Treba započeti razgovore s Rusijom o ratu u Ukrajini jer ruski predsjednik Vladimir Putin može biti strpljiv, a ruski narod može izdržati sankcije, kazao je hrvatski premijer Andrej Plenković danas na radnom doručku u sklopu Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu.
"Ne vidim nikakvu dramatičnu stvar unutar (Rusije), da je 15, 16 ili 26 paketa sankcija išta promijenilo u njihovom načinu razmišljanja, a to se događalo i u prošlosti", poručio je Plenković na panelu "Ukrajinski doručak".
Premijer je rekao da je potrebno započeti razgovore s Rusijom "jer Putin može biti strpljiv, a Rusi mogu izdržati režim sankcija".
"Treba ojačati Ukrajinu i držati se naših načela"
Kazao je da unutar Rusije ne vidi nikakvu oporbu koja bi mogla ugroziti ruskog predsjednika te naglasio da Rusija izdvaja "devet posto svog BDP-a na obranu".
"Imaju mogućnost beskonačnog novačenja regruta, bilo domaćih raštrkanih na dva kontinenta ili sjevernokorejskim koji vode rat u Ukrajini", dodao je.
Rekao je da se slaže da je potrebno ojačati Ukrajinu "koliko god se može", a istovremeno se "držati načela":
"Ne dopustiti da kada god dođe do bilo kakvog sporazuma, to bude sporazum koji će zacementirati okupirane teritorije u neku vrstu zamrznutog sukoba i dati im (Rusima) izglede za novu priliku (da napadnu Ukrajinu)", kazao je Plenković.
Istaknuo je da bi za pregovaračkim stolom trebala biti i Europa, no da bi Ukrajina trebala biti glavni akter.
"A ako pronađemo neku vrstu primirja, ono bi trebalo uključivati postupnu, mirnu reintegraciju okupiranih teritorija", dodao je premijer.
Trumpov izaslanik: U SAD-u postoji velika frustracija
Posebni izaslanik američkog predsjednika Donalda Trumpa za posebne misije Richard Grenell na panelu je videovezom kazao da postoji velika frustracija Amerikanaca zbog "puno govora proteklih godina o dodatnom izdvajanju za vojsku i još rata".
"(Bivši američki predsjednik Joe) Biden i Putin nisu razgovarali više od tri i pol godine, mislimo da je to nečuveno. Američki narod smatra da je to nečuveno. Morali biste moći razgovarati s ljudima. Razgovor je taktika i nećete moći riješiti probleme mirnim putem osim ako zaista ne budete razgovarali. Mislim da postoji ogromna frustracija Amerikanaca što trošimo stotine milijardi dolara, a naši vođe ne razgovaraju međusobno."
Plenković mu je odgovorio da je Putin bio izoliran posljednjih "10 ili 11 godina":
"Postoji doslovno nekoliko vođa na vlasti na Zapadu koji imaju neku vrstu stvarno osobnog kontakta s njim, veoma malo, ne više od pet, rekao bih, a to je bitno. To znači da ne postoji povjerenje ni povijest vjerodostojnog odnosa", kazao je Plenković.