Deforestacija Amazonije u srpnju je pala na najmanju mjesečnu razinu od 2017. godine, pokazuju podaci vlasti objavljeni danas.
Satelitske snimke brazilske agencije za svemirska istraživanja INPE pokazuju da je u srpnju raskrčeno 500 kvadratnih kilometara prašume, što je za 66 posto manje nego u istom periodu prošle godine.
U prvih sedam mjeseci godine deforestacija je kumulativno pala za 42.5 posto u odnosu na isto razdoblje 2022., pokazuju preliminarni podaci INPE-a.
"Vidimo preokret u krivulji rasta krčenja šuma"
Uzastopni padovi u lipnju i srpnju posebno su obećavajući jer se u tim mjesecima ranije bilježila najveća deforestacija pošto se radi o sušem razdoblju.
"Vidimo preokret u krivulji rasta krčenja šuma", rekao je tajnik ministarstva okoliša Joao Paulo Capobianco novinarima u Brasiliji.
Ovi podaci stižu uoči sastanka brazilskog predsjednika Luiza Inacija Lule da Silve s čelnicima amazonskih zemalja na skupu u sjevernom Brazilu, na temu zaštite najveće svjetske prašume.
Lula je u srijedu rekao da će se na skupu prvi put pokušati usuglasiti zajednički pristup zaštiti te regije, što će uključivati pitanja sigurnosti na granicama i zahtjev privatnim tvrtkama da sudjeluju u pošumljavanju 30 milijuna hektara.
"To je veoma značajan pad za suši mjesec"
Lijevi predsjednik ponovno je preuzeo vodstvo Brazila u siječnju obećanjima da će stati na kraj deforestaciji do 2030., nakon ubrzanja krčenja pod prethodnim predsjednikom Jairom Bolsonarom, koji je otklanjao regulacije o zaštiti okoliša, piše agencija Reuters.
Stručnjaci su pozdravili usporavanje deforestacije pod Lulinom vladom, no i pozvali na daljnji oprez u nadolazećim mjesecima kad je sezona najvećih požara.
"To je veoma značajan pad za suši mjesec", rekla je direktorica ekološke organizacije WWF za Brazil Mariana Napolitano govoreći o podacima za srpanj.
Ona je kazala kako to pokazuje da poduzete izvanredne mjere donose rezultata, no i upozorila da deforestacija Amazonije i dalje ostaje na visokim razinama te da će biti potrebno daljnje djelovanje kako bi ona stala do 2030. godine.