Bivši čelnik Svjetske trgovinske organizacije (WTO) izjavio je da bi Velika Britanija trebala stati na stranu Europske unije u vezi s trgovinskim i ekonomskim politikama, a ne SAD-a pod vodstvom Donalda Trumpa, uslijed sve većih strahova od mogućeg globalnog trgovinskog rata.
Pascal Lamy, koji je bio na čelu WTO-a od 2005. do 2013. godine, izjavio je da je jasno da interesi Velike Britanije leže u ostanku bliskog odnosa s EU u trgovinskim pitanjima, a ne u savezu s Trumpom, posebno zato što je obujam trgovine s Europom tri puta veći nego sa SAD-om, piše The Guardian.
"Britanija je bliže socijalnom modelu EU-a nego tvrdom kapitalizmu Trumpa i Muska"
Njegovi komentari uslijedili su nakon što je ključni Trumpov saveznik, Stephen Moore, u petak izjavio da bi Velika Britanija trebala odbaciti "socijalistički model" EU-a ako želi imati realne šanse za sklapanje sporazuma o slobodnoj trgovini sa SAD-om pod Trumpom te tako izbjeći 20% carina na izvoz koje je novoizabrani američki predsjednik najavio.
"To je staro pitanje s novom aktualnošću s obzirom na Brexit i Trumpa. Po mom mišljenju, Velika Britanija je europska zemlja. Njezin socio-ekonomski model mnogo je bliži socijalnom modelu EU-a nego vrlo tvrdoj, brutalnoj verziji kapitalizma Trumpa i Elona Muska", rekao je Lamy u intervjuu za The Observer.
"Očekujemo da će Trump i Musk ići još više u tom smjeru. Ako Trump prestane podržavati Ukrajinu, apsolutno nemam sumnje da će Velika Britanija ostati na europskoj strani."
"Kod trgovinskih pitanja trebate gledati brojke. Trgovinski odnosi između Velike Britanije i Europe tri su puta veći nego između Velike Britanije i SAD-a."
"To je vrlo strukturna međusobna ovisnost koja se teško može promijeniti osim ako - što ne smatram realnom pretpostavkom - Britanija ne odluči napustiti norme i standarde EU-a i prijeći na one SAD-a. Ne vjerujem da će se to dogoditi."
"Moj odgovor je da opcija političkog, ekonomskog i socijalnog ujedinjenja sa SAD-om, a ne s Europom, nema apsolutno nikakvog smisla. Vjerujem da, za interese i vrijednosti Velike Britanije, europska opcija ostaje dominantna."
"Ne možete imati oboje - morate birati"
Ivan Rogers, bivši britanski veleposlanik pri EU-u, izjavio je kako je jasno da će Britanija, nakon Trumpove ponovne pobjede, morati birati između SAD-a i EU-a.
"Svaki sporazum o slobodnoj trgovini koji bi Trump i njegov tim mogli predložiti Velikoj Britaniji morao bi uključivati značajne prijedloge o pristupu SAD-a britanskom poljoprivrednom tržištu i veterinarskim standardima. Bez toga ne bi prošao kroz Kongres.
Ako Britanija potpiše takav sporazum, to je kraj Starmerovog predloženog veterinarskog sporazuma s EU-om. Ne možete imati oboje: morate birati."
Njihove izjave dolaze u trenutku kada Keir Starmer odlazi u Brazil na sastanak G20, gdje će dominirati pitanja globalne sigurnosti i gospodarskog rasta.
Očekuje se da će britanski premijer održati razgovore s kineskim predsjednikom Xijem, čija je zemlja meta Trumpovih prijedloga o uvođenju velikih 60% carina na uvoz. Trgovinski stručnjaci očekuju da će SAD zahtijevati da EU i Britanija slijede taj primjer, što će obje strane snažno odbiti iz vlastitih trgovinskih razloga.
"Postoji prostor za dogovor"
Britanija nastoji povećati trgovinu s Pekingom, istovremeno pojačavajući napore za pronalaženje većeg pristupa jedinstvenom tržištu EU-a. Prošlog tjedna guverner Engleske banke Andrew Bailey jasno je rekao da je izlazak iz EU-a imao "negativan učinak" na domaće gospodarstvo.
Izvor iz vlade izjavio je da je razvoj trgovinske strategije u novom svjetskom poretku sada glavni prioritet. "Prešlo je iz kategorije vrlo važnog u apsolutni prioritet nakon Trumpove ponovne pobjede."
Međutim, João Vale de Almeida, bivši veleposlanik EU-a u Londonu, izjavio je kako vjeruje da postoji zajednički "prostor za dogovor" koji bi uključivao minimalne pragmatične sporazume između EU-a i Britanije te SAD-a i Britanije.
"Znamo da će Trump pokušati podijeliti europske države članice i razdvojiti Britaniju i EU. To je već ono što Nigel Farage pokušava učiniti. No mislim da možemo istovremeno hodati i žvakati žvakaću."
"S obzirom na to da potpuno razvijen trgovinski sporazum sa SAD-om nije moguć zbog poljoprivrednih pitanja i da je sporazum s EU-om ograničen britanskim crvenim linijama, svi sporazumi morat će biti ograničeni. Tako da možda postoji način za kompromis", rekao je de Almeida.