Odlazak mladih liječnika iz Hrvatske već je godinama goruća tema. Gradovi i županije nude razne poticaje i pogodnosti kako bi privukle i zadržale zdravstvene stručnjake. Situacija, kako mnogi primjećuju, sve više podsjeća na "transfer nogometaša", gdje oni s boljim uvjetima i većim budžetima privlače najbolje stručnjake.
Mirjana Hanžeković, ravnateljica Doma zdravlja Koprivničko-križevačke županije, uspoređuje ovu situaciju s nogometom. "Ovo danas stvarno liči na nekakve transfere kao u nogometu. Tko ima više novaca i bolje uvjete, taj će dobiti boljeg igrača za tim", objašnjava za HRT, aludirajući na to da financijska moć često prevagne pri odlučivanju gdje će mladi liječnici nastaviti svoju karijeru.
Istarska županija prednjači u privlačenju liječnika
Dr. Nikola Žgrablić, ravnatelj istarskih Domova zdravlja, naglašava da je Istra, uz Grad Zagreb i Međimursku županiju, jedna od najrazvijenijih regija u Hrvatskoj. "Mislimo da su naše mjere sveobuhvatne, pokrivaju veliki aspekt života mladog liječnika koji želi doći u Istarsku županiju", kaže Zgrablić, ističući bonus dobrodošlice od 5000 eura.
Iako se Istra ističe svojim naporima, njezine mjere nisu uvijek dobro prihvaćene u drugim dijelovima Hrvatske. Dorotea Bardek, mlada liječnica, prisjeća se svojih planova odlaska u inozemstvo.
"Kad sam bila pri kraju fakulteta, planirala sam otići u Njemačku na specijalizaciju. Tamo su plaće specijalizanata dosezale 3500 do 4000 eura", prisjeća se Bardek. Međutim primila je ponudu iz Koprivničko-Križevačke županije i odlučila ostati u Hrvatskoj. S druge strane, Istra je uspjela privući mnoge zdravstvene radnike, uključujući Franku Kunovac, koja se iz Osijeka preselila u Rovinj zbog boljih uvjeta rada u izvanbolničkoj hitnoj.
Pregovori i ponude koje su zadržale liječnike
Bardek opisuje svoje iskustvo s pregovorima u općini Novigrad Podravski, gdje je postavila pitanja o uvjetima rada i dugoročnim obvezama. "Mene je zanimalo hoće li mi uvjetovati duži ostanak zbog stana ili dodataka na plaću", ističe.
Nakon probnog perioda, odlučila je ostati, a općina joj je pomogla u opremanju stana. "Isplatili su mi 50 tisuća kuna za opremanje stana. Kuhinja je izrađena po mjeri, birala sam pločice za kupaonicu, a namještaj su platili", kaže Bardek.
Mirjana Hanžeković ističe da su financijski poticaji pomogli privući šest novih pedijatara i ginekologa u prošloj godini.
Životni uvjeti i troškovi - ključne prepreke
Franka Kunovac, koja je zbog boljih radnih uvjeta prešla iz Osijeka u Istru, priznaje da su visoki troškovi života u Istri izazov.
"Cijene dugoročnog najma kreću se od 600 do 800 eura mjesečno, objašnjava Kunovac. Istarska županija subvencionira troškove najma s 300 eura mjesečno, no ukupni životni troškovi i dalje su visoki", kaže. Kunovac ističe da bi joj financijski bilo povoljnije ostati u Osječko-baranjskoj županiji, gdje su troškovi života znatno niži.
Nikola Žgrablić priznaje da su troškovi u Istri visoki, ali vjeruje da mjere koje nude ipak pomažu.
"Mjere od 300 eura za subvencioniranje najma pomažu mladim liječnicima, a i druge općine u Istri nude svoje subvencije. Moguće je dobiti i do 600-700 eura za podstanarstvo", kaže Žgrablić.