UDRUGA Eko Kvarner danas je u otvorenom pismu od ministra zaštite okoliša i prirode Mihaela Zmajlovića zatražilo da ne prihvati mišljenje povjerenstva za ocjenu studije utjecaja na okoliš za predloženu novu termoelektranu na ugljen u Plominu te da ne izda rješenje za početak realizacije tog projekta.
1) Povjerenstvo za ocjene studije nije radilo u prihvatljivim i regularnim uvjetima, jer je bilo pod stalnim javnim (a vjerojatno i drugim) oblicima pritiska pp vrh-a Čačića (prvog potpredsjednika Vlade RH, op.a), koji je više puta javno izjavljivao da realizacija projekta mora što prije započeti. Smatramo iluzornim tvrditi da je povjerenstvo nakon tako agresivnog pritiska moglo u miru i kvalitetno odraditi svoj izuzetno važan posao, procjenu očekivanog utjecaja na okoliš u slučaju realizacije tog projekta.
"Studiju izradila kontroverzna tvrtka Ekonerg"
2) Povjerenstvu (po našim spoznajama) nisu bile dostupne sve relevantne informacije za ocjenu prihvatljivosti tog zahvata, već samo studija koju je izradila blago rečeno kontroverzna tvrtka "Ekonerg". Naime, osim tog, po mišljenju mnogih, izuzetno nekvalitetnog materijala izrađen je cijeli niz i cjelovitih i parcijalnih studija u kojima je znanstveno i kvalitetno obrađen i predložen zahvat i alternativne tehnologije (IGCC), kao i drugi mogući energenti (plin i biomasa). Smatramo da je bez tih spoznaja poznavanje materije povjerenstva bilo izuzetno manjkavo.
3) Prilikom predlaganja zahvata nije poštovan Županijski prostorni plan koji na toj lokaciji dopušta samo gradnju termoelektrane na plin, i to zamjenski za TE Plomin 1 snage 125 MW kao i Program prostornog uređenja RH od 07. svibnja 1999. u kojem stoji: 'Treba računati na korištenje plina gdje je to moguće bilo kao domaći ili uvozni energent. Do 2015. godine u RH neće se graditi niti istraživati, odnosno ispitivati mogućnost izgradnje termoenergetskih objekata na ugljen kao i nuklearnih goriva', sa čime je legalnost same procjene upitna.
"Hrvatska krši nekoliko međunarodnih obveza"
4) Isto tako, prekršeno je i nekoliko međunarodno preuzetih obaveza RH, kao što je Aarhuska konvencija, EU direktiva o Strateškim procjenama utjecaja na okoliš, Treaty establishing the Energy Community. To u praksi znači da se RH u slučaju pokušaja realizacije projekta nalazi pred nekoliko ne baš zanemarivih međunarodnih tužbi.
5) U predloženom projektu je u potpunosti neriješena glavna zamjerka projektu, proizvodnja ogromnih količina CO2, te se daje samo obećanje rješavanja istoga sa do sada nedostupnom tehnologijom (CCS), čime se dramatično poskupljuje proizvodnja.
U zaključku pisma iz Eko Kvarnera ističu da ako usprkos ovim argumentima Zmajlović ipak odluči pozitivno ocijeniti taj zahvat "smatrat ćemo da ste u potpunosti izgubili svaku vjerodostojnost kao ministar zaštite okoliša i da su u potpunosti točne tvrdnje da ste na tu izuzetno važnu i odgovornu funkciju dovedeni prvenstveno da propustite sporne projekte nakon smišljenog političkog odstrela vaše prethodnice ministrice Holy".