Saveznici zbog Kine nabavljaju nuklearne podmornice, objavljeni detalji plana

Foto: Profimedia

SJEDINJENE Američke Države, Australija i Velika Britanija danas su otkrili pojedinosti plana da se Australiji osiguraju jurišne podmornice na nuklearni pogon početkom idućeg desetljeća kako bi se suprotstavili kineskim ambicijama u indopacifičkom području.

Obraćajući se na ceremoniji u američkoj pomorskoj bazi u San Diegu, u pratnji australskog premijera Anthonyja Albanesea i britanskog premijera Rishija Sunaka, američki predsjednik Joe Biden nazvao je sporazum u okviru partnerstva AUKUS 2021. dijelom zajedničke predanosti slobodnom i otvorenom Indo-pacifiku s dva "najpostojanija i najsposobnija saveznika" Amerike.

"Tri flote podmornice održavat će naše oceane slobodnima"

Sunak je istaknuo da je riječ o "moćnom partnerstvu". "To znači da će prvi put tri flote podmornica surađivati preko Atlantika i Pacifika održavajući naše oceane slobodnima u narednim desetljećima", dodao je.

Prema sporazumu, SAD će prodati Australiji tri američke podmornice na nuklearni pogon klase Virginia početkom 2030-ih uz mogućnost da Australija kupi još dvije ako to bude potrebno, stoji u zajedničkom priopćenju.

Nova klasa podmornica

Rečeno je da će projekt kulminirati britanskom i australskom proizvodnjom nove klase podmornica SSN-AUKUS - "trilateralno razvijenog" plovila temeljenog na britanskom dizajnu sljedeće generacije koje bi se proizvodilo u Velikoj Britaniji i Australiji uz najnaprednije američke tehnologije.

Velika Britanija će dobiti svoju prvu podmornicu SSN-AUKUS u kasnim 2030-ima, a Australija će dobiti tu podmornicu u ranim 2040-ima. BAE Systems i Rolls-Royce proizvodit će podmornice.

"Sporazum AUKUS koji potvrđujemo ovdje u San Diegu predstavlja najveće pojedinačno ulaganje u australske obrambene kapacitete u našoj povijesti, jačanje australske nacionalne sigurnosti i stabilnosti u našoj regiji", rekao je Albanese na ceremoniji.

Projekt težak 368 milijardi australskih dolara

Australski vojni dužnosnik kazao je da će projekt koštati 368 milijardi australskih dolara do 2055. Washington u sklopu AUKUS-a prvi put dijeli nuklearnu tehnologiju od 1950-ih kada ju je podijelio s Velikom Britanijom.

Biden je naglasio da je riječ o podmornicama na nuklearni pogon, ali da one nisu naoružane nuklearnim oružjem. "Ovi brodovi na sebi neće imati nuklearno oružje bilo koje vrste", rekao je.

Kina je osudila AUKUS kao nezakonitu nuklearnu proliferaciju. Pokrećući partnerstvo, Australija je također uznemirila Francusku iznenadnim otkazivanjem ugovora o kupnji francuskih konvencionalnih podmornica.

Upitan brine li se da će Kina sporazum o podmornici shvatiti kao agresiju, Biden je odgovorio da ne. Dodao je kako očekuje da će uskoro razgovarati s kineskim čelnikom Xi Jinpingom, ali nije želio reći kada.

Bijela kuća upozorava na vojno jačanje Pekinga

Bidenov savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan ukazao je u petak na vojno jačanje Pekinga, uključujući podmornice na nuklearni pogon. "Komunicirali smo s njima o AUKUS-u i tražili od njih više informacija o njihovim namjerama", kazao je.

Australija je ponudila Kini brifing o ugovoru o podmornicama, ali za sada nije stigao odgovor Pekinga, rekao je australski ministar obrane Richard Marles.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.