CNN: Zapad je došao do novog sudbonosnog raskrižja oko Ukrajine

Foto: EPA

ZAPAD je došao do novog sudbonosnog raskrižja oko Ukrajine. Nadolazeće odluke o produbljivanju potpore Kijevu u borbi protiv ruske invazije postale su još kritičnije zbog zimskog bojnog polja koje je bilo dinamičnije nego što se očekivalo. Također je sve manje vremena da SAD i njegovi saveznici pošalju snažnije oružje i obuče ukrajinske vojnike kako ga koristiti prije druge, možda odlučujuće godine rata, u kojoj bi Rusija mogla pokrenuti novu žestoku ofenzivu, piše CNN.

Bolna humanitarna cijena sukoba i opravdanost zapadne pomoći u međuvremenu su razotkriveni užasom ruskog napada krstarećim projektilima na deveterokatnicu u Dnjepru u središnjoj Ukrajini, u kojem je poginulo 45 ljudi, uključujući šestero djece. Tragedija je pogoršala izopačenost neizazvanog rata i obnovila pozive da se Putin suoči s optužbama za ratne zločine. Također je naglašeno da su nade u okončanje rata pregovorima udaljenije nego ikad. Ova je činjenica, čini se, unijela novu odlučnost i jedinstvo u zapadni savez u kritičnom trenutku.

Partneri sada šalju tenkove i oklopna vozila u Ukrajinu. Nekoliko zemalja se pridružuje SAD-u u slanju proturaketnih projektila Patriot, a to su koraci koji bi bili zabranjeni na početku rata kako bi se izbjeglo provociranje ruskog predsjednika Vladimira Putina.

S obzirom na svoju očajnu situaciju, Ukrajina će uvijek željeti više. I dok će se predstojeće odluke Zapada u konačnici temeljiti na procjeni vlastitih interesa, kontekst ukrajinske agonije i hrabrosti nemoguće je zanemariti.

Zelenska: Suočavamo se s kolapsom svijeta kakav poznajemo

"Suočavamo se s kolapsom svijeta kakav poznajemo, na koji smo navikli ili čemu težimo", rekla je ukrajinska prva dama Olena Zelenska na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu u utorak, u najnovijem dirljivom izdanju i pravovremenoj intervenciji ukrajinskih stručnjaka za razmjenu poruka.

Pitanja s kojima se Zapad sada suočava su teška, ali i poznata. Koliko daleko bi NATO trebao ići u ispunjavanju sve više očajničkih zahtjeva Ukrajine za sve brojnijim i sofisticiranijim ofenzivnim oružjem? Koja je ruska crvena linija prije nego što akcije Zapada izazovu golemu eskalaciju - vjerojatno uključujući upotrebu nuklearnog oružja na bojnom polju koja bi mogla otvoriti užasno novo doba ratovanja i rizik od američko-ruskog ratnog požara?

Potom je tu i pitanje koliko će još trajati politička podloga izvanrednih zapadnih napora u Sjedinjenim Američkim Državama i Europi za spašavanje Ukrajine - čak i ako je blaga kontinentalna zima oslabila Putinove napore da vodi energetski rat protiv civilnog stanovništva.

Američki predsjednik Joe Biden i zapadni čelnici suočavaju se sa zagonetkom koja je postala akutnija nakon otpora Ukrajine i iznenađujuće sposobnosti da nanese velike gubitke ruskoj vojsci. Je li Zapad predan pomoći Ukrajini da izbaci osvajača sa svog teritorija? To je cilj koji bi na kraju mogao izazvati nepredvidiva politička previranja u Moskvi i čak ugroziti Putinov opstanak na vlasti. Ili će Zapad ograničiti svoje napore na davanje Ukrajini dovoljno čelika da preživi, ali ne i da pobijedi?

"Moramo Ukrajini dati oružje da izbaci Rusiju"

Umirovljeni general Wesley Clark, bivši vrhovni zapovjednik savezničkih snaga NATO-a u Europi, izjavio je u utorak za CNN da Zapad mora učiniti puno više, posebno nakon napada na Dnjepar.

"Moramo Ukrajini dati oružje da izbaci Rusiju. Rusija ne popušta u onome što radi, Putin mobilizira još snaga. Planira još jednu ofenzivu. Sjajno je što im dajemo 10 tenkova iz Velike Britanije. Deset tenkova? Ukrajini treba 300, 500 tenkova. Super je što im pokušavamo poslati još nekoliko haubica. Nije dovoljno. Moramo ozbiljno pristupiti ovome", rekao je Clark.

Ova su pitanja u središtu iznimne bure diplomatskih aktivnosti s obje strane Atlantika ovog tjedna. Biden je u utorak razgovarao s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom i poželio dobrodošlicu nizozemskom premijeru Marku Rutteu u Ovalnom uredu. Visoko izaslanstvo američke vlade posjetilo je Ukrajinu. Načelnik Združenog stožera američkih oružanih snaga general Mark Milley otputovao je u Poljsku kako bi se prvi put susreo sa svojim ukrajinskim kolegom. I on će prisustvovati sljedećem sastanku Kontaktne skupine za Ukrajinu u Njemačkoj ovaj tjedan kada će se 50 zemalja sastati kako bi obećale novu potporu Kijevu.

Lideri mnogo obećavaju

Svi ovi lideri mnogo obećavaju. Ali nakon emotivnih molbi ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog za više pomoći tijekom božićnog posjeta Washingtonu, u Ukrajini se postavlja pitanje hoće li velikodušnost zapadnih čelnika odgovarati njihovoj retorici.

"Jačamo našu zaštitu demokratskih vrijednosti u cijelom svijetu, uključujući čvrstu podršku Ukrajini", rekao je Biden Rutteu u utorak. Kao odgovor, Rutte je predvidio da će povijest njegovog domaćina pamtiti po spašavanju Ukrajine: "Želim pohvaliti vas osobno i Sjedinjene Američke Države."

Njegov komentar bio je podsjetnik na nedvojbeno povijesnu ulogu koju je Biden odigrao u ponovnom osnaživanju hladnoratovskog savezništva protiv Rusije. No poruka je bila značajna iz dva razloga. Prvo, Bidenovo nasljeđe u Ukrajini - kao autora jednog od najznačajnijih i do sada najuspješnijih američkih vanjskopolitičkih pothvata u desetljećima - neće značiti puno ako Washington ne nastavi financirati i naoružavati ukrajinske snage dok traje sukob bez kraja na vidiku. To znači da je neumoljiva logika američke politike usmjerena prema dubljem angažmanu, čak i ako ne ide toliko daleko koliko se Zelenski nada i vjerojatno će izazvati nova trvenja s Moskvom i novom većinom Republikanske stranke u Zastupničkom domu.

Drugo, Rutteovo pozivanje na uloge pokazuje da unatoč buri oko otkrića nekih Bidenovih povjerljivih dokumenata, koji datiraju iz vremena dok je bio potpredsjednik, na mjestima gdje se ne bi trebali nalaziti, predsjednik igra na većoj pozornici, s dubokim implikacijama po nacionalnu sigurnost koje će odjeknuti dugo nakon što se stiša posljednji washingtonski skandal.

Imajući to na umu, državni tajnik Antony Blinken u utorak je implicitno naznačio najnovije neizbježne pomake u američkoj pomoći koja već vrijedi desetke milijardi dolara kroz obavezu koja je bila nezamisliva na početku rata.

"Kako je ova agresija evoluirala tako je rasla i naša pomoć Ukrajini", rekao je Blinken na konferenciji za novinare s britanskim ministrom vanjskih poslova Jamesom Cleverlyjem te nastavio:

"Ako uzmete u obzir sve isporuke, od Stingera i Javelina preko HIMARS-a i borbenog vozila Bradley do raketnih baterija Patriot, kontinuirano smo osiguravali ono što Ukrajini treba i činimo to tako da može reagirati na ono što se zapravo događa na bojnom polju."

U Europi raste optimizam

Nadovezujući se na njegove komentare koordinator za strateške komunikacije američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost John Kirby rekao je za CNN da bi nove najave o oružju i pomoći mogle stići možda već krajem ovog tjedna. Nije rekao hoće li SAD također poslati tenkove u Ukrajinu. Cleverly je u međuvremenu rekao da Putin mora shvatiti kako će Velika Britanija iskazati "stratešku izdržljivost" u podršci Ukrajini dok "posao ne bude obavljen". "Sada prepoznajemo da im je potrebna sposobnost snažnog otpora na istoku i jugu", rekao je Cleverly u Washingtonu.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u međuvremenu je obećala da neće posustati u podršci Ukrajini. "U ovoj posljednjoj godini vaša je zemlja pokrenula svijet i inspirirala Europu i mogu vas uvjeriti da će Europa uvijek biti uz vas", rekla je Von der Leyen u Davosu nakon obraćanja Zelenske.

 

A u Europi raste optimizam da će Scholz, koji će govoriti u Davosu u srijedu, poduzeti značajan korak za naciju koja se gnuša militarizma od Drugog svjetskog rata i pristati poslati tenkove u Ukrajinu. Litvanski predsjednik Gitanas Nauseda je nakon posjeta Berlinu rekao: "Čvrsto vjerujem da će kancelar Scholz odlučiti o tome i bio sam svjedok vrlo važne prijelomne točke ili prekretnice u razmišljanju ili mentalitetu Njemačke."

Zapadna retorika podrške Ukrajini rijetko kad je bila tako oštra. Sljedećih nekoliko dana pokazat će odgovaraju li obećanja toj odluci.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.