BIH portal Dnevnik.ba objavio je da je Zdravko Mamić pobjegao iz BiH u Ujedinjene Arapske Emirate. Pozivali su se na izvor blizak obitelji. Po njega je, kako pišu, došao brat Zoran.
Istu informaciju na svom je Twitteru objavio novinar N1 Hrvoje Krešić.
"Neslužbeno: Zdravko Mamić više nije u BiH, najvjerojatnije je danas sa mostarske zračne luke poletio za Ujedinjene Arapske Emirate", napisao je Krešić.
Uskoro su brojni mediji u regiji prenijeli tu vijest. Kontaktirali smo odvjetnika braće Mamić Veljka Miljevića, no on nam nije mogao potvrditi ovu informaciju. Pokušali smo doći i do Zdravka Mamića, ali bio nam je nedostupan.
No, kako piše Dnevni Avaz, Mamić je demantirao da je napustio BiH.
"Nije to točno, evo me u Međugorju, nigdje nisam pobjegao. Točno je samo da je moj brat Zoran bio kod mene u posjeti i vratio se u Emirate, gdje i radi", rekao je Mamić za Avaz dodavši kako se radi o budalaštinama.
Odvjetnik za Index: Mamić je loše zbog hrpe laži
Zdravko Rajić, Mamićev odvjetnik, za Index je demantirao da se njegov klijent nalazi u bijegu.
"Sjedim s njim na kavi", rekao je Rajić za Index. No, nije nam dao Mamića na telefon jer je, kako nam je kazao, jako uzbuđen zbog lažnih objava.
"Nije ni čudo da vam se on sam ne želi javiti zbog hrpe lažnih informacija koje su danas objavljene, a sve je krenulo, pretpostavljam, nakon što je ustanovljeno da je Zoran bio u posjeti kod svog brata Zdravka", kaže Rajić za Index.
"Mamić nije planirao bijeg u 17 sati kako je objavljeno, niti je ikakav tim sudjelovao u organizaciji bijega", kaže. Dodaje da se Mamić nakon ovih objava osjeća loše.
Zoran viđen na aerodromu
U međuvremenu je portal Bljesak objavio fotografije Zorana Mamića na aerodromu. Zdravka tamo, kako se čini, nije bilo. No, odlazak Zorana Mamića s mostarskog aerodroma mogao je potaknuti glasine o odlasku Zdravka Mamića iz BiH.
Naime, Mamićev odvjetnik i njegov brat Zoran stigli su u srijedu popodne u Zračnu luku Mostar gdje je sletio zrakoplov VistaJet iz Malte točno u 18 sati.
Malteškim zrakoplovom otputovao je samo Zoran Mamić i to za Zagreb.
Prije nekoliko dana počelo se pričati o njegovom izručenju
Podsjetimo, posljednjih dana počelo se pričati o tome kako postoji ozbiljna mogućnost da Mamić, koji je u lipnju nepravomoćno osuđen na šest godina zatvora, bude izručen Hrvatskoj.
Osječki Županijski sud tako će 30. studenog ponovno odlučivati o prijedlogu Uskoka da se bivšem čelniku NK Dinamo Zdravku Mamiću odredi istražni zatvor u slučaju druge optužnice za izvlačenje novca iz toga kluba, doznaje se na Županijskom sudu.
Vrhovni sud je prihvatio žalbu Uskoka te ukinuo raniju odluku osječkog Županijskog suda, iz srpnja ove godine, da se Mamiću ne odredi istražni zatvor, iz razloga jer protiv okrivljenika već postoji odluka o određivanju istražnog zatvora, u prvom postupku vođenom na tom sudu, odnosno zbog stava da protiv iste osobe ne mogu istovremeno egzistirati dvije odluke o određivanju istražnog zatvora u dva predmeta.
Nakon odluke Vrhovnog suda nova sjednica optužnog vijeća za odlučivanje o istražnom zatvoru u predmetu protiv okrivljenog Zdravka Mamića i ostalih održat će se 30. studenog u 10 sati, izvijestio je glasnogovornik Županijskog suda Miroslav Rožac.
Osuđen na šest i pol godina
Mamić je u lipnju nepravomoćno osuđen na šest i pol godina zatvora zbog izvlačenja oko 116 milijuna kuna iz Dinama, a neposredno uoči izricanja te presude on je otišao u Bosnu i Hercegovinu te danas živi u Međugorju. Iako je za njim raspisana tjeralica, izručenje Hrvatskoj je izbjegao zahvaljujući činjenici da je rođen u BiH pa po toj osnovi ima i državljanstvo te zemlje koja ga trenutačno štiti od zatvora.
Drugom optužnicom, koja još nije potvrđena, uz Zdravka Mamića, obuhvaćeni su njegov sin Mario, brat Zoran, bivši Dinamov direktor Damir Vrbanović, poduzetnici Sandro Stipančić i Igor Krota te menadžer Nikky Artur Vuksan.
Optužnica Zdravka Mamića tereti da je, od prosinca 2004. do prosinca 2015. godine, ostale okrivljenike organizirao u zločinačko udruženje te da su sklapanjem fiktivnih ugovora između Dinama i više stranih tvrtki te ispostavljanjem računa o plaćanju nepostojećih usluga za transfere igrača klub oštetili za više od 144 milijuna kuna. Uz navedeno, tvrdi se u optužnici, NK Dinamo je neosnovano obvezan za plaćanje dodatnog iznosa od još 7,35 milijuna eura, odnosno 55,8 milijuna kuna.