ALBANIJA je naložila svim gradovima da, bude li potrebno, ugase svjetla u javnim ustanovama i da isključe uličnu rasvjetu zbog energetske krize koju su izazvali suša i nagli rast cijena struje. Zbog nestašice vode državna elektroenergetska tvrtka KESH zaustavila je u nedjelju 11 od 13 turbina u hidroelektranama i prisiljena je većinu potražnje za strujom podmirivati uvozom.
Hidroelektrane već mjesecima muku muče s oskudnim oborinama, a ionako teška situacija prerasla je prošle godine u krizu kada su cijene struje upeterostručene, ne samo u Albaniji već i u drugim europskim zemljama. Ruska invazija na Ukrajinu dodala je ulje na vatru i vlada je objavila da bi cijene mogle porasti i do 1000 eura po megavat-satu.
"U sljedeća dva tjedna neće biti kiše i stvari se samo pogoršavaju, zato se moramo oslanjati na uvoz", rekla je u nedjelju ministrica energetike Belinda Balluku.
Padaju rezerve vode
"Od danas uvoz će biti veći od domaće proizvodnje, u ovom trenutku imamo samo dva generatora u pogonu na kaskadi rijeke Drine", navela je Balluku u videoporuci. KESH je objavio da su rezerve vode u njegova tri bazena na Drini dovoljne za samo 315 GWh, u odnosu na 1230 GWh u isto vrijeme prošle godine.
U sličnoj su situaciji i manje hidroelektrane u privatnom vlasništvu, koje čine oko 40 posto proizvodnje. Albanija je odbila povisiti cijene struje za kućanstva i pokriva troškove uvoza iz državnog proračuna.
Vlada očekuje da će ove godine u pokrivanje uvoza morati uložiti oko 550 milijuna eura, iako neki stručnjaci smatraju da bi cifra mogla popeti i do milijardu eura. Albanija pokušava diverzificirati proizvodnju struje izdavanjem dozvola vjetroelektranama i fotonaponskim sustavima kako bi riješila problem potpune ovisnosti o struji iz hidroelektrana. Fosilna goriva uopće ne koristi za proizvodnju struje.