Arhitekti: Potreban je transparentan i provediv program obnove

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL

HRVATSKA komora arhitekata (HKA) ocijenila je da je potreban transparentan i provediv program obnove kako bi se organizirala prema prostornim cjelinama i koordinirala nekonstruktivna i konstruktivna obnova te izgradnja zamjenskih zgrada. Obnova zgrada treba biti rezultat planova urbane obnove naselja, čime se ujedno doprinosi napretku društva i prostora u cjelini, ističe HKA u priopćenju na drugu godišnjicu potresa u Zagrebu.

Smatra kako bi se za zamjenske zgrade trebalo odabrati najkvalitetnija arhitektonska rješenja kako bi sve obnovljene zgrade bile u skladu s prostorno-planskom dokumentacijom, uvjetima oblikovanja i načinu života u pojedinim područjima. Zakonom o obnovi treba omogućiti da projektna dokumentacija bude izrađena prema Zakonu o gradnji temeljem koje će građani ostvariti prava na refundaciju troškova obnove.

Potresi su u fokus stavili loše stanje građevinskog fonda

Treba omogućiti projektiranje kompletne rekonstrukcije zgrada, poboljšanje svih temeljnih zahtjeva za građevinu, a da se obnova provede u fazama sukladno prikupljenim sredstvima. Arhitektonska se struka, kao i do sada, stavlja na raspolaganje stručnim znanjima svim sudionicima obnove te želi sudjelovati da započeti procesi budu kvalitetniji, brži i učinkovitiji.

Želimo da nam životni prostor bude suvremen, uredan i planiran, a baština unaprijeđena novim namjenama, zaštićena i sigurna. Obnovu nakon potresa, želimo iskoristiti za početak procesa velike gospodarske, demografske i urbane preobrazbe zemlje, poručuju arhitekti.

Razorni potresi koji su u posljednje dvije godine pogodili Hrvatsku u fokus javnosti stavili su loše stanje građevinskog fonda te zabrinjavajuće gospodarsko i sociološko stanje u desetljećima zanemarivanima dijelovima zemlje.

Sva pogođena područja trebaju cjelovitu obnovu

Loše građevinsko stanje zgrada, stambenih i javnih, loše stanje infrastrukture, rijetka naseljenost, neodrživ sustav naselja, demografski problemi samo su neke od karakteristika ne samo ruralnih već i urbanih dijelova zemlje. Nažalost, dvije godine nakon potresa, svjedoci smo nezadovoljavajuće brzine, ali i kvalitete obnove na svim područjima.

Uočeno je da sva pogođena područja zahtijevaju cjelovitu obnovu urbanih i ruralnih područja te da obnova pojedinačnih građevina nije moguća bez sagledavanja cjeline, na razini obuhvata prostornih planova i pojedinačnih naselja.

Uzrok je, prije svega, loš zakonski okvir fokusiran isključivo na konstruktivnu obnovu zgrada umjesto sagledavanja potreba za cjelovitim rješenjima obnove prostornih cjelina i pojedinačnih zgrada, upozorava Komora arhitekata.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.