NA azijskim su burzama danas cijene dionica pale, kao i na Wall Streetu dan prije, jer ulagači ne žele riskirati uoči izvješća o inflaciji u SAD-u, koje bi moglo utjecati na odluke američkog Feda. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7:00 sati u minusu 0.7 posto.
Pritom je japanski Nikkei indeks oslabio 1 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Južnoj Koreji, Šangaju i Hong Kongu pale između 0.5 i 2.1 posto. Azijske burze prate jučerašnji pad Wall Streeta. Nakon tri dana rasta, Dow Jones skliznuo je 1.95 posto, dok je S&P 500 potonuo 2.1, a Nasdaq indeks 2.5 posto.
Posljedica je to neizvjesne utrke za američki Kongres. Konačni rezultati još nisu poznati, no zasad je jasno da su demokrati dobili više, a republikanci manje mjesta nego što se očekivalo, pa je izostao 'crveni val' republikanaca, nazvan tako prema boji njihove stranke.
Tržište se nadalo da će republikanci osvojiti većinu u Zastupničkom domu, ali i u Senatu jer bi kontrola nad samo jednim domom Kongresa dala republikancima moć da zaustave zakonodavni program predsjednika Joea Bidena, što bi u nekim segmentima odgovaralo tržištu kapitala.
Pobjeda demokrata izazvala bi, pak, bojazni o dodatnoj regulaciji tehnološkog sektora, povećanju poreza i povećanoj proračunskoj potrošnji, što bi moglo dodatno ojačati inflacijske pritiske.
"Mnogi na tržištu nadali su se 'crvenom valu'. Mislim da smo u jedinstvenoj situaciji u kojoj bi veća pobjeda republikanaca bila bolja za tržište. Barem bi u nekim sektorima, kao što su obrambeni i energetski, cijene dionica znatnije porasle", objašnjava Jay Hatfield, direktor u tvrtki Infrastructure Capital Management.
U fokusu inflacija u SAD-u
Ulagači su oprezni i zbog toga što će u četvrtak biti objavljeno izvješće o inflaciji u SAD-u u listopadu, koje bi moglo pokazati ima li prostora za usporavanje tempa povećanja kamata. Analitičari u anketi Reutersa očekuju blago popuštanje inflacijskih pritisaka.
Početkom tjedna tržište je raslo zahvaljujući nadi ulagača da će američka središnja banka usporiti tempo povećanja kamatnih stopa. Nakon što je prošloga tjedna Fed već četvrtu sjednicu zaredom povećao ključne kamate za agresivnih 0.75 postotnih bodova, analitičari su podijeljeni oko toga hoće li Fed u prosincu kamate ponovno povećati za 0.75 ili blažih 0.50 postotnih bodova.
Budu li podaci o inflaciji veći od očekivanja, za očekivati je daljnje agresivno povećanje kamata, a time i klizanje tržišta. Osim toga, burze su pod pritiskom jer su splasnule nade u ublažavanje restriktivnih mjera protiv covida u Kini, s obzirom na to da broj zaraženih raste. Uz to, svi posljednji podaci ukazuju na daljnje usporavanje rasta drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
Dolar ojačao, cijene nafte stagniraju
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla, nakon višednevnog pada. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 110.30 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 109.75 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 145.20 na 146.30 jena. Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1.0015 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1.0075 dolara.
Cijene nafte, pak, stagniraju, nakon jučerašnjeg pada. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je 0.02 posto, na 92.65 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0.08 posto, na 85.75 dolara.