Divjak je nastavnicima koji su radili na Školi za život dala ogroman novac

Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

PROFESORI koji su radili na pripremi i uvođenju Škole za život dobili su milijunske isplate, ekskluzivno doznaje Srednja.hr.

Škola za život, krunski projekt ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak i njezine pomoćnice Lidije Kralj, teži više od 155 milijuna kuna. Isplatama desetaka i više stotina tisuća kuna bitno su se poboljšala inače skromna primanja odabranih nastavnika.

Tako je za pripremu Škole za život i uvođenje obvezne informatike, kroz pojedinačne isplate putem autorskih ugovora, u razdoblju od devet mjeseci prošle godine potrošeno više od 10 i pol milijuna kuna, piše Srednja.hr.

Nastavnica matematike radila je na priručniku. Za to su joj isplatili više od 200.000 kuna

Pritom je samo na članove skupine Informatike utrošeno više od 800 tisuća kuna. Najskuplji metodički priručnik onaj je za razrednu nastavu (odnosno 1. razred osnovne škole koji je ove školske godine bio eksperimentalan) i koji obuhvaća šest predmeta, a za njega je potrošeno gotovo 800.000 kuna. Sljedeći najskuplji digitalni metodički priručnik jest onaj za Hrvatski jezik u 5. razredu osnovne škole za nešto više od 250.000 kuna.

Najveći pojedinačni iznos isplaćen je nastavnici matematike za rad na priručniku za 5. razred osnovne škole - kroz jedan ugovor dobila je 123.105,38 kuna. Pritom su joj za isti priručnik isplaćene još 82 tisuće kuna pa je nastavnica za rad na jednom priručniku uprihodila čak 205.175,63 kuna. Ukupno je na izradu metodičkih priručnika u navedenom razdoblju potrošeno više od 7 milijuna kuna, dodaje Srednja.hr.

Kako su se autorima priručnika računali iznosi za isplate?

Iz Ministarstva su rekli kako je svaki metodički priručnik povezan s izvedbenim brojem sati nastavnog predmeta, odnosno kako iznosi za priručnike ovise o obrađenim nastavnim temama i za njih izrađenim scenarijima. Dodali su kako su isplaćivani iznosi proporcionalni broju nastavnih sati za koje su sadržaji izrađeni.

Kako su odabrani ljudi koji su radili na pripremi eksperimenta i koji su dobili taj novac?

Iz Ministarstva su za Srednju.hr rekli kako je bilo optimalno da na priručnicima rade oni koji su pisali i same kurikulumske dokumente.

"Početkom rujna 2017. godine pozvani su svi članovi Stručnih radnih skupina koje su izrađivale kurikulume (odabrani na Javnom pozivu iz 2015. godine, imenovani u srpnju 2015.) da se uključe u daljnji rad na reformi. Tijekom provedbe eksperimentalnog programa, ovisno o potrebi, radnim skupinama pridruživali su se i učitelji eksperimentalnih škola te učitelji koji provode obrazovanje na jeziku i pismu nacionalnih manjina", stoji u odgovoru Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Priručnici će se koristiti u samo jednoj školskoj godini?

Metodički priručnici, na kojima su skupine radile od prošlog ljeta, izrađeni su na temelju kurikuluma koji se neće primjenjivati u Školi za život od jeseni.

Naime, skupine su metodičke priručnike priređivale za 74 škole u eksperimentalnom programu u tekućoj školskoj godini, no kurikulumi po kojima te 74 škole rade i na temelju kojih su izrađeni metodički priručnici izmijenjeni su nakon javne rasprave u studenom i prosincu prošle godine i finalne inačice donesene u siječnju ove godine razlikuju se od onih primijenjenih u eksperimentu. Po svemu sudeći, priručnici će u ovom obliku biti iskorišteni tek u jednoj, tekućoj školskoj godini.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.