ZAGREBAČKI gradonačelnik Milan Bandić je izjavio da se podići spomenik žrtvama Holokausta onako kako je i predviđeno prvonagrađenim radom, dodavši da će na njemu pisati ono što "bude trebalo pisati".
Dug prema stradalima u holokaustu
"Spomenik Holokausta, prvonagrađeni rad, ide na odabranu poziciju. To ćemo napraviti i to je dug Hrvatske prema svima stradalima u Holokaustu", poručio je Bandić poslije konferencije Digital@HR. Dodao je da će na spomeniku pisati ono što "bude trebalo pisati", kao i da proces dogovora ide svojim tijekom. "Hrvatska će sama odlučiti po tom pitanju i nitko joj neće postavljati uvjete", rekao je Bandić.
Odabrana pozicija u Branimirovoj ulici
Radovi na spomeniku autora Dalibora Stošića i Krešimira Rogine još nisu počeli, a Grad Zagreb podići će ga u Branimirovoj ulici, pokraj Glavnog kolodvora, kao gestu sjećanja na šest milijuna Židova stradalih u Holokaustu, s porukom da se prošlost ne ponovi.
Kritika odluke od strane ŽOZ-a, WJC-a i Ilana Mora
Odluka Gradske skupštine o podizanju spomenika svim žrtvama Holokausta, prema Bandićevom prijedlogu, našla se na udaru kritika Židovske općine Zagreb (ŽOZ), Svjetskog židovskog kongresa (WJC) i veleposlanika Izraela u Hrvatskoj Ilana Mora. ŽOZ i WJC smatraju da se time želi prikriti istina o stradanjima Židova u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH) stvaranjem lažnog dojma da je samo nacistička Njemačka odgovorna za užase Holokausta. Mor je naglasio da je važno da svaka zemlja u kojoj su Židovi ubijeni, uključujući Hrvatsku, pogleda vlastitu povijest i suoči se s njom bez pokušaja da je uljepša.
Otvoreno pismo arhitekata i urbanista
Gradonačelnik nije htio komentirati izmjene Gradskog urbanističkog plana (GUP), kao ni otvoreno pismo arhitekata i urbanista koji su nedavno zatražili sudjelovanje struke i javnosti pri izmjeni GUP-a, navodeći da nacrt izmjena za "Zagrebački Manhattan" nije javno raspravljen te da je njegovo donošenje proceduralno neprihvatljivo.