EKVADOR i Paragvaj primili su od Čilea po 20 tisuća doza cjepiva protiv koronavirusa Sinovac, priopćile su dvije zemlje.
Donacija ukupno 40 tisuća doza pokazuje nesrazmjer u provođenju cijepljenja u južnoameričkim zemljama.
Čile, jedna od najbogatijih južnoameričkih zemalja, šesti je u svijetu po broju cijepljenih, prema podacima kojima raspolaže Reuters, a do sada je cjepivo primila četvrtina stanovništva.
S druge strane, zbog sporoga provođenja cijepljenja u Ekvadoru, lokalne vlasti, koje planiraju same uvoziti cjepivo, oštro su kritizirale predsjednika Lenina Morena.
Program cijepljenja u Ekvadoru
U Ekvadoru je do sada jednu dozu Pfizerova cjepiva primilo 65 tisuća osoba, uglavnom zdravstvenih radnika i korisnika domova.
"Bilateralni odnosi urodili su plodom", napisao je Moreno na Twitteru u subotu, dodavši da će Ekvador donaciju iz Čilea iskoristiti za cijepljenje zdravstvenih radnika. "To je dokaz solidarnosti među zemljama", dodao je.
Ekvador planira do kraja godine cijepiti između 60 i 70 posto stanovništva starijega od 18 godina.
U toj je zemlji zabilježeno gotovo 16 tisuća umrlih od covida, pokazuju službeni podaci.
I u Paragvaju su kritike na račun provođenja cijepljenja vrlo oštre. Ministarstvo vanjskih poslova objavilo je vijest o donaciji u trenutku kada se predsjednik Mario Abdo suočava s prosvjedima protiv načina borbe protiv pandemije.
Program cijepljenja u Paragvaju počeo je krajem veljače s 4000 doza ruskoga cjepiva Sputnik, kojim su cijepljeni zdravstveni radnici.
U toj je zemlji prema službenim podacima od covida umrlo 3278 osoba.