AUSTRIJA PROTIV BLEIBURGA Zbog ustašluka žele zabraniti komemoraciju

Foto: Hina

SVAKE godine tisuće Hrvata posjete koruški granični grad Bleiburg kako bi obilježili masakr koji se tamo dogodio 1945, piše austrijski Der Standard.

U članku pod naslovom "Zabrana hrvatske komemoracije u Koruškoj", pišu kako se ove godine očekuje između 10 i 15 tisuća posjetitelja. Iz perspektive nekih antifašističkih skupina, radi se o najvećem okupljanju desničarskih ekstremista u ovom dijelu Europe, a sam događaj je prijavljen kako crkvena komemoracija.

Zahtjev za zabranom

Službeni razlog okupljanja su ubojstva tisuća ustaških vojnika nakon kapitulacije nacista 1945. godine. Oko 40 tisuća pobjeglih vojnika koji su se borili na strani Njemačke, zajedno s njihovim obiteljima, britanske vojne sile predale su u Bleiburg Titovim komunističkim jedinicama. Tisuće su izgubile živote na licu mjesta i na putu natrag u Jugoslaviju.

U utorak, niz antifašističkih grupa je u koruškom parlamentu predalo zahtjev za zabranom manifestacije. Danas im se pridružio parlamentarni klub Zelenih, koji kritično upozorava da je riječ o "najvećem okupljanju revizionista, neonacista i podržavatelja jedne fašističke države" u Austriji. Upozoravaju kako se tamo masovno pojavljuju zabranjeni fašistički simboli. Albert Steinhauser, zastupnik Zelenih, optužio je lokalne vlasti da odobravanjem bleiburškog skupa krše austrijske zakone i mišljenja stručnjaka.



Crkvena manifestacija?


Koruške sigurnosne službe smatraju kako je interpretacija događaja kao velikog marša desničarskih ekstremista - pogrešna.

"Ovo je crkvena manifestacija koja postoji trideset godina, a 98% posjetitelja sadržava rodbina ubijenih", kažu.

Načelnik okruga Völkermarkt, u kojem se održava manifestacija, Gert-Andre Klösch, kaže kako se po austrijskim zakonima ova manifestacija ne može zabraniti.

Hitlerov pozdrav

Kaže kako se skup rigorozno nadzire. Osim toga, kaže, tu je uvijek predstavnik državnog odvjetništva, ljudi iz službe za zaštitu ustavnog poretka te policija.

Međutim, Klösch dodaje kako se prije nekoliko godina dogodio incident u kojem je čovjek pozdravljao s uzdignutom desnom rukom, karakterističnim "Hitlerovim pozdravom".

"Odmah je uhićen i kasnije osuđen", kaže Klösch.

Kaže kako se kukasti križevi i slična obilježja ne mogu vidjeti na Bleiburgu, ali protiv uniformi i oznaka koje su zabranjene u Hrvatskoj, kaže da ne može ništa učiniti.



Gradonačelnik ne odobrava skup


Gradonačelnik Bleiburga, Stefan Visotschnig, nije sretan zbog manifestacije koja se održava u njegovoj zajednici.


Ne odobrava ovaj skup jer, kako kaže, crkveni kontekst se koristi  kako bi zamaskirali prave motive, pravu pozadinu.

Visotschnig bi htio da  Ministarstvo unutrašnjih poslova napravi novi zakon, kojim bi obuhvatio i zabranio i oznake koje su zabranjene u Hrvatskoj. Ovako, kao gradonačelnik, nema ovlasti zabraniti održavanje događaja jer se održava na privatnom posjedu, piše Der Standard.

Potpisana je i peticija za zabranu

Predstavnici 21 austrijske organizacije, od političkih do kulturnih, zatražili su da se zabrani skup. Potpisana je peticija protiv komemoracije, kako javlja ÖRF. Tvrde da je riječ o fašističkom okupljanju kakvo prema austrijskom ustavu nije dozvoljeno.

Peticija je predana uredu guvernera Koruške, Peteru Kaiseru.

Karl Öllinger, također iz stranke Zelenih, prije dva je tjedna pozdravio zabranu nastupa Marku Perkoviću Thompsonu, kojeg ÖRF naziva ustaškim glazbenikom te očekuje jednako brzu i odlučnu reakciju vezanu uz Beliburg.

>> Austrijanci zabranili koncert Thompsona, previše im je ekstreman




Nije prvi put da strani mediji upozoravaju


Podsjetimo, ovo nije prvi put da strani mediji pišu o ustašluku u Bleiburgu.

Prošle godine, ugledna novinska agencija Associated Press objavila je svoj izvještaj s komemoracije u Bleiburgu, a skup su opisali kao "okupljanje tisuća podupiratelja ekstremne desnice, od kojih su mnogi nosili obilježja i zastave ustaškog režima".

Kako navodi AP, okupljanje na Bleiburgu događa se svake godine. Pisali su kako komemoracija "dolazi na krilima uzleta ekstremne desnice u Hrvatskoj nakon parlamentarnih izbora".

Atrakcija za one s fašističkim stavovima

"Komemoraciji na Bleiburgu nazočio je niz visokih dužnosnika hrvatskih vlasti i Katoličke crkve. Od preuzimanja vlasti u siječnju 2016. godine, hrvatske vlasti našle su se na udaru kritika zbog guranja glave u pijesak pred porastom desnog ekstremizma i relativizacije ustaških zločina", naveo je AP, izvještavajući o komemoraciji iz 2016.

Osim AP-a, ekstremno desničarski element na Bleiburgu spomenuli su i austrijski mediji. Tako i već navedeni Der Standard komemoraciju je opisivao kao "atrakciju za one s fašističkim stavovima".

Kako zapravo Austrijanci doživljavaju komemoraciju na Bleiburgu jasno pokazuje činjenica da je uoči prošlogodišnje komemoracije jedan parlamentarni zastupnik Zelenih javno pozvao austrijskog ministra policije da "policija bude spremna na pojavu zabranjenih simbola, kao i obično".
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.