KORONAVIRUS

Dvije ključne europske države idu u strogi lockdown. Čeka li to i nas?

Foto: Index/123rf

NJEMAČKA i Francuska, dvije najmnogoljudnije i ekonomski najjače države Europske unije, zbog nezaustavljivog širenja koronavirusa najavile su nove lockdowne.

Ako je suditi prema javnim obraćanjima njemačke kancelarke Angele Merkel odnosno francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, lockdown će u Francuskoj biti stroži nego onaj u Njemačkoj, što je i logično s obzirom na epidemiološku situaciju.

Prva je povratak lockdowna najavila Njemačka. Već u popodnevnim satima su to najavili brojni njemački mediji, a onda je par sati kasnije potvrdila i kancelarka Angela Merkel, koja se javnosti obratila nakon što je na sastanku s premijerima saveznih država dogovorila lockdown koji na snagu stupa u ponedjeljak, 2. studenog.

 Sastanak sa šefovima saveznih država protekao je, rekla je Merkel prilikom obraćanja javnosti, u "vrlo ozbiljnoj atmosferi".

Merkel: Jasno je da moramo djelovati odmah

"Danas je težak dan za one koji donose odluke“, rekla je kancelarka, ali je istodobno dodala kako se odluke više nisu mogle odgađati.

"Potpuno je jasno da moramo djelovati odmah. Najvažniji alat je praćenje kontakata. No zdravstvene vlasti su sada na rubu i ne mogu jamčiti da će se vršiti to praćenje. Postoji opasnost od gubitka kontrole. Zato su nam potrebni još jedni nacionalni napori u studenom", rekla je.

"Mi moramo spriječiti kriznu situaciju u medicinskom sustavu", zaključila je Merkel. Ukazala je na to da su i premijeri saveznih pokrajina svjesni situacije u kojoj je nužno jedinstveno djelovanje.

Koje mjere stupaju na snagu u Njemačkoj?

Danas donesene mjere, koje na snagu stupaju u ponedjeljak, 2. studenog, i trajat će četiri tjedna, vrijede na području čitave Njemačke.

Nove mjere prije svega se usredotočuju na smanjenje osobnih kontakta građana, a uključuju zatvaranje ugostiteljskih objekata i ograničenja okupljanja u privatnom i javnom životu te zabranu turističkih putovanja.

Od ponedjeljka će tako moguće biti javno i privatno okupljanje maksimalno deset osoba iz najviše dva kućanstava. Restorani i kafići bi također trebali biti zatvoreni za goste uz mogućnost dostave hrane i pića. Izuzetak su kantine. Ova mjera bi treba trajati čitav studeni.

Za publiku bi čitav studeni trebale biti zatvoreni i sportski objekti, a na utakmicama Bundeslige neće biti dozvoljena publika. Vrtići i škole trebali bi nastaviti s radom uz postojeće mjere higijene, održavanja razmaka i nošenja maski.

Jedan kupac na 10 kvadrata u njemačkim trgovinama

Maloprodaja i dalje može nastaviti s radom ali uz stroga pravila. Tako je nužno izbjeći stvaranje redova, a u trgovinama je na 10 kvadratnih metara dozvoljen jedan kupac.

Od ponedjeljka vrijedi zabrana rada kulturnih ustanova poput kazališta, koncertnih dvorana i opera, kao i kina, zabavnih parkova. Zabrana vrijedi i za bordele, kockarnice i teretane.

Od ponedjeljka su četiri tjedna zabranjena privatna putovanja turističke prirode, kao i posjeti rodbini.

Prvobitno je bilo planirano da nove mjere stupe na snagu 4. studenog, ali je, zbog naglog porasta broja novozaraženih, ovaj datum pomaknut na 2. 11.

Predstavnici vlade i pokrajina ponovno će se sastati sredinom studenog kako bi razmotrili utječu li nove mjere na smanjenje broja novozaraženih.

Kako će Njemačka pomoći gospodarstvu?

Nije nikakva tajna da će ovako stroge mjere značiti silovit udar na njemačku ekonomiju. Zbog toga je njemački ministar gospodarstva Peter Altmaier prije sastanka najavio kako bi vlada mogla pokriti i do 75 posto gubitaka gospodarstva zbog novih mjera protiv pandemije.

Njemačka vlada je za tu priliku izdvojila deset milijardi eura.

Macron najavio novi lockdown u izvanrednom obraćanju

Novi lockdown u Francuskoj najavio je predsjednik Emmanuel Macron u izvanrednom obraćanju javnosti.

>> Macron proglasio lockdown, kreće od petka

U Francuskoj, u kojoj je situacija s epidemijom koronavirusa još gora nego u Njemačkoj (dnevne brojke novozaraženih se danima kreću oko 50 tisuća), lockdown stupa na snagu već u petak i traje najmanje do 1. prosinca..

Što je rekao Macron?

"Virus cirkulira brzinom koju nisu predvidjele ni najpesimističnije prognoze", rekao je Macron na početku obraćanja javnosti pa dodao kako su sve francuske regije u crvenom.

"Val zahvaća cijelu Europu. Jesmo li sve napravili kako treba? Ne. Ali napravili smo sve što smo mogli. Naša strategija je, s obzirom na informacije koje smo imali, bila ispravna", rekao je francuski predsjednik. 

Rekao je da je Francusku preplavio drugi val, "koji će nesumnjivo bili snažniji i ubojitiji od prvog", dodavši kako je siguran da će 9000 pacijenata biti na intenzivnoj njezi do sredine studenog, što bi značilo da će kapaciteti biti gotovo popunjeni.

"Francuska nikad neće usvojiti strategiju kolektivnog imuniteta, to bi značilo dodatnih 400 tisuća smrti"

"Virus zahvaća sve generacije sa svojim teškim oblicima", rekao je Macron i naglasio da je zadatak zaštititi one koji pružaju njegu bolesnima. "Moramo zaštititi ekonomiju", rekao je Macron, dodavši kako je važan balans. "Za nas ništa nije važnije od ljudskih života", rekao je.

"Francuska nikada neće usvojiti strategiju kolektivnog imuniteta. Ova bi opcija dovela do gotovo 400.000 dodatnih smrtnih slučajeva", izjavio je francuski predsjednik. 

Kakve mjere uvodi Francuska?

Iako novi lockdown u Francuskoj na snagu stupa u petak, tolerancija će vrijediti za vikend kako bi se dopustio povratak s odmora.

Po novim mjerama, ljudima će biti dozvoljen izlazak samo zbog ključnih poslova i zdravstvenih razloga. Biznisi koji su proglašeni neesencijalnima, poput restorana i barova, bit će zatvoreni, ali škole, vrtići i tvornice ostat će otvoreni.

Baš kao u prvom lockdownu u ožujku, ljudi će morati popuniti formular kako bi opravdali izlazak iz svojih domova. 

"Baš kao na proljeće, iz kuće ćete moći izaći samo na posao, iz zdravstvenih razloga, kako biste pomogli svojoj rodbini te kako biste kupili ključne namirnice. Moći ćete izaći i na zrak, ali samo u blizini svojih kuća", rekao je Macron.

Bit će zabranjena okupljanja, a samo će neka putovanja biti dozvoljena. Škole će ostati otvorene, kao i vrtići. 

Odlazak na posao bit će moguć samo ako poslodavac procijeni da je taj posao nemoguće obavljati od kuće. Posjeti domovima za starije će, za razliku od proljetnog lockdowna, ovaj put biti dozvoljeni.

Macron je u obraćanju obećao i pomoć gospodarstvu, ali nije precizirao nikakve detalje te pomoći.

Čeka li novi lockdown i Hrvatsku?

S obzirom na to da su zbog dramatičnog porasta broja zaraženih koronavirusom dvije najmoćnije ekonomije Europske unije najavile novi lockdown, nameće se pitanje hoće li to napraviti i Hrvatska. Na to pitanje još uvijek ne postoji definitivan odgovor.

Dok naši epidemiolozi, pa i oni koji su visokopozicionirani u Stožeru civilne zaštite poput ravnatelja HZJZ-a Krunoslava Capaka, kažu da bi htjeli strože mjere, Hrvatska se po snazi ekonomije ne može ni približno uspoređivati ni s Njemačkom ni s Francuskom.

Budući da si novi lockdown mogu priuštiti samo ekonomske velesile kao što su Njemačka i Francuska, očito je da će u Hrvatskoj to biti apsolutno posljednja opcija, kad baš sve ostale mogućnosti budu iscrpljene. 

Capak: Mi epidemiolozi bismo rado još strože mjere

"Mi epidemiolozi bismo rado još strože mjere. Ali moramo imati u obziru da se radi o bogatim zemljama koje imaju rezerve i mogu si dopustiti nove lockdowne. Ovakve mjere se u ovom trenutku ne razmatraju, ali ako brojke budu rasle dalje, moramo razmatrati koje ćemo mjere uvesti. Ne trebamo ni ići do Njemačke, dovoljno je vidjeti Sloveniju", rekao je večeras Krunoslav Capak.

>> Capak: Lockdown? Mi epidemiolozi bismo rado još strože mjere, ali...

Nešto vrlo slično večeras je rekao i ministar zdravstva Vili Beroš.

Beroš o novom lockdownu: Ništa nije isključeno, ali...

"Ako uđemo ponovno u lockdown, Hrvatska je, nažalost, takve strukture gospodarstva da bi to bilo jako loše", rekao je Beroš, a na pitanje znači li to da lockdown nije isključen odgovorio je da ništa nije isključeno, ali da mnoge zemlje u susjedstvu uvode daleko strože mjere te da nemaju većih postignuća u sprečavanju širenja infekcije.

>> Beroš: Ako uđemo u lockdown, to će biti loše za hrvatsko gospodarstvo

Mogućnost lockdowna u Hrvatskoj večeras je komentirao i premijer Andrej Plenković.

Plenković: Pooštravat ćemo mjere dok se ne verificira jedno od cjepiva

"U brojnim državama su situacije gore nego u Hrvatskoj, mi zasad držimo stvar pod kontrolom. Morat ćemo voditi ovu balansiranu utakmicu i dalje dok se ne verificira jedno od istraživanja cjepiva. Dotad ćemo pooštravati mjere i nastojati izbjeći zatvaranje i restriktivne mjere kakve smo imali", rekao je Plenković.

>> Plenković: Pooštravat ćemo mjere do verifikacije jednog od cjepiva

Plenkovićev HDZ se večeras oglasio i na Facebooku. "Želimo izbjeći novi lockdown i stroge mjere kakve smo imali na proljeće, stoga ponovno pozivam sve sugrađane na odgovorno ponašanje i solidarnost spram bližnjih", stoji u objavi HDZ-a.

IZBJEĆI NOVI LOCKDOWN! Predsjednik Andrej Plenković nakon sjednice Predsjedništva i Nacionalnog vijeća HDZ-a, koja je...

Posted by HDZ - Hrvatska demokratska zajednica on Wednesday, October 28, 2020

Ukratko, Hrvatska si jednostavno ne može priuštiti novi lockdown, ali on nije sasvim isključen.

>> Silovit koronaudar na proračun: Ako se vlada odmah ne trgne, čeka nas grčki scenarij

Što vi mislite, hoće li i naša zemlja uvesti novi lockdown? Recite nam u anketi!

 


*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa kako bismo smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost vlastitih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.