Roditelji: Učenik našu djecu udara nogom u glavu. Ministarstvo: Pomažemo savjetima

Foto: Dusko Jaramaz, Srecko Niketic/PIXSELL, Ziga Zivulovic jr./ FA BOBO/PIXSELL

Još jednoj zagrebačkoj školi prijeti pobuna roditelja zbog ponašanja učenika. Radi se o prvašiću koji, kako kažu roditelji, maltretira kolege iz razreda, zbog čega traže hitnu reakciju službi. Pitali smo Ministarstvo obrazovanja što rade da ne dođe do eskalacije, a oni su rekli da pomažu - savjetima.

Roditelji: Udara učenike, vrišti, skida gaće

>> Roditelji škole u Zagrebu prijete bojkotom: Djeca nam plaču, imaju noćne more

Uglavnom, jedan od roditelja proslijedio nam je dopis poslan na više meritornih adresa. U njemu se navodi da učenik pokušava udarati učenike, učitelja i asistenticu. "Ti pokušaji su nekad uspješni bez obzira na intervencije asistentice (nekoliko puta radilo se o udarcu nogom u glavu drugih učenika)", navodi se.

Osim toga, učenik vrišti, vrijeđa te povremeno, navodi se u dopisu, skida gaće i pokazuje spolovilo, baca tanjure, bježi s nastave itd. Ostali učenici su, kažu roditelji, razvili simptome traume, poput manjka koncentracije, otpora prema odlasku u školu, bolova u trbuhu prije škole, plakanja, noćnih mora, strahova i anksioznosti.

Ministarstvo: Poništili smo rješenje zbog proceduralne greške

Roditelji tvrde da je učenik prethodno dva puta dobio odgodu upisa u školu. Navode i da je stručna služba druge škole u koju se pokušao upisati preporučila drugi oblik primjerenog školovanja te da su isto rješenje predložili i iz Grada Zagreba. Iz škole su potvrdili da je Ministarstvo to rješenje poništilo.

Ministarstvo smo pitali zašto je ovo rješenje poništilo. "Gradski ured i škola su pogriješili u proceduri prilikom donošenja rješenja o određivanju programa učeniku i uz to odredili pohađanje škole koja je predaleko od mjesta stanovanja učenika te je zato drugostupanjsko povjerenstvo moralo uvažiti žalbu roditelja", navodi se.

Zamolili smo Gradski ured za komentar na ovakav odgovor. 

"Ministarstvo, kao drugostupanjsko tijelo, ima pravo i mogućnost izmijeniti prvostupanjsko rješenje, uključujući i školu u kojoj se primjereni program ostvaruje. U navedenom je slučaju ministarstvo procijenilo da nije potrebno uključivanje djeteta u posebni razredni odjel.U takvim situacijama, kao i u ovome slučaju, škole provode postupak opservacije funkcioniranja djeteta u razredu.

Ako rezultati opservacije pokažu potrebu za drugačijim oblikom školovanja od onog koje je odredilo ministarstvo, škola podnosi novi prijedlog za promjenu oblika školovanja.U ovom slučaju, učenik ima podršku pomoćnika u nastavi, školska stručna služba cijelom razrednom odjelu posvećuje posebnu pažnju, a sazvan je i novi roditeljski sastanak.

Pored toga, školi je na raspolaganju i dodatna stručna potpora koju financira Grad Zagreb.U slučaju zaprimanja novog prijedloga o primjerenom programu školovanja, gradski ured žurno će ga razmotriti i donijeti odgovarajuće rješenje. Ističemo, međutim, da roditelji ponovno imaju mogućnost žalbe, o kojoj odluku donosi ministarstvo.Detaljnije informacije, zbog zaštite prava i interesa djeteta, nismo u mogućnosti iznositi", odgovorili su za Index iz Grada Zagreba.

Ministarstvo negira da treba proći 6 mjeseci do nove procjene

Pitali smo Ministarstvo i što rade da ne dođe do eskalacije situacije te su odgovorili, kako smo već naveli, da pomažu savjetodavno i da su sa školom u svakodnevnom kontaktu.

"Škola i ured nadležan za obrazovanje Grada Zagreba donose rješenje o primjerenom obliku obrazovanja, MZOM rješava drugostupanjski ukoliko dođe do žalbe", naveli su.

Isto smo pitanje postavili i školi. "Tijekom rujna učeniku je odobrena potpora pomoćnika u nastavi, a u međuvremenu smo pokrenuli i postupak opservacije s ciljem određivanja primjerenog oblika školovanja", naveli su.

Roditelji kažu da je uvođenje asistentice učeniku tek djelomično pomoglo. Traže da se ponovi postupak određivanja primjerenog školovanja. Naveli su da za takvo nešto treba proći šest mjeseci od prethodne procjene, pojasnivši da im je to rečeno na roditeljskom sastanku u školi.

Iz Ministarstva to negiraju.

"Škola može pokrenuti promjenu primjerenog oblika obrazovanja kada stručni tim škole ocijeni da propisani oblik nije adekvatan ili kada ima novu dokumentaciju na osnovu koje predlaže promjenu oblika obrazovanja. Rok od 6 mjeseci nije nigdje propisan", naveli su.

Ovo je već treći ovakav slučaj u kratkom razdoblju

"Od svih nadležnih institucija zahtijevamo pomoć i brzu intervenciju u rješavanju ove situacije jer nismo spremni dozvoliti da se svakodnevno traumatiziranje učenika nastavi. Zahtijevamo izvanredno skraćivanje roka za ponovni postupak promjene primjerenog oblika školovanja ili drugu intervenciju koja će osigurati momentalno rješenje ove situacije", naveli su roditelji.

>> Slučaj dječaka (9) pokazao koliki očaj je ova država. Treba li Fuchs dati ostavku?

>> Učenici škole u Puli vratili se na nastavu nakon bojkota zbog problematičnog učenika

Ovo je već treći ovakav slučaj, nakon bojkota zbog problematičnih učenika u zagrebačkoj i pulskoj školi. Što se tiče Pule, većina roditelja učenika jednog razreda tamošnje osnovne škole nije ih danima slala na nastavu zbog učenika koji je zbog problematičnog ponašanja premješten u njihovu školu.

Prijeti novi fijasko školstva

Država je zakazala u poznatom slučaju problematičnog dječaka (9) zbog kojeg učenici jedne novozagrebačke škole nisu išli na nastavu. Prvo su roditelji učenika OŠ Miroslav Krleža tražili da se nešto napravi jer ih je bilo strah slati djecu u školu.

 

Došlo je do potpunog fijaska sustava jer se 14 od 16 učenika ispisalo. Tek nakon što su se ispisali, odlučilo je reagirati Ministarstvo te su učeniku pronašli novu školu, u koju ponovo roditelji nisu puštali djecu. Na kraju se i prosvjedovalo ispred škole te pozivalo ministra Radovana Fuchsa na ostavku.

Kako vidimo da ponovo škola govori jedno, a Ministarstvo drugo, a sva pomoć temelji se na savjetima, ali i nejasnim odredbama oko proceduralnih pogrešaka, očito imamo još jedan slučaj koji miriše na urušavanje školskog sustava.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.