U LIPNJU je drugi mjesec zaredom porastao broja osiguranika Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO) na mjesečnoj razini, dok je na godišnjoj razini nastavljen trend pada koji traje od travnja i izravna je posljedica krize uzrokovane pandemijom korona virusa.
Broj osiguranika na kraju lipnja popeo se na 1.541.613, što je 17.960 ili 1,2 posto više nego u svibnju, pokazuju podaci HZMO-a. To praktički znači da je za toliko porastao broj zaposlenih na kraju lipnja u odnosu na kraj svibnja.
Najveći rast u turizmu i ugostiteljstvu
Broj osiguranika najviše je u odnosu na svibanj porastao u ugostiteljstvu i turizmu - za 13,6 posto. Blagi rast na granici stagnacije od 0,1 posto ostvaren je u prerađivačkoj industriji, a u trgovini je broj osiguranika povećan za 1,5 posto.
U odnosu na lanjski lipanj, koncem šestog mjeseca ove godine broj osiguranika manji je za 51.970 osoba ili 3,3 posto. Djelatnost s najvećim padom je turizam i ugostiteljstvo s minusom od 22,9 posto. Zaposlenost u prerađivačkoj industriji je prema pokazatelju broja osiguranika na državnom mirovinskom zavodu pala za 3,1, trgovini za tri, te javnoj upravi i obrani za 3,7 posto.
Godišnji pad
Analitičari Raiffeisen banke (RBA) primjećuju da broj osiguranika pri HZMO po prvi puta od 2014. godine ima tendenciju godišnjeg pada, s očekivano najvećim negativnim doprinosom u djelatnostima pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane.
Do kraja godine, a osobito od rujna nadalje kada isteknu Vladine mjere i dio sezonskih radnika se vrati na Zavod za zapošljavanje, prema njihovu mišljenju moguće je očekivati snažan rast nezaposlenosti i pad zaposlenosti.
"S druge strane, blagi oporavak broja osiguranika na mjesečnoj razini ukazuje na ubrzanje određenih poslovnih aktivnosti kojima središnja turistička sezona u nadolazećim mjesecima može ići dodatno u prilog", kažu u RBA-u.