Damir Bakić o početku školske godine: Očito smo u problemu

Screenshot: Facebook

SABORSKI zastupnik zeleno-lijeve koalicije i sveučilišni profesor Damir Bakić objavio je zanimljiv post na Facebooku o početku nove školske godine u okolnostima epidemije koronavirusa.

Bakićev status prenosimo u cijelosti:

"Ista greška, ponovno

Sasvim je jasno da je predstojeća školska godina teško pitanje. Nema uopće sumnje da bismo svi željeli da krene po starom normalnom. Hoće li to biti moguće? Koliko je točno da smo izglede za staronormalnu, kontaktnu nastavu proigrali izborima, pojedinim neumjesnim otpuštanjem kočnica u turističkoj sezoni, praznicima, svetkovinama i svadbama? Može li sada nedavno oformljena radna skupina naći sve formule, protokole, pravila?

Očito je da smo u problemu. U dva tjedna bi radna skupina trebala donijeti jasne i konkretne preporuke koje drže vodu, vjerodostojne su i konzistentne s drugim općim epidemiološkim preporukama i mjerama, dovoljno fleksibilne da budu primjenjive u svakoj sredini, otporne na moguće nagle promjene epidemioloških trendova, otvorene prema eventualnim prelascima na druge oblike nastave? Uključive naspram svih učenika, ne samo onih s posebnim potrebama, nego i nemalog broja onih čije osobne ili obiteljske prilike traže da budu posebno tretirani u uvjetima pandemije?

Ne vidi se kako u dva tjedna možemo učiniti sve ono za što je trebalo ekspertno i pažljivo planiranje. A to nas opet vraća na već postavljeno pitanje: kako je moguće da proigramo čitava tri mjeseca (ili najmanje tri) ne čineći zapravo ništa, prepuštajući se faktičkom vakuumu između vlade na odlasku i one koja je tek potvrđena. Drugačije rečeno; ukratko: jesmo li uopće svjesni što je škola?

Bezbroj je pitanja i bezbroj potrebnih, tehničkih pojedinosti kojima bi se ova radna grupa sad imala baviti. A gdje smo još onda od sadržaja! I sve to nakon prethodne školske godine toliko okrnjene štrajkom i pandemijom.
U dva tjedna nijedno povjerenstvo ne može sagledati sve, preporučiti sve i onda još ostaviti dovoljno vremena školama da se bar tehnički pripreme za provedbu mjera i preporuka.

I još nešto. Škole su u fokusu, ali ne zaboravimo fakultete i vrtiće. Fakulteti će teško, ali možemo i moramo se uzdati u njihov kapacitet da se prilagode i nađu načina da iznesu akademsku godinu (što je daleko od trivijalnog svugdje gdje je zastupljena praktikumska i praktična nastava, osobito sada u Zagrebu, osobito tamo, kao na primjer na Medicinskom fakultetu, gdje su zgrade ozbiljnije oštećene). Ali što ćemo s predškolskim odgojem, vrtićima. Hoće li djeca uopće u vrtiće? Pod kojim uvjetima? Hoće li njihovi roditelji moći na posao? Može li radna skupina i na to dati odgovore? Radna skupina u kojoj, sad uočimo i to, nije zastupljen ni jedan sindikat odgajatelja u predškolskim ustanovama.

Radna skupina će marljivo raditi, u to ne smijemo sumnjati. No, radit će dva tjedna. Možda tri. Što god da smisli u ta dva ili tri tjedna, bit će manje i lošije od onog što bismo dokučili da smo se radno skupili prije dva ili tri mjeseca.

A to gdje smo sada je upravo korolar onoga odakle smo raspuštanjem parlamenta prije tri mjeseca i krenuli: nebrige, nepoštovanja i neshvaćanja obrazovanja", napisao je Bakić.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.