EUROPSKA unija će uvesti naftni embargo protiv Rusije, ali sa znatnim ograničenjima zbog mađarskog otpora. Predsjednik Europskog vijeća ipak govori o maksimalnom pritisku na Rusiju, piše Deutsche Welle.
Na susretu predsjednika država i vlada članice Europske unije su ipak postigle kompromis oko planiranog uvođenja naftnog embarga protiv Rusije.
Zabranom uvoza će biti pogođeno više od dvije trećine isporuka ruske nafte u EU, priopćio je predsjednik Europskog vijeća Charles Michel prošle noći za vrijeme summita EU u Bruxellesu. Belgijanac je na Twitteru govorio o „maksimalnom pritisku na Rusiju", kako bi ona okončala rat protiv Ukrajine.
Nema više prijevoza nafte brodovima
Po navodima diplomata kompromis predviđa da se, na zahtjev Mađarske, najprije spriječi transport ruske nafte morskim putem. Transport ruske nafte postojećim naftovodima zasad ostaje moguć. Mađarska će tako i dalje moći uvoziti rusku naftu preko naftovoda Družba.
BBC piše kako ovaj kompromis znači pobjedu za Orbana.
"Nije jasno koliko će dugo izuzeće trajati, ali to je pobjeda za mađarskog premijera Viktora Orbana - čovjeka za kojeg se zna da ima relativno tople odnose s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Čini se da je ispunjen i još jedan Orbanov zahtjev da bi Mađarska ipak mogla pristupiti ruskoj nafti na druge načine ako se nešto dogodi s naftovodom. Planove sada trebaju potpisati veleposlanici kako bi bili službeno usvojeni", piše BBC.
Na taj naftovod su priključene i rafinerije na istoku Njemačke te u Poljskoj, Slovačkoj i Češkoj. Njemačka i Poljska su, međutim, već dale do znanja da ne žele profitirati od iznimke koja vrijedi za transport nafte naftovodom.
Odustankom Njemačke i Poljske Rusija bi iduće godine mogla Europskoj uniji prodati samo desetinu dosad uobičajene količine nafte koja je stizala iz Rusije. Time bi Rusija trebala biti kažnjena za rat u Ukrajini koji traje već više od tri mjeseca. Po navodima europskog instituta Bruegel, do nedavno su članice Europske unije trošile oko 450 milijuna eura na dan za naftu iz Rusije.
Dio paketa sankcija
Mađarska je prije kompromisa na susretu predsjednika država i vlada EU u Bruxellesu tjednima upozoravala na svoju veliku ovisnost o ruskoj nafti i blokirala uvođenje embarga. To je bilo važno i zato što je to dio čitavog paketa sankcija.
On pored naftnog embarga predviđa i isključivanje najveće ruske banke, Sberbanke, iz sustava SWIFT za međunarodne transakcije novca. Osim toga će u Europskoj uniji biti zabranjeno emitiranje ruskih državnih medija Rosija 24, RTR Planeta i TV Centre.
Predsjednik mađarske vlade Viktor Orban pozdravio je kompromis oko naftnog embarga. „Obitelji mogu noćas mirno spavati, spriječili smo ideju od koje se diže kosa na glavi“, poručio je Orban u videoporuci preko Facebooka. Potpuna zabrana uvoza ruske nafte bila bi za Mađarsku „nepodnošljiva kao atomska bomba“, rekao je Orban, dodavši da je uspio to spriječiti.
Nema zabrane za plin
400 milijardi eura EU trenutno plaća Moskvi za naftu i plin. Rusija isporučuje EU 27% nafte i 40% plina. Dosad nisu uvedene nikakve sankcije na izvoz ruskog plina u EU, iako su planovi za otvaranje novog plinovoda od Rusije do Njemačke zamrznuti.