Astronom Korlević objasnio što bi bilo da uočimo opasni objekt kako ide prema Zemlji

Screenshot: HRT

SVJETSKI priznati astronom Korado Korlević, voditelj Zvjezdarnice u Višnjanu, gostovao je u emisiji HTV-a U svom filmu, urednice i voditeljice Tončice Čeljuske.

Jedan od najuspješnijih tragača za asteroidima svih vremena, ali i omiljeni učitelj tisućama djece rekao je kako uopće nemamo percepciju koliko je Sunčev sustav gust te dodao da ima preko milijun komada asteroida većih od jednog kilometra.

"Kad se spustimo na razinu Zemlje, imamo preko 20.000 potencijalno opasnih objekata u blizini", naveo je podatak Korlević.

Kaže da više sliče na kontrolu leta nego na astronomiju kako je ljudi zamišljaju

Iznio je podatak kako je Zvjezdarnica u Višnjanu četvrta u svijetu po otkrivanju nebeskih tijela.

"Glavni otkrivač je američka vojska koja prednjači sa svojim teleskopima na Havajima. To je recimo kao kontrola leta, da naglasim kako ne bi gledatelji mislili da u astronomiji gledamo kroz cijevi. To je hrpa monitora i računala, to je naš posao. Gledamo tijela koja ulaze u blizini Zemlje, onima koja nisu poznata ili su interesantna mjerimo položaj i provjeravamo idu li u pravcu Zemlje. Više ličimo na kontrolu leta nego na astronomiju na koju smo navikli", objasnio je Korlević.

Kad bismo vidjeli opasan objekt?

Odgovorio je i na pitanje koliko bi vremena prošlo od trenutka kada se uoči opasan objekt do trenutka sudara sa Zemljom.

"Nedavno smo jedan objekt vidjeli dok je već prošao pored Zemlje jer je došao iz pravca Sunca i tada se ne može promatrati. Kod ovog bi tek znali kada nas udari da postoji. Teleskopi koji bi najbrže trebali reagirati su "Las alert system" na Havajima, koji bi nam dali 3 dana vremena, ako bi objekt došao iz pravca noći. Prava priča bi bila da ga mi otkrijemo desetljećima prije, da izračunamo da će udariti te da se stignemo pripremiti na udar ili da ga uništimo", objasnio je Korlević.

Govorio je o udaru asteroida u Sibiru 1908. godine kada je udario objekt promjera 40 m, veličine sportske dvorane, koji je uništio 2000 km2. Također je govorio i o udaru 2008., u Sudanu.

Također je objasnio sustav zvjezdarnica koje imaju zadatak "peglati" nebo i koje su tzv. psi tragači za zanimljivim objektima. To se sve šalje u matematički centar na sveučilištu u Harvardu gdje se sve slaže u jedan "puzzle".

Dodao je kako je Zvjezdarnica u Višnjanu na zgodnom mjestu, na položaju 11 sati od Havaja.

"Kad njihovi matematičari stignu obraditi zanimljive podatke, mi dobijemo paket da preuzmemo i mjerimo dalje", rekao je te dodao da je njegov interes za nebeska tijela počeo u 6.-7. razredu osnovne škole kada je počeo mrziti upitnike u knjigama.

"Kakav je to svijet i znanost ako se ne zna? Tada nisam shvatio da kada jedan upitnik makneš pojave se tri druga", objasnio je.

Dotakao se i pandemije

Govorio je i o obrazovanju djece u Hrvatskoj. Školstvo u Hrvatskoj ocijenio je nategnutom trojkom.

Također je spomenuo i mnoge druge opasnosti koje prijete uništenju života na Zemlji.

Astronomske opasnosti za Zemlju i ljudsku budućnost su tek na šestom mjestu.

"Najveća opasnost čovjeku je čovjek. Jako je važna etika u znanosti. Kad vidiš koliku si moć dobio znanjem, jako je važno tu moć ne upotrijebiti za uništavanje. Svakim danom moć pojedinca u uništavanju Zemlje je sve veća. Biohacking je izuzetno opasan, hackingom stradaju računala, a biohacking uništava čovječanstvo", rekao je Korlević.

Ocijenio je i kako se svijet nosi s pandemijom - nazvao je to šlamperajom. Istaknuo je kako je svjetska medicinska organizacija prije desetak godina najavila statističku mogućnost dolaska pandemije i navela kako bi moglo biti nekoliko milijuna mrtvih te da će najvjerojatnije biti uzročnik koronavirus. Sugerirala je da se naprave pripreme, što se djelomično napravilo i razvijale su podloge za cjepiva.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.