Foto: ilustracija
ZAGREPČANIN Ivan Stojanović koji posljednjih 18 godina živi i radi kao "headhunter" u Dublinu kritizirao je u razgovoru za Glas slavonije hrvatski sustav zbog kojeg sposobni informatičari moraju odlaziti van države. Među zabrinjavajućim činjenicama je i ta da ono što nudi Hrvatska nije ni blizu onome što danas nude Poljska, Bugarska ili Rumunjska, kada se radi uvjetima za strane ulagače.
Stojanović je u Irsku došao na poziv Microsofta, a prije dvije godine osnovao je agenciju imena Irish Recruiter, pa sada posreduje između irskih poslodavaca i hrvatskih informatičkih stručnjaka, piše Glas Slavonije. Irska ima snažnu informatičku industriju, i to zato jer je napravila takav porezni sustav kojim je privukla neke od najvećih tvrtki iz cijelog svijeta.
"Ovdje posluju Google, Intel, Microsoft, Facebook, LinkedIn, Twitter...tvrtke koje imaju golemu dobit koja mora kroz neku zemlju biti provedena, gdje će platiti što manje poreza", rekao je Stojanović. Irska ima porez na dobit od 12,5 posto, no velike se tvrtke mogu dogovoriti s državom, pa to može iznositi mnogo manje. Druga je olakotna okolnost što je zapošljavanje u Irskoj vrlo jednostavno.
Hrvat ovdje lako nalazi posao i ima ista prava kao i Irac
"Hrvatu, kao građaninu Europske unije, ovdje je potrebna samo osobna iskaznica i praktički može početi već danas te ima potpuno ista prava kao i Irac. Amerikanci, Kanađani i ostali trebaju radnu dozvolu, koju dobivaju brzo i lako. Dolazak svih tih stranih tvrtki Irskoj se vraća kroz potrošnju dobro plaćenih stručnjaka koji svoje visoke plaće troše u Irskoj", objasnio je Stojanović.
Hrvatska još uvijek nije dovoljno naučila
On je već nekoliko puta pokušao osnovati podružnice stranih tvrtki i u Hrvatskoj, no to mu nije uspjelo.
"Nažalost, Hrvatska još uvijek nije dovoljno naučila i nije spremna ponuditi stranim investitorima paket iole zanimljiv, a kamoli usporediv s onim što nudi Irska. Što je najgore, ono što mi nudimo nije ni blizu čak onome što danas nude Poljska, Bugarska ili Rumunjska. U tim su zemljama spustili porez na dobit na 10,5 posto, a porez na plaće su spustili, u nekim djelatnostima koje im nedostaju, na tek nešto više od 10 posto. Što znači da ovo što mi plaćamo, čak 50 posto za državne troškove na plaću koju dobijete, oni plaćaju samo 10 posto poreza. Uz to još oni vam za prve tri godine, ako zaposlite 10, 20 ili 50 ljudi u Poljskoj, taj porez progresivno smanjuju", kazao je.
Developer u Hrvatskoj zbog golemih davanja državi dobiva pola plaće manje od kolege u Irskoj
Zbog toga je osnovao nekoliko takvih tvrtki u drugim zemljama, a ne u Hrvatskoj.
"Nisam imao izbora zato što smo mi strašno nekonkurentni. Cijena rada u nas je iznimno visoka. Hrvatski razvojni inženjer (developer) za softver u Dublinu tvrtku stoji gotovo isto koliko u Hrvatskoj, no developer u Hrvatskoj, zbog golemih davanja državi, dobiva gotovo pola plaće manje od svog kolege u Irskoj! Razgovarao sam s našim agencijama za poticanje ulaganja, ali mi na tome području nismo učinili baš ništa", zaključio je Stojanović.