Cijene nafte stabilizirale su se na međunarodnim tržištima iznad razine od 84 dolara budući da je pad zaliha u SAD-u prevagnuo nad zabrinutošću za kinesku potražnju.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 55 centi nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 84,28 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u minusu 1,12 dolara.
Na američkom tržištu barelom se danas trgovalo po 75 centi višoj cijeni, od 81,51 dolar. Jučer je zaključila trgovanje u minusu 1,15 dolara.
Trgovce su na početku tjedna zabrinuli podaci iz Kine koji signaliziraju slabiji rast aktivnosti u drugom tromjesečju. Kineski BDP porastao je u razdoblju od travnja do lipnja za 4,7 posto, izvijestio je u ponedjeljak statistički ured, uz kontinuirani pad tržišta nekretnina i slabiju osobnu potrošnju. U prvom tromjesečju uvećan je za 5,3 posto.
U srijedu tržišta su umirile naznake snažne potražnje u SAD-u na vrhuncu ljetne sezone putovanja. Zalihe nafte pale su u prošlom tjednu za 4,4 milijuna barela, navode izvori, pozivajući se na podatke udruge proizvođača API.
Ministarstvo energetike objavit će službene podatke tijekom dana.
"Glavna vijest bit će podaci koje će vlada objaviti tijekom poslijepodneva", naglasio je John Evans iz PVM-a, istaknuvši da API-jevo izvješće o zalihama nafte ne odražava precizno utjecaj uragana Beryl i zatvaranja pogona.
Analitičari istodobno nagađaju da bi američka središnja banka u rujnu mogla sniziti ključne kamatne stope budući da su potrošačke cijene u lipnju pale na mjesečnoj razini prvi puta od početka pandemije.
Niži troškovi zaduživanja potaknuli bi gospodarsku aktivnost, što bi značilo i snažniju potražnju za energentima.
Slabiji gospodarski rezultati Kine bili su protuteža raširenim očekivanjima da će kamatne stope u SAD-u biti snižene u idućim mjesecima, zaključuje nezavisni naftni analitičar Gaurav Sharma.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je izvijestila da je u utorak barel košarice nafte njezinih članica pojeftinio 87 centi, na 84,44 dolara.