Foto: FAH
SABORSKI zastupnik SNAGA-e Goran Aleksić izvijestio je kako je u saborsku je proceduru poslao dva zakonska prijedloga - za definiranje i ugovaranje fiksnih kamatnih marži te za vansudsko vraćanje preplaćenih kamata, za što su prikupili 78 zastupničkih potpisa.
Izmjenama Zakona o potrošačkom kreditiranju konačno bi se trebala utvrditi metodologija za ugovaranje fiksnih kamatnih marži u svim kreditima i to bez obzira na valutu kredita u kojima su promjenjive kamatne stope ugovorene na nepošten način, pojasnio je.
Zakonskim izmjenama koji se odnose na zaštitu potrošača omogućilo bi se svim dužnicima oštećenim nezakonitim promjenama kamatnih stopa i to bez obzira na valutu ugovorenog kredita da na temelju kolektivne sudske presude u slučaju Franak mogu zahtijevati vansudsko vraćanje preplaćenih kamata uz pripadajuće zatezne kamate.
Jelena Benjak iz udruge Franak poručila je kako očekuje da se zakoni odmah nakon ljetne saborske stanke uvrste u dnevni red.
Na dnevnom redu nakon ljetne stanke
"Nakon ljetne stanke očekujemo da predsjednik Sabora uvrsti naše zakone u dnevni red kako bi se u jesen razmotrili i do kraja godine i donijeli", rekla je.
Mostovac Nikola Grmoja podsjetio je da je Most i kao dio vladajuće većine podržavao te zakonske prijedloge i o njima razgovarao s ministrom financija. "Prekidamo s bankarskim manipulacijama s kamatnim stopama", poručio je Grmoja dodajući kako nema ništa od kritike vladajućih te treba nuditi kvalitetna rješenja.
HSS-ovci su poručili da su po prvi puta zakoni koji idu u korist građana a ne krupnog kapitala, dok IDS poručuje da podržava konstruktivne prijedloge jer žele banke, koje su iskorištavale građane, dovesti u red.
Goranu Beusu Richemberghu iz stranke Glas je odbijanje vladajućih zastupnika da se pridruže znakovito. "Ili čekaju što će gazda reći, ili su u startu zauzeli negativan stav o toj temi što nije pametna politika", rekao je.
"Banke duguju građanima od 5 do 10 milijardi kuna preplaćenih kamata. Donesu li se zakoni, kamatne će se stope smanjiti za jedan do tri postotna boda, a anuiteti za 5 do 20 posto ubuduće, čime će se zaustaviti nezakonito poslovanje banaka koje traje 15 godina", poručio je Aleksić.