DRUGI U DVA DANA Otkriven još jedan slučaj sumnjivog financiranja Agrokora

Foto: FAH

JUČERAŠNJI slučaj sumnjivog financiranja Agrokora nije jedini takav. Kako piše N1, oko 29 milijuna kuna namijenjenih ulaganju u hotele Plat fond u suvlasništvu Nexusa - posuđeno je Agrokoru.

Podsjetimo, N1 je jučer objavio kako je novac iz HBOR-a preko Zagreb-Montaže završio u Agrokoru, gdje je ostalo 40 milijuna kuna. Riječ je o iznosu koji je Agrokoru posudila tvrtka Nexus ulaganja - radi se o trgovačkom društvu kojeg je osnovao Nexus fond (jedan od fondova gospodarske suradnje) u kojem je jedan od ulagača i Republika Hrvatska, i to upravo preko HBOR-a.

> Otkriven još jedan slučaj HBOR-ovog sumnjivog financiranja Agrokora

Danas je potvrđeno kako to nije jedini iznos posuđen Agrokoru. Naime, član Uprave Nexus grupe Marko Makek potvrdio je da je Agrokor financiralo i društvo KHA četiri d.o.o., a kojem je fond Nexus FGS jedan od suvlasnika:

"Drugi fond Nexus FGS II nije plasirao sredstva Agrokoru, no trgovačko društvo gdje je fond Nexus FGS II jedan od suvlasnika jest - KHA četiri d.o.o., što je jedina slična izloženost Agrokoru iz okvira fondova pod upravljanjem Nexusa".

Navedeno društvo - KHA četiri d.o.o. osnovano je 2014. od strane Karisma Resorts International i Agrokora s ciljem sudjelovanja u javnom natječaju (privatizaciji) 92,5% udjela u društvu Hoteli Plat d.d. od strane CERP-a.

Nakon što je u prvoj polovici 2015. društvo KHA četiri d.o.o. dobilo natječaj i steklo pravo da od CERP-a kupi 92,5% vlasničkog udjela u društvu Hoteli Plat d.d., Fond Nexus FGS II tek u lipnju 2015. postaje suvlasnikom i ulaže 100 milijuna kuna u KHA četiri d.o.o., dok preostala dva partnera tom prilikom ulažu zajedno još 30 milijuna, od kojih novaca se plaćaju udjeli CERP-u. Dakle, sva sredstva uložena od Fonda utrošena su na plaćanje CERP-u. Nakon naknadnog dodatnog ulaganja Agrokora i Karisma Resorts International od HRK 70 milijuna tijekom 2016., Agrokor je postavio upit prema trgovačkom društvu KHA četiri d.o.o. i ostalim članovima društva može li se dio tih sredstava na komercijalnoj osnovi angažirati na način da se Agrokoru odobri kratkoročna pozajmica. Sve dok sredstva ne budu bila potrebna na projektu, primarno kada krene građenje, što još ni danas nije u toj fazi.

Zašto je Agrokor dobio pozajmicu?

Usto, objasnili su da su se odlučili na ovu pozajmnicu Agrokoru jer su na novcu koji im u tom trenutku nije trebao htjeli zaraditi na kamatama.


"Društvo KHA četiri d.o.o. donijelo je pozitivnu odluku, članovi društva su se s tim usuglasili, a upravo kako bi se za projekt generirala neka dodatna sredstva od kamata na ova neangažirana sredstva, budući da su kamatne stope na depozite bile na povijesno niskoj razini. Dug Agrokora prema KHA četiri d.o.o. je danas na razini 27,8 milijuna kuna plus kamate, te je osiguran zalogom nad vlasničkim udjelima Agrokora u KHA četiri d.o.o. (25%).

Niti jedan od suvlasnika nije mogao samostalno odobriti bilo kakvu kratkoročnu pozajmicu Agrokoru, već je isto rezultat upita Agrokora i suglasnosti članova društva. Kronološki promatrano, radi se o ulaganju Fonda Nexus FGS II u KHA četiri d.o.o., kojim su kupljene dionice Hotela Plat d.d., a godinu i nešto kasnije, iz novaca koje je naknadno uložio Agrokor (i Karisma Resorts International), bila je odobrena kratkoročna pozajmica Agrokoru. Dakle, Agrokor je posudio novac koji je i sam uložio u projekt, a pritom založivši svoj vlasnički udio u projektu, gdje bi u slučaju neplaćanja obveze bili ovršeni udjeli koji bi bili prodani novom investitoru bez utjecaja na ostale suvlasnike i projekt, što je spriječilo stupanje Lex Agrokora na snagu", stoji u odgovoru.

HBOR nije imao pojma

Kako se ni kod ove pozajmice većina posuđenog iznosa nije vratila, oštećen je HBOR, a time i RH odnosno njeni građani. N1 piše da HBOR o svemu nije bio obaviješten te kako iz banke navode da su upoznati s činjenicom da KHA četiri d.o.o. ima otvorena potraživanja prema koncernu Agrokor tek početkom svibnja.


"Povjerenički odbor Nexus II FGS-a, koji se sastoji od predstavnika svih ulagatelja u fond, a u čijem sastavu je i predstavnik HBOR-a, donio je 27. svibnja 2015. Odluku o ulaganju u Hotele Plat d.o.o.

KHA četiri d.o.o., SPV koji je Nexus Private Equity partneri d.o.o. osnovao u svrhu provedbe ulaganja u Hotele Plat d.d., a koji je u suvlasništvu Nexus FGS II 50%, te Karisma Resorts International i Agrokora (svaki po 25%) dio je sredstava namijenjenih ulaganju u Hotele Plat d.d. pozajmio koncernu Agrokor. Prema našim saznanjima postoje otvorena potraživanja koja KHA četiri d.o.o. ima prema koncernu Agrokor i društvu u suvlasništvu.

Sve do informacije društva za upravljanje fondom Nexus Private Equity partneri d.o.o. dane na sjednici Povjereničkog odbora Nexus FGS-a II 4. svibnja 2017., HBOR-ov predstavnik nije znao za ovu pozajmicu te HBOR nije niti u ovom slučaju mogao reagirati na predmetnu transakciju, kao ni u slučaju ulaganja u društvo Zagreb-montaža d.o.o. Naglašavamo da Povjerenički odbor nema kontrolu nad poslovanjem SPV-jeva, već su oni pod kontrolom društva za upravljanje", poručili su iz HBOR-a.

Potvrda iz Nexusa

Da je HBOR o pozajmnici bio upoznat tek prije par mjeseci, potvrdili su i u Nexus Private Equityju.

"Svi ulagatelji, pa tako i HBOR i dionici o tome su obaviješteni čim je u travnju 2017. predmetni plasman prestao biti redovnim poslovnim događajem i kada je dobio izvanredni karakter primjenom Lex-a na Agrokor te time zaustavljanjem ovršnog rješenja", objasnili su.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.