hrvatskih voda prokomentirao je kakvo je stanje što se tiče velikogoričkog područja i rijeke Save. "Jučer tijekom večeri u Zagrebu je prošao vodeni val sa svojim maksimumom i vodeni val putuje prema Rugvici i dalje prema Dubrovčaku. Prema najnovijim prognozama, postoji vjerojatnost da neće biti ulaska u izvanredno stanje obrane od poplava", poručio je Čavlović.
9:00 Vodostaj na području Rugvice je i dalje u opadanju i trenutno iznosi 881 centimetar. Na području Lonje u posljednjih sat vremena Sava se snizila za centimetar, na 485 centimetara. Na području Dubrovčaka vodostaj posljednjih sat vremena stagnira na 797 centimetara, a na području Prevlake se spustio za dva centimetra, na 625 centimetara.
8:58 "I dalje su na snazi izvanredne mjere obrane od poplave. Stožer za zaštitu i spašavanje dežuran je i dalje u Vatrogasnom domu u Strmcu Bukevskom. Obilaskom terena utvrđeno je da do krune nasipa ima još 80 centimetara i dodatnih 40-ak centimetara zečjeg nasipa, pa za sada, opasnosti od prelijevanja Save na velikogoričkom području nema. Iz Hrvatskih voda potvrđuju da za sada nema opasnosti niti od pucanja nasipa, budući da voda koja na pojedinim mjestima prolazi kroz njega je minimalna i čista", izvijestili su iz Stožera za zaštitu i spašavanje Grada Velike Gorice.
"Za promet se otvara i cesta uz sam nasip od Bukevja prema Zablatju, koja je bila zatvorena za promet zbog lakšeg dovoženja materijala (pijeska i vreća). I dalje su na snazi izvanredne mjere obrane od poplave, a uz dobrovoljno vatrogasno društvo Strmec Bukevski, koje se nalazi na dežurstvu na samom nasipu, u pripremi su sve raspoložive operativne snage vatrogasnih društava, kao i Javna vatrogasna postrojba, gradska komunalna poduzeća i Crveni križ. I dalje se redovito prati stanje na terenu", dodaju u izvješću.
8:00 Vodostaj na području Rugvice je u opadanju i trenutno iznosi 886 centimetara. Na području Lonje u posljednjih sat vremena Sava je porasla za centimetar, na 486 centimetara. Na području Dubrovčaka vodostaj je narastao na 797 centimetara, a na području Prevlake na 627 centimetara.
7:40 ZET je izvijestio kako i dalje preusmjereno prometuju autobusne linije čije trase prolaze područjima obrane od poplave. Zatvoreni su prolazi u zonama odteretnog kanala Sava - Odra, stoga autobusne linije koje pripadaju terminalu Savski most prometuju izmijenjenim trasama do svojih odredišta. Prometnih poteškoća ima i na području Velike Gorice, a normalizacija prometa očekuje se tijekom dana. Preusmjerene su linije: 111, 112, 59, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 169, 305, 310, 311, 313, 322.
Autobusi linija 111, 112, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165 i 169 voze sa Savskog mosta Savskom cestom na Zagrebačku aveniju te dalje preko Jankomirskog mosta, Ježdovca i Lučkog do svojih odredišta. S terminala Glavni kolodvor, istom trasom prometuju i linije 166, 311 i 313, dok autobusi linije 310 voze skraćeno do Gradića (Novo naselje).
7:00 Izvanredne mjere obrane od poplave na snazi su i dalje na području Rugvice gdje je vodostaj Save dosegao 892 centimetra, Lonje gdje se u posljednjih sat vremena spustio za dva centimetra i sad iznosi 485 centimetara, Dubrovčaka gdje posljednjih sat vremena stagnira na 794 centimetra te Prevlake gdje je vodostaj narastao do 626 centimetara.
6:45 "Prognoze vodostaja su takve da će se vjerojatno proglasiti izvanredno stanje obrane od poplava. Trenutno su na snazi od Rugvice do Dubrovčaka izvanredne mjere obrane od poplave", rekao je Zoran Čavlović iz Hrvatskih voda o situaciji uz obalu Save nizvodno od Zagreba.
Vodostaj Save na tim područjima rapidno raste, a prema prognozama, najgore se očekuje između 9 i 17 sati, kada bi moglo biti proglašeno i izvanredno stanje. Radnici Hrvatskih voda su na terenu, gdje još od sinoć zajedno s građanima postavljaju dodatne nasipe.
6:16 "Članovi stožera cijelu su noć obilazili cijelu dužinu desnog savskog nasipa na području grada Velike Gorice i nizvodno prema općini Orle. U posljednja tri sata zabilježen je minimalan porast vodostaja te sada gotovo stagnira. Do krune zemljanog i `zečjeg` nasipa na najnižoj točci ostalo je još metar slobodnog prostora. No, iako do izlijevanja Save izvan nasipa ne dolazi, kritična je situacija na starom, od prošle poplave nesaniranom zemljanom nasipu koji `suzi` i propušta minimalne količine vode. Iz Hrvatskih voda uvjeravaju kako za sada nema opasnosti od pucanja ili probijanja nasipa jer voda koja `suzi` nije mutna nego čista. Zemljani nasipi natopljeni su vodom i raskvašeni", izvijestili su iz Stožera za zaštitu i spašavanje Grada Velike Gorice.
"Podsjetimo, operativne vatrogasne snage spojile su ranije, u jučerašnjim kasnim poslijepodnevnim i ranim večernjim satima, cijelu dužinu nasipa, 5,5 kilometara, na potezu do Bukevja. Utrošeno je 40 tisuća vreća, a na terenu je bilo 250 vatrogasaca. Na snazi su i dalje izvanredne mjere. Stožer za zaštitu i spašavanje dežuran je u Vatrogasnom domu u Strmcu Bukevskom. Sve ekipe dobrovoljnih vatrogasnih društava, Javna vatrogasna postrojba, gradska komunalna poduzeća i Crveni križ i dalje su u stanju pripravnosti", dodaju u izvješću.
3:47 Vodostaj Save i dalje raste, ali članovi Stožera za zaštitu i spašavanje smatraju da nema izravne opasnosti, priopćeno je iz Velike Gorice. U dobrom su stanju i sami nasipi, iako zasićeni vodom, kao i podignuti zečji nasipi.
0:13 U Velikoj Gorici do daljnjeg ostaju na snazi izvanredne mjere obrana od poplave. Na potezu od 5,5 km postavljena su dva reda zečjeg nasipa. Vatrogasci nadgledaju čitavu dužinu nasipa.
Voda se i dalje podiže, no nije blizu razine nasipa kako je to bilo 2010. godine. Pred dežurnima je duga noć, a ovo stanje će vjerojatno potrajati duže vrijeme. I dalje se očekuje porast vodostaja kraj Rugvice.
22:00 Vodostaj Save na području Rugvice narastao je na 866 centimetara, dok je na području Lonje narastao na 481 centimetar.
Na području Prevlake, gdje se vrhunac vodnog vala očekuje tijekom sutrašnjeg dana, vodostaj Save u posljednjih nekoliko sati narastao je za čak pola metra i trenutno iznosi 576 centimetara. Usporedbe radi, jučer u 20 sati je iznosio 401 centimetar i od tada iz sata u sat sve više i više raste.
21:57 Za područje Grada Velike Gorice uvedene su izvanredne mjere obrane od poplave, izvijestili su iz Stožera za zaštitu i spašavanje Grada Velike Gorice.
Zvonko Marenić iz Hrvatskih voda izvijestio je kako su, osim na području grada Velike Gorice, izvanredne mjere obrane od poplave uvedene i na području općina Orle i Rugvica. U ostatku Zagrebačke županije uz sliv Save su na snazi redovne mjere zaštite od poplave.
21:40 Na velikogoričkom području nasip je dodatno "povišen" vrećama pijeska koje od sinoć vatrogasci i mještani vrijedno slažu kako bi se dodatno osiguralo od prelijevanja Save preko nasipa.
"Operativne vatrogasne snage spojile su cijelu dužinu nasipa, 5,5 kilometara, na potezu od Zablatja do Bukevja. Utrošeno je 40 tisuća vreća, a na terenu je tijekom današnjeg dana bilo 200 vatrogasaca. Obiđeno je područje i utvrđeno da za sada ne postoji opasnost od prelijevanja nasipa", izvijestili su iz Stožera za zaštitu i spašavanje Grada Velike Gorice.
"Na snazi su i dalje redovne mjere. Stožer za zaštitu i spašavanje dežuran je u Vatrogasnom domu u Strmcu Bukevskom. Sve ekipe dobrovoljnih vatrogasnih društava, Javna vatrogasna postrojba, gradska komunalna poduzeća i Crveni križ u stanju su pripravnosti. I dalje se redovito prati stanje na terenu i obavještava javnost putem lokalnih i državnih medija", dodaje se u priopćenju.
21:20 Vodni val trenutno se kreće velikogoričkim područjem, a maksimum se očekuje između 22 sata i ponoći. Sve nadležne službe su na terenu i pomno prate stanje na nasipima.
Vrhunac vodostaja u Rugvici se očekuje sutra oko 9 sati, a trebao bi iznositi oko 920 centimetara, što je za 50-ak centimetara manje nego što je bilo 2010. godine.
21:00 Sava na području Rugvice i dalje buja. Vodostaj je narastao na 854 centimetra. Nastavio je rasti i vodostaj Save na području Lonje te trenutno iznosi 478 centimetara.
Očekuje se kako će na još nekim područjima nizvodno biti proglašene izvanredne mjere obrane od poplava jer s kretanjem vodnog vala i vodostaj raste iz sata u sat i po desetak centimetara.
20:00 Vodostaj Save na području Rugvice narastao je na 842 centimetra, dok je na području Lonje u posljednjih sat vremena razina vode stagnirala na 476 centimetara.
Kako se vodni val kreće nizvodno Savom, rastu i vodostaji, ali stanje na tom području još uvijek nije izvanredno.
19:00 Vrhunac vodnog vala prošao je kroz Zagreb i sad se s nabujalom Savom bore područja nizvodno od Zagreba. Vodostaj Save na području Rugvice i dalje raste te trenutno iznosi 838 centimetara. Na području Lonje je razina vode narasla na 476 centimetara.
18:30 U trenucima dok Zagrebom prolazi vrhunac vodnog vala vodostaj Save dosegao je 433 centimetra, što je za tridesetak centimetara manje od vodostaja iz 2010. godine kad je nizvodno od Zagreba došlo do velikih poplava.
18:00 Izvanredno stanje proglašeno je i na području Rugvice nakon što je vodostaj Save premašio 820 centimetara. U 18 sati je izmjereno 827 centimetara. Na području Lonje je vodostaj Save dosegao 468 centimetara te i dalje vlada izvanredno stanje.
Istovremeno, na području Jasenica je Sava i dalje u opadanju - s maksimalnih 505 centimetara, koliko je izmjereno jutros u 9 sati, vodostaj se smanjio na 437 centimetara te su ukinute izvanredne mjere.
17:06 Vrhunac vodnog vala protječe Zagrebom i okolicom, kritična situacija tek se očekuje na području Velike Gorice, gdje su se tijekom noći užurbano gradili zečji nasipi i punile vreće s pijeskom. Prema posljednjim informacijama, nema straha od ponavljanja velike poplave iz 2010. godine koja je pogodila ovo područje. U stanju pripravnosti su i vatrogasci, a vodena bujica u idućim danima stiže u ostatak zemlje.
"Ovaj vodeni val je u načelu manji nego što je bio veliki vodeni val 2010. godine, tako da procjenjujemo da će i štete biti manje. Vodostaj na početku kanala Odra je 750 centimetara, znači on nije aktiviran u svojoj punoj dužini. Evo to je jedno 30-ak centimetara manje", kaže Dražen Budišić iz Centra za obranu od poplava te dodaje: "Na ulazu u Hrvatsku u Jesenicama opada već nekoliko sati, tako da ne treba očekivati nekakvo novo veliko povećanje, ali dobro, još nije dosegnuo svoj maksimum na preljevu. To se očekuje navečer i tijekom nekoliko sati", pojašnjava Budišić.
Za sada je poplavljeno područje Brdovca i dijelovi Zaprešića, a u ostalim dijelovima stanje je pod kontrolom, kaže nam zamjenik župana i šef stožera za zaštitu i spašavanje Zagrebačke županije Rudolf Vujević. "Sve županijske službe koje su potrebne su stavljene u pripravnost. Za sada, prema procjenama Hrvatskih voda i Državne uprave za zaštitu i spašavanje, očekujemo da vodeni val mirno prođe kroz Zagrebačku županiju", poručuje Vujević.
Spremni su i stanovnici Čičke Poljane u blizini Velike Gorice, gdje se vrhunac vodenog vala tek očekuje. "Još imamo vremena, ali smo si pripremili ono što bi nam trebalo. Trebali bi podići tko što ima. Tu živad negdje više. Ako puste nasip, onda smo mi, kako bi rekla moja mama, u banani", kažu nam stanovnici.
Do kraja tjedna, vodeni val očekuje se i u ostatku zemlje. No, Ivica Nađ, zamjenik rukovoditelja obrane od poplava za područje Dunava i donje Drave, nije zabrinut. "Ne očekujemo nekakve stvarne probleme, prelijevanje nasipa za sada niti slučajno. Vrh vodenog vala će relativno brzo napustiti naše područje, s obzirom da Dunav trenutno nije jako visok", poručuje Nađ.
17:00 Velikogoričko područje i dalje je u iščekivanju vrhunca vodnog vala. Situacija ipak ne bi trebala biti dramatična kao 2010. godine, jer je razina vodostaja je manja nego tada. Prema najavama iz Hrvatskih voda, očekuje se protok vode od 3.000 kubika po sekundi, za razliku od 2010. godine kad je iznosio 3.700 kubika. Duž nasipa postavljene su vreće s pijeskom, a svi se nadaju da vodena bujica neće opet uspjeti probiti nasip.
16:00 Na području Lonje je vodostaj Save dosegao 464 centimetara. Istovremeno, na području Jasenica je Sava i dalje u opadanju - s maksimalnih 505 centimetara, koliko je izmjereno jutros u 9 sati, vodostaj se smanjio na 468 centimetara.
15:29 "I dalje su na terenu velikogorički vatrogasci. Njih 150 trenutno radi na punjenju vreća i podizanju nasipa od Zablatja do Bukevja. Tijekom prošle noći radilo je 220 vatrogasaca, napunjeno je 15 tisuća vreća, tijekom današnjeg dana još tri tisuće, a nastavlja se s punjenjem i dalje te dizanje dodatnog reda vreća duž cijele dužine na navedenom području. Iza 16 sati očekuje se dolazak i novih vatrogasnih snaga", izvijestili su iz Stožera za zaštitu i spašavanje Grada Velike Gorice.
"Goričke vatrogasce aktivirao je još jučer Stožer za zaštitu i spašavanje Grada Velike Gorice koji je dežuran u Strmcu Bukevskom. Sve ekipe dobrovoljnih vatrogasnih društava, Javna vatrogasna postrojba, gradska komunalna poduzeća i Crveni križ u stanju su pripravnosti. I dalje se redovito prati stanje na terenu", dodaje se u izvješću.
15:15 Izvanredno stanje proglašeno je i na području Lonje nakon što je vodostaj Save premašio 450 centimetara.
14:45 Stadion NK Podsuseda je pod vodom.
14:00 Poplavljen je dio Savske ulice u Zaprešiću!
13:40 Zasad su poplavljena područja oko Brdovca, Orešja i Strmca, no trenutno voda ne prijeti kućama! opasno bi moglo biti na području Strmca!
12:50 Stanovnici Velike Gorice, posebice mještani Posavine ne žele da se ponovi scenarij iz 2010. Rijeka je nabujala, vrhunac vala se tek očekuje, a oni i dalje pune vreće s pijeskom za zečje nasipe, kaže šef Kriznog stožera Stjepan Kos. "Ponovo smo dignuli jedan dio operativnih snaga i to DVD-a koji će napuniti još 1.000 vreća da završimo tu dionicu od kilometra gdje je nasip malo niži. Znači, sinoć smo napunili 15.000 vreća, a sada ćemo još tisuću da ne bi došlo do prelijevanja vode preko nasipa", rekao je Kos.
12:42 Građani Grada Zagreba su sigurni, poručio je Pavle Kalinić u razgovoru za Index. "Poplava će biti, ali ne u Gradu Zagrebu", kazao je Kalinić. Stanovnici Strmca su u strahu, ljudi koji su na terenu rekli su im da će poplaviti samo ne znaju u kojim razmjerima!
12:35 U Zagrebu vodostaj Save u 12 sati iznosio 405 cm, a u Jesenicama 499 cm. Preljev Jankomir - 727 cm, ako poraste na 770 bit će proglašene izvanredne mjere obrane od poplava
12:20 Službenica za informiranje iz Vodoopskrbe i odvodnja, Ana Glavan za Index je kazala kako zasad nema nikakvih naznaka da će biti problema s vodopskrbom i odvodnjom na području Zagreba.
11:00 "Slijedom aktualnih vremenskih neprilika obavještavamo Vas da se vrhunac vodenog vala u Savi očekuje se danas između 15 i 17 sati te su u Podružnici Vodoopskrba i odvodnja poduzete preventivne mjere zaštite na vodocrpilištu Strmec. Štite se i vodocrpilišne prepumpne stanice koje bi u vodenom naletu mogle biti poplavljene, a u Podružnici očekujemo da će se vrh vodenog vala preliti u odteretni kanal Sava - Odra.
Do ovog trenutka vodostaj Save nije prouzročio nikakve štete na objektima Podružnice, a mjerama zaštite djelatnici Vodoopskrbe i odvodnje čine sve da šteta od nadolazećeg vodenog vala bude minimalna", izvijestila je Ana Glavan iz podružnice Vodoopskrbe i odvodnje u Zagrebu.
10:20 Oko 10 sati počelo je prelijevanje Save u odteretni kanal Sava-Odra, a na svim cestovnim prijelazima dežuraju policijske i vatrogasne snage.
ZET je izvijestio kako su zatvoreni prolazi u zonama odteretnog kanala Sava - Odra, kao i cestovni prilaz ispod podvožnjaka Jadranskog mosta, zbog čega autobusne linije s terminala Savski most prometuju preusmjereno. Poteškoća ima i na području Velike Gorice, a normalizacija prometa očekuje se u poslijepodnevnim satima.
Preusmjereno prometuju linije: 110, 111, 112, 133, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 168, 169, 195, 305, 310, 311, 313, 315, 322.
Linije 110, 133, 315 i 195 prometuju sa Savskog mosta, Savskom cestom, Zagrebačkom avenijom i Selskom na Jadranski most te dalje uobičajenim trasama do odredišta.
Autobusi linija 111, 112, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165 i 169 voze sa Savskog mosta, Savskom cestom na Zagrebačku aveniju te dalje preko Jankomirskog mosta, Ježdovca i Lučkog do svojih odredišta.
S terminala Glavni kolodvor, istom trasom prometuju i linije 166, 311 i 313, dok autobusi linije 310 voze skraćeno do Gradića (Novo naselje). Tramvajski promet redovit je na svim linijama.
"Ono što je važno da su vatrogasci već na terenu, pune vreće s pijeskom, rade zečje nasipe, imamo dežurstva"
"Maksimum u Zagrebu očekuje se oko 16 ili 17 sati u količini vodostaja u visini od 550 na Jesenicama i 420 u Zagrebu", kazao je jutros Zoran Čavlović iz Hrvatskih voda. Za borbu protiv nabujale Save spremni su i u krajevima oko Velike Gorice. I dalje je za promet zatvoren oteretni kanal Sava-Odra, a oko 300 vatrogasaca jučer je u Strmcu Bukevskom pripremalo zečje nasipe.
Najkritičnije točke svakako su kod Samobora, općini Brdovec nedaleko Zaprešića gdje na određenim dijelovima nema izgrađenog nasipa te područje Posavine u Velikoj Gorici.
"Ono što je važno da su vatrogasci već na terenu, pune vreće s pijeskom, rade zečje nasipe, imamo dežurstva, zajedno koordiniramo s policijom, Državnom upravom, Hrvatskim vodama, sve županijske službe koje su potrebne su stavljene u pripravnost Zavoda za hitnu medicinu, Doma zdravlja, Županijskog zavoda za javno zdravstvo", kaže za Media servis šef stožera i zamjenik župana, Rudolf Vujević.
Područje Zagrebačke županije pretrpjelo je ogromne štete nakon poplava u 2010. godini zbog čega su poduzeli potrebne mjere predostrožnosti, kako se ne bi ponovio taj rujanski scenarij.
"Mi smo i pokrenuli određene stvari, ali pokazuje se da je to nedovoljno i i od Vlade Republike Hrvatske tražimo da u tom dijelu malo aktivnije zaštiti naše stanovništvo. Za sada, po procjenama Hrvatskih voda i Državne uprave za zaštitu i spašavanje, vodeni val nije na razini onog iz 2010. godine, tako da očekujemo da ovaj vodeni val mirno prođe kroz Zagrebačku županiju", poručio je Vujević.