Beograd: EU hladno i nezainteresirano primila zahtjev Srbije za članstvom

BEOGRAD je na samom kraju prošle godine i službeno podnio kandidaturu za članstvo u Europskoj uniji, no ta je organizacija prilično hladno i nezainteresirano dočekala taj zahtjev, tvrdi bivši njemački ministar vanjskih poslova Joschka Fischer u kolumni objavljenoj u današnjem broju beogradskog dnevnog lista Danas.

Iako je oduševljenje u Srbiji podnijetom kandidaturom, jednako kao i ukidanjem viza za građane te zemlje koji putuju u zemlje članice EU-a, a koje je stupilo na snagu samo nekoliko dana ranije, bilo golemo, jer je shvaćeno kao svojevrsni izlazak Srbije iz višegodišnje izolacije, EU nije dijelila to oduševljenje, pa je kandidatura Beograda primljena gotovo nezainteresirano, pa čak i uz određena protivljenja, tvrdi Fischer, koji razlog za takav stav pronalazi u činjenici da je Unija zasićena proširenjima i nepovjerljiva prema novim članicama.

Bruxelles misli da je Beograd uranio sa kandidaturom

Fischer u svojoj kolumni tvrdi kako neki neimenovani diplomati u Bruxellesu smatraju da je Srbija svoju kandidaturu podnijela prerano, te podsjeća kako je većina članica "umorna od proširenja" i da bi taj proces najradije zaustavili na neko vrijeme.

Unatoč činjenici da većina članica ima negativnu percepciju Srbije, koju smatraju pokretačem raspada bivše Jugoslavije, ratnih stradanja i vala nacionalizma u ovom dijelu Europe, tvrdi Fischer, jednako je tako i Zapad shvatio da mora prebroditi podjele ukoliko želi trajan mir i stabilnost u jugoistočnoj Europi. Zbog toga, tvrdi njemački diplomat, i Balkan mora postati dio euroatlantskih struktura, uključujući i NATO i EU.


No Fischer podsjeća kako Srbija, da bi bila shvaćena kao ozbiljan kandidat za članstvo u Uniji, prvo mora ispuniti i određene uvjete. Prije svega, Beograd mora riješiti preostala otvorena granična pitanja, bez kojih ne može očekivati pozivnicu za članstvo. Uz to, od Srbije se očekuje i pronalaženje rješenja pitanja Kosova, izručenje preostalih haških osumnjičenika Tribunalu (prije svih Ratka Mladića), ili da pruži valjane dokaze da je on mrtav.

I EU mora preuzeti svoj dio odgovornosti

Put Srbije u EU bit će vrlo težak, naporan i zahtjevan, no ako Beograd pokaže dovoljno odlučnosti i upornosti na tom putu, smatra Fischer, njegova kandidatura za članstvo u Uniji mogla bi biti uvod u uspješan i trajan preobražaj Balkana.

S druge pak strane, dodaje bivši njemački šef diplomacije, taj proces i od članica EU-a zahtijeva da preuzmu političku odgovornost, umjesto da, kao do sada, stalno pričaju o "zamoru od proširenja".

Podsjećajući kako su "Europljani možda podijeljeni i nesposobni da odigraju značajniju ulogu na međunarodnoj političkoj sceni", Fischer smatra kako ta činjenica može imati ogromne posljedice u trenutku kada svijet započinje ekonomski oporavak. Europa ne smije očekivati da će netko drugi riješiti njezine probleme, upozorava na kraju kolumne Joschka Fischer i dodaje kako se ne smije zaboraviti da je "Balkan dio Europe, a Europljani moraju prebroditi probleme s kojima se suočava ta regija".       

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.