Blaškić se vratio u Zagreb

UMIROVLJENI general Tihomir Blaškić u ponedjeljak se redovnom linijom Croatia Airlinesa vratio Zagreb nakon što mu je prošloga četvrtka u Žalbeno vijeće Međunarodnog kaznenog suda (ICTY) pravomoćnom presudom smanjilo kaznu s 45 na 9 godina zatvora, a predsjednik Suda Theodor Meron odobrio raniji izlazak na slobodu nakon što je u pritvoru proveo osam godina i četiri mjeseca.

Na temelju novih dokaza obrane, Blaškića je u četvrtak Žalbeno vijeće ICTY-ja oslobodilo odgovornosti za najteže zločine, nakon što ga je prvostupanjsko vijeće 3. ožujka 2000., proglasilo krivim i osudilo na 45 godina zatvora za ratne zločine počinjene u Lašvanskoj dolini od 1992. do 1994., od kojih je najteži pokolj muslimana u selu Ahmići. Blaškić je stoga proglašen krivim samo za nehumano postupanje prema zatvorenicima.

Žalbeno je vijeće iz novih dokaza obrane, koji su potjecali iz tri izvora - arhiva HVO-a koji su ležali nedostupni obrani u HIS-u do smjene vlasti u Hrvatskoj 2000. godine, zatim iz Ureda predsjednika RH, te iz haškog tužiteljstva koje ih je pronašlo u arhivu Armije BiH, zaključilo da Blaškić nije naredio a niti znao za zločin u Ahmićima, gdje je 16. travnja 1993. pobijeno stotinu muslimanskih civila.

Odlukom predsjednika Republike Stjepana Mesića, general HV-a Tihomir Blaškić umirovljen je prošloga tjedna, zajedno s generalom Milivojem Petkovićem, koji se nalazi u haškom pritvoru.

Loša organizacija dočeka, Blaškić bez izjave

Iako je, prema najavama, Blaškić trebao u zračnoj luci dati kratku izjavu za javnost, to je, zbog velike gužve, euforije, te loše organizacije dočeka, bilo neizvedivo.


Uz pomoć pripadnika osiguranja, koji su mu, u prilično uzavreloj atmosferi, omogućili izlazak iz pristanišne zgrade, udaljavajući njegove pristaše i predstavnike medija, Blaškić je uspio ući u automobil noseći na vratu svoju kćer, vidno zastrašenu uzbuđenom gomilom.

Blaškića su dočekali njegova majka i sestra, kao i druga rodbina, a uočeni su u zračnoj luci i predstavnici nekih ogranaka udruga hrvatskih branitelji. U pristanišnoj zgradi na izlazu putnika međunarodnoj prometa, okupilo se, prema procjenama većine novinara, nekoliko stotina ljudi, koji su ispunili cjelokupni prostor i galeriju.

Blaškić se više od pola sata zadržao u prostoru međunarodne kontrole putnika u koji su uspjeli ući njegovi rođaci i prijatelji, što je zabilježio dio snimatelja na galeriji te pristaše koji su uzvicima oduševljenja i gromoglasnim pljeskom pratili kretanje u tom prostoru.

Kad je nastupio trenutak izlaska iz prostora kontrole, došlo je do naguravanja, snimatelji i novinara bili su odbačeni unazad. Nastupilo je opće trčanje i naguravanje sve do ulaska Tihomira Blaškića u automobil.

U zračnoj luci nije bilo predstavnika vlade, no uočen je član HNS-a Srećko Ferenčak, te HSP-ovci Vlado Jukić i Velimir Kvesić.

Doznaje se da je velik broj ljudi došao iz Kiseljaka, no bilo je njegovih poklonika i iz raznih dijelova Hrvatske. Razvijene su hrvatske zastave, našao se i poneki transparent dobrodošlice. Nekoliko je osoba donijelo plakate s porukom - ne zaboravite HOS, te četverolistom fotografija Franje Tuđmana, Gojka Šuška, Mirka Noraca i Ante Gotovine trudeći se da to snimatelji dobro zabilježe. U nekoliko navrata okupljeni su zapjevali budnicu "Oj, hrvatska mati".

Nobilo: Blaškiću pomogli Mesić i Račan, ali oslobodila ga je njegova čast i poštenje

Tihomiru Blaškiću pomogli su mnogi novi dokumenti, a za to su zaslužni i predsjednik Republike i prošla Vlada, međutim, Blaškić danas ne bi bio oslobođen da nije časno i pošteno postupao 1992. i 1993. godine, izjavio je hrvatskim medijima u zagrebačkoj zračnoj luci u ponedjeljak Blaškićev odvjetnik Anto Nobilo.

"Blaškić danas ne bio bio oslobođen niti radnjama Mesića i Račana niti bilo kakvim mojim odvjetničkim umijećem da on 1992. i 1993. godine nije bio častan i pošten čovjek i tako postupao", izjavio je Nobilo nakon Blaškićevog povratka u Zagreb.

Nobilo je također komentirao redefiniranu zapovjednu odgovornost iz presude Žalbenog vijeća kojom je Blaškiću kazna s 45 umanjena na 9 godina zatvora.

"Ovo je jedina šansa za svakog tko je bio zapovjednik, a da nije osobno ubio ili naredio ubojstvo. Jedina mu je šansa da se spasi ovako kako smo mi to napravili", rekao je Nobilo.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.