Austrijske kompanije traže zamrzavanje naknada za plin i struju do kraja 2025.

Ovu ilustraciju generirala je umjetna inteligencija

Troškovi energije veliki su teret austrijskim kompanijama, upozorila je gospodarska komora, zatraživši od vlade da zamrzne mrežne naknade "minimalno" do kraja iduće godine i da od Njemačke zatraži ukidanje pristojbi za skladištenje plina u tranzitu.

Kompanije već sada muku muče s visokim cijenama energije, a od početka iduće godine nameti će biti još i veći, i to za nekih 50 posto, zbog viših mrežnih naknada i nameta za struju i plin i viših cijena dozvola za emisiju ugljičnog dioksida, upozorili su u komori.

"Megavatsat je u ožujku stajao 25 eura, u studenom 38, a sad smo već na 48"

"Naši izračuni pokazuju da će za poduzeće koje troši puno energije troškovi porasti za 59 posto, a za manje poduzeće za 44 posto. To je za mnoge previše", naglasio je u ponedjeljak ravnatelj odjela za energetiku i politiku zaštite okoliša Joergen Streitner. 

Veliki udio u tom povećanju činit će mrežne naknade, koje u industriji otpadaju u prvom redu na plin, dodao je Streitner.

"Ne smijemo zaboraviti ni tržišne cijene koje su kod nas relativno visoke, ponajprije u sektoru plina", rekao je dužnosnik komore za austrijsku agenciju APA. "Još u ožujku megavatsat stajao je 25 eura, početkom studenog bili smo na 38 eura, a sada smo na 48 eura", navodi.

Kompanijama je sada važno da ih se u kratkom roku rastereti, upozorava dužnosnik komore, poručujući vladi da bi naknade za struju i plin trebale biti zamrznute minimalno do kraja iduće godine.

Vlada bi po komori trebala također suspendirati paušal za energiju iz obnovljivih izvora i zamrznuti cijene dozvola za emisiju ugljičnog dioksida. Problem su i njemačke naknade za skladištenje plina u tranzitu, upozoravaju.

Njemačka planira ukinuti namet na izvoz

Od početka iduće godine naknada bi po najavi udruge THE trebala iznositi 2.99 eura po megavatsatu, što znači da će biti veća za 60.7 posto nego što na početku 2024.

Njezin udio u cijeni plina iznosit će ponovo šest do sedam posto, pa austrijska vlada mora pojačati pritisak na Njemačku i isposlovati njezino ukidanje, naglašava čelnik komore, ustvrđujući i da Berlin tim nametom krši propise Europske unije.

Njemačka vlada već je poslala u parlament nacrt zakona koji uključuje i odluku o ukidanju nameta na izvoz, ali ona još nije usvojena, dodaje Streitner.

Na dulji rok austrijska vlada trebala bi pak po njemu usvojiti veliki paket mjera i zahvatiti sve komponente cijena energije kako bi ih snizila. "To je nužno budući da su naše cijene, primjerice, šest puta veće nego u SAD-u", dodao je.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.