Trgovinski stručnjaci: Trump će natjerati da Britanija bira između SAD-a i EU-a

Foto: EPA

Bivši čelnik Svjetske trgovinske organizacije (WTO) izjavio je da bi Velika Britanija trebala stati na stranu Europske unije u vezi s trgovinskim i ekonomskim politikama, a ne SAD-a pod vodstvom Donalda Trumpa, uslijed sve većih strahova od mogućeg globalnog trgovinskog rata.

Pascal Lamy, koji je bio na čelu WTO-a od 2005. do 2013. godine, izjavio je da je jasno da interesi Velike Britanije leže u ostanku bliskog odnosa s EU u trgovinskim pitanjima, a ne u savezu s Trumpom, posebno zato što je obujam trgovine s Europom tri puta veći nego sa SAD-om, piše The Guardian.

"Britanija je bliže socijalnom modelu EU-a nego tvrdom kapitalizmu Trumpa i Muska"

Njegovi komentari uslijedili su nakon što je ključni Trumpov saveznik, Stephen Moore, u petak izjavio da bi Velika Britanija trebala odbaciti "socijalistički model" EU-a ako želi imati realne šanse za sklapanje sporazuma o slobodnoj trgovini sa SAD-om pod Trumpom te tako izbjeći 20% carina na izvoz koje je novoizabrani američki predsjednik najavio.

"To je staro pitanje s novom aktualnošću s obzirom na Brexit i Trumpa. Po mom mišljenju, Velika Britanija je europska zemlja. Njezin socio-ekonomski model mnogo je bliži socijalnom modelu EU-a nego vrlo tvrdoj, brutalnoj verziji kapitalizma Trumpa i Elona Muska", rekao je Lamy u intervjuu za The Observer.

"Očekujemo da će Trump i Musk ići još više u tom smjeru. Ako Trump prestane podržavati Ukrajinu, apsolutno nemam sumnje da će Velika Britanija ostati na europskoj strani."

"Kod trgovinskih pitanja trebate gledati brojke. Trgovinski odnosi između Velike Britanije i Europe tri su puta veći nego između Velike Britanije i SAD-a."

"To je vrlo strukturna međusobna ovisnost koja se teško može promijeniti osim ako - što ne smatram realnom pretpostavkom - Britanija ne odluči napustiti norme i standarde EU-a i prijeći na one SAD-a. Ne vjerujem da će se to dogoditi."

"Moj odgovor je da opcija političkog, ekonomskog i socijalnog ujedinjenja sa SAD-om, a ne s Europom, nema apsolutno nikakvog smisla. Vjerujem da, za interese i vrijednosti Velike Britanije, europska opcija ostaje dominantna."

"Ne možete imati oboje - morate birati"

Ivan Rogers, bivši britanski veleposlanik pri EU-u, izjavio je kako je jasno da će Britanija, nakon Trumpove ponovne pobjede, morati birati između SAD-a i EU-a.

"Svaki sporazum o slobodnoj trgovini koji bi Trump i njegov tim mogli predložiti Velikoj Britaniji morao bi uključivati značajne prijedloge o pristupu SAD-a britanskom poljoprivrednom tržištu i veterinarskim standardima. Bez toga ne bi prošao kroz Kongres.

Ako Britanija potpiše takav sporazum, to je kraj Starmerovog predloženog veterinarskog sporazuma s EU-om. Ne možete imati oboje: morate birati."

Njihove izjave dolaze u trenutku kada Keir Starmer odlazi u Brazil na sastanak G20, gdje će dominirati pitanja globalne sigurnosti i gospodarskog rasta.

Očekuje se da će britanski premijer održati razgovore s kineskim predsjednikom Xijem, čija je zemlja meta Trumpovih prijedloga o uvođenju velikih 60% carina na uvoz. Trgovinski stručnjaci očekuju da će SAD zahtijevati da EU i Britanija slijede taj primjer, što će obje strane snažno odbiti iz vlastitih trgovinskih razloga.

"Postoji prostor za dogovor"

Britanija nastoji povećati trgovinu s Pekingom, istovremeno pojačavajući napore za pronalaženje većeg pristupa jedinstvenom tržištu EU-a. Prošlog tjedna guverner Engleske banke Andrew Bailey jasno je rekao da je izlazak iz EU-a imao "negativan učinak" na domaće gospodarstvo.

Izvor iz vlade izjavio je da je razvoj trgovinske strategije u novom svjetskom poretku sada glavni prioritet. "Prešlo je iz kategorije vrlo važnog u apsolutni prioritet nakon Trumpove ponovne pobjede."

Međutim, João Vale de Almeida, bivši veleposlanik EU-a u Londonu, izjavio je kako vjeruje da postoji zajednički "prostor za dogovor" koji bi uključivao minimalne pragmatične sporazume između EU-a i Britanije te SAD-a i Britanije.

"Znamo da će Trump pokušati podijeliti europske države članice i razdvojiti Britaniju i EU. To je već ono što Nigel Farage pokušava učiniti. No mislim da možemo istovremeno hodati i žvakati žvakaću."

"S obzirom na to da potpuno razvijen trgovinski sporazum sa SAD-om nije moguć zbog poljoprivrednih pitanja i da je sporazum s EU-om ograničen britanskim crvenim linijama, svi sporazumi morat će biti ograničeni. Tako da možda postoji način za kompromis", rekao je de Almeida.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.