DOK SMO se vozili duboko u šumu, tišina između visokih borova i čistog plavog neba svakih je nekoliko sekundi bila prekinuta zvukom udaljenih eksplozija na prvoj liniji bojišnice u istočnoj Ukrajini. Ukrajinski vojnici na kraju su nas pješice kroz šumu doveli do čistine i pokazali olupinu naoružane bespilotne letjelice, za koju su rekli da su je oborili svojim automatskim oružjem AK-47 tijekom vikenda, piše CNN.
Dron je bio Mugin-5, komercijalna bespilotna letjelica koju je napravio kineski proizvođač sa sjedištem u lučkom gradu Xiamenu, na istočnoj obali Kine. Neki tehnološki blogeri kažu da su ovakvi uređaji poznati kao "Alibaba-dronovi" jer su bili dostupni po cijeni do 15.000 dolara na kineskim komercijalnim web stranicama poput Alibabe i Taobaa.
Mugin Limited potvrdio je za CNN da je to bila njihova letjelica: "Nažalost." To je najnoviji primjer civilne bespilotne letjelice koja se naknadno oprema i naoružava za rusku invaziju na Ukrajinu, što je znak brzog mijenjanja obrazaca ratovanja.
"Uzduž bojišnice cijelo vrijeme vršimo izviđanje iz zraka", rekao je 35-godišnji borac ukrajinske teritorijalne obrane Maksim.
"Dron je letio nisko"
U noći s petka na subotu Ukrajinska služba sigurnosti (SBU) potvrdila je za CNN da su njihovi agenti koji se nalaze na teritoriju pod kontrolom Rusije upozorili kako je bespilotna letjelica lansirana s tog mjesta prema ukrajinskom cilju.
SBU je tada oglasio uzbunu za jedinice bazirane u istočnoj Ukrajini, u blizini grada Slovjanska.
Oko 2 sata u subotu ujutro borci 111. brigade Teritorijalne obrane Ukrajine čuli su dron iznad svojih glava, a čak su vidjeli i svjetlo kako trepće na letjelici.
"Prateći zvuk i signalno svjetlo, vojnici su neprestano pucali i oborili bespilotnu letjelicu", rekao je Maksim, dodavši da je dron letio vrlo nisko, dovoljno da ga se može oboriti osobnim naoružanjem.
Dok je bio na šumskom tlu, na prednjoj strani uređaja bila je vidljiva rupa od metka koji ga je oštetio i srušio. U blizini su vojnici CNN-ovim reporterima također pokazali mali krater u zemlji koji je nastao teretom bespilotne letjelice - bombom od približno 20 kilograma, koju su kasnije sigurno detonirali.
Na snimci koju je objavio CNN vide se ukrajinski borci kako postavljaju detonator američke proizvodnje i zatim trče kroz šumu do svog kamiona, prije nego što su se brzo udaljili.
Na udaljenosti od oko 500 metara zaustavili su svoje vozilo i okrenuli se kako bi snimili snažnu eksploziju - podsjetnik na štetu koju je bomba mogla prouzročiti da je pogodila cilj na ukrajinskom tlu.
Dron nije imao kameru, samo bombu
Naoružani komercijalni dron nije imao ugrađenu kameru, što znači da se nije mogao koristiti za nadzor, što ga čini sličnim "glupoj bombi", prema Chrisu Lincoln-Jonesu, umirovljenom časniku britanske vojske i stručnjaku za ratovanje bespilotnim letjelicama.
"Ova konkretna bespilotna letjelica bila bi puno učinkovitija da ima dobru kameru u sebi", rekao je Lincoln-Jones za CNN.
Dodao je kako uređaj pokazuje da Rusija nije vojna supersila kakvu je svijet očekivao: "Čini se da je ovo vrlo sirov, nesofisticiran, ne baš tehnološki napredan način vođenja operacija".
"Ukrajinci moraju učiniti sve što mogu", rekao je Lincoln-Jones, dodavši kako bi očekivao da će oni koristiti "više improviziranog oružja".
U siječnju su dužnosnici regije Luhansk u istočnoj Ukrajini, koju drži Rusija, u objavi na Telegramu tvrdili da su oborili Mugin-5 koji su lansirale ukrajinske snage. Ukrajinski dužnosnici nisu komentirali ovaj incident, ali stručnjaci kažu da postoje dokazi da su obje strane u sukobu koristile ovu tehnologiju.
"Komercijalne dronove pretvaraju u oružja"
"I Rusija i Ukrajina koristile su komercijalno dostupne kineske dronove tijekom sukoba, pretvarajući ih u oružja. U ovom slučaju Mugin-5 Pro je vjerojatno korišten u ulozi 'bombardera', a ne kao oružje za jednokratni napad", rekao je N. R. Jenzen-Jones, stručnjak za obavještajne podatke o oružju i streljivu te direktor konzultantske tvrtke Armament Research Services.
Streljivo postavljeno na dron vjerojatno je bilo "visokoeksplozivnog fragmentacijskog" dizajna, koje je "jednostavno i ne baš aerodinamično", rekao je Jenzen-Jones.
Dodao je kako se čini da je mehanizam za oslobađanje bombe napravljen s 3D ispisanim komponentama, što sugerira da je dron brzo naknadno opremljen.
Dok se oružje razvija u stvarnom vremenu na ratištima u Ukrajini, civilne tvrtke koje stoje iza tehnologije koja se iskorištava za ubijanje sada pokušavaju pronaći načine da zaustave takvu upotrebu svojih proizvoda.
"Osuđujemo korištenje naših dronova"
"Ne odobravamo takvo korištenje. Dajemo sve od sebe da to zaustavimo", rekao je glasnogovornik Mugin Limiteda za CNN.
U izjavi objavljenoj na njihovoj web stranici 2. ožujka Mugin Limited rekao je da osuđuje korištenje svojih proizvoda tijekom ratovanja i da je prestao prodavati proizvode Rusiji ili Ukrajini još na početku rata.
CNN je također došao do drugih tvrtki čiji su elektronički dijelovi vidljivi u oborenom dronu. To uključuje MKS servomotor, tajvanskog proizvođača elektroničkih uređaja.
"Neki proizvođači bespilotnih letjelica možda koriste MKS servomotor na svojim gotovim proizvodima za vojnu upotrebu, nismo sretni zbog toga i to je protiv misije i vizije naše tvrtke", rekao je glasnogovornik tvrtke za CNN.
U uvjetima korištenja na web stranici MKS-a također stoji da su njihovi proizvodi "zabranjeni" za bilo kakvu nezakonitu ili vojnu uporabu.
Senzor na naknadno ugrađenoj ploči bespilotne letjelice izradio je Novatel, dio Hexagon grupe sa sjedištem u Kanadi koja opskrbljuje razne industrije, uključujući poljoprivredu, građevinarstvo i automobilsku industriju.
"Za sve proizvode koji podliježu kontroli izvoza imamo opsežne kontrolne procese kako bismo osigurali da budu isporučeni u skladu s izvoznim zakonima. U travnju 2022. također smo donijeli odluku o zamrzavanju svih poslovnih aktivnosti u Rusiji", rekao je glasnogovornik Hexagona.
Unatoč znakovima da je uporaba bespilotnih letjelica u ovom sukobu sve veća, ukrajinski borac Maksim poriče da je ovo postalo rat dronova: "To nije rat tehnologije, nego prije svega rat ljudi".