BEOGRAD je na samom kraju prošle godine i službeno podnio kandidaturu za članstvo u Europskoj uniji, no ta je organizacija prilično hladno i nezainteresirano dočekala taj zahtjev, tvrdi bivši njemački ministar vanjskih poslova Joschka Fischer u kolumni objavljenoj u današnjem broju beogradskog dnevnog lista Danas.
Bruxelles misli da je Beograd uranio sa kandidaturom
Fischer u svojoj kolumni tvrdi kako neki neimenovani diplomati u Bruxellesu smatraju da je Srbija svoju kandidaturu podnijela prerano, te podsjeća kako je većina članica "umorna od proširenja" i da bi taj proces najradije zaustavili na neko vrijeme.
Unatoč činjenici da većina članica ima negativnu percepciju Srbije, koju smatraju pokretačem raspada bivše Jugoslavije, ratnih stradanja i vala nacionalizma u ovom dijelu Europe, tvrdi Fischer, jednako je tako i Zapad shvatio da mora prebroditi podjele ukoliko želi trajan mir i stabilnost u jugoistočnoj Europi. Zbog toga, tvrdi njemački diplomat, i Balkan mora postati dio euroatlantskih struktura, uključujući i NATO i EU.
No Fischer podsjeća kako Srbija, da bi bila shvaćena kao ozbiljan kandidat za članstvo u Uniji, prvo mora ispuniti i određene uvjete. Prije svega, Beograd mora riješiti preostala otvorena granična pitanja, bez kojih ne može očekivati pozivnicu za članstvo. Uz to, od Srbije se očekuje i pronalaženje rješenja pitanja Kosova, izručenje preostalih haških osumnjičenika Tribunalu (prije svih Ratka Mladića), ili da pruži valjane dokaze da je on mrtav.
I EU mora preuzeti svoj dio odgovornosti
Put Srbije u EU bit će vrlo težak, naporan i zahtjevan, no ako Beograd pokaže dovoljno odlučnosti i upornosti na tom putu, smatra Fischer, njegova kandidatura za članstvo u Uniji mogla bi biti uvod u uspješan i trajan preobražaj Balkana.
S druge pak strane, dodaje bivši njemački šef diplomacije, taj proces i od članica EU-a zahtijeva da preuzmu političku odgovornost, umjesto da, kao do sada, stalno pričaju o "zamoru od proširenja".
Podsjećajući kako su "Europljani možda podijeljeni i nesposobni da odigraju značajniju ulogu na međunarodnoj političkoj sceni", Fischer smatra kako ta činjenica može imati ogromne posljedice u trenutku kada svijet započinje ekonomski oporavak. Europa ne smije očekivati da će netko drugi riješiti njezine probleme, upozorava na kraju kolumne Joschka Fischer i dodaje kako se ne smije zaboraviti da je "Balkan dio Europe, a Europljani moraju prebroditi probleme s kojima se suočava ta regija".